Cyfryzacja procesów produkcyjnych
12 Jul 2018 12:24

Firma Koenig & Bauer należy do europejskich pionierów w dziedzinie digitalizacji procesów biznesowych. W ramach Dni Otwartych Drzwi w Radebeul, odbywających się w dniach 6-8 czerwca pod hasłem „Koenig & Bauer 4.0 Packaging & Connected Services”, 640 użytkowników z prawie 40 krajów mogło przekonać się o tym, jak transformacja cyfrowa jest w stanie zmienić codzienną pracę drukarni, wpłynąć na optymalizację procesów produkcyjnych, stworzyć nowe ramy współpracy z klientami oraz poprawić rentowność przedsiębiorstwa.

Specjaliści uczestniczący w wydarzeniu mieli okazję wziąć udział w sesjach na żywo, prezentujących możliwości usprawnienia procesów we wszystkich fazach produkcji, Lean Management oraz standaryzacji, które mają na celu m.in. zapobieganie powstawaniu błędów. Dodatkowo zademonstrowano pracujące w oparciu o dane rozwiązania serwisowe, wspomagające transparentne planowanie procesów produkcyjnych oraz działań serwisowych. 

Gości przywitali Ralf Sammeck, dyrektor zarządzający KBA-Sheetfed i członek zarządu koncernu, oraz Thomas Göcke, dyrektor marketingu i CRM. W swych wystąpieniach zaprezentowali czynniki, jakie najsilniej wpłynęły na osiągnięcie sukcesu przez dział offsetu arkuszowego koncernu Koenig & Bauer. Są to m.in.: strategiczne ukierunkowanie, koncentracja na wzrastających rynkach, wyróżniające się produkty, silni partnerzy i dbałość o zadowolenie klienta, osiągane między innymi w oparciu o cyfryzację oraz dostępne dzięki niej nowe oferty serwisowe. 

Wykłady wprowadzające wygłosili Gerriet Danz i Alexander Müller. Pierwszy z nich – ceniony w krajach niemieckojęzycznych ekspert z dziedziny innowacji – na bazie wielu przykładów z praktyki wiodących przedsiębiorstw wyjaśniał, w jaki sposób kreatywność, współpraca, dywersyfikacja oraz kultura błędów mogą się przyczynić do rozwijania nowych modeli biznesowych i kreowania dodatkowych korzyści dla klientów. Drugi, ekspert w zakresie cyfryzacji, innowacji oraz startup-ów, wyraził przekonanie, że rewolucja cyfrowa i gwałtowny wzrost innowacyjności sprawiają, iż żyjemy w czasach przełomowych, a ich skutków w przyszłości nawet nie możemy się domyślać.

Pokazy urządzeń na żywo

Tradycyjnie silnym punktem każdej imprezy typu Dni Otwarte są praktyczne pokazy technologicznych możliwości rozwiązań oferowanych przez organizatora. Nie inaczej było podczas imprezy Koenig & Bauer. Na wstępie maszyna Rapida 76 wyprodukowała wysokojakościowe opakowania luksusowe na kartonie metalizowanym w technologii LED-UV, przy zastosowaniu bieli kryjącej. Kompleksowa prezentacja pozwoliła na zapoznanie specjalistów z procesami cyfrowymi z wykorzystaniem systemu MIS Optimus Dash w połączeniu z LogoTronic Professional oraz Esko Equinox, maszyną Rapida 105 PRO, która wyprodukowała różne zlecenia przygotowane przez system MIS, i sztancą płaską Ipress 106 K PRO. Dodatkowo widzowie mieli możliwość poznania rodziny aplikacji Rapida LiveApps oraz takich rozwiązań serwisowych jak PressCall, Visual Press Support, Performance Reports, a także możliwości prowadzenia konserwacji zapobiegawczych. 

Na oczach publiczności w systemie MIS Optimus Dash złożono zlecenia zawierające wszystkie niezbędne kroki pracy. Dzięki temu publiczność miała okazję przekonania się na żywo o elastyczności oraz prędkości pracy tego nowoczesnego systemu: od wprowadzenia zlecenia aż po etap kalkulacji końcowej oraz rozliczania i wystawiania rachunku.

Po złożeniu zlecenia w systemie MIS zostało ono przekazane do maszyny Rapida 105 PRO. Wszelkie informacje przekazywane z systemu MIS za pośrednictwem ticketu JDF są natychmiast dostępne na stanowisku sterowania maszyną. Drukarz wykorzystuje informacje dotyczące zlecenia wraz z danymi wstępnych ustawień maszyny CIP3 do automatycznego wykonania ustawień maszyny. Po dokonaniu wymiany form drukowych, odpowiedniego ustawienia kolorów oraz korekty registrów inline rozpoczął się druk opakowań o poszerzonej przestrzeni barwnej w oparciu o system Esko Equinox.

Po zakończeniu zlecenia produkcji opakowania jogurtu maszyna Rapida 105 PRO przeszła w sposób w pełni automatyczny do kolejnych zleceń. System ErgoTronic AutoRun stworzył kolejkę zleceń, w której zostały wykorzystane wstępnie ustawione przez użytkownika wartości, kroki robocze oraz procesy produkcyjne. On sam nie musiał już ingerować w produkcję. Dirk Winkler, kierownik Działu Druku w firmie Koenig & Bauer, komentował poszczególne, automatyczne kroki pracy i objaśniał je gościom. Rzut oka na system MIS pozwalał sprawdzić, jak wygląda wymiana informacji w systemie w teorii i w praktyce i co dokładnie dzieje się na maszynie Rapida 105 PRO.

Równolegle do prowadzonej produkcji drukowanej firma Koenig & Bauer zaprezentowała jako światową nowość sztancę płaską Ipress 106 K PRO podczas produkcji pudełek składanych. Sztanca jest wyposażona w dobrze znany klientom firmy i ceniony przez nich samonakładak pochodzący z maszyn Rapida. Wyróżniającymi ją detalami są: zintegrowane rozdzielanie użytków, wysoki komfort obsługi, niezwykła dokładność registrów, krótkie czasy narządzania oraz elastyczne możliwości konfiguracji.

Sesje dotyczące druku opakowań typu high-volume

Podczas pozostałych, odbywających się już po przerwie sesji specjaliści mieli okazję zapoznać się z produkcją opakowań typu high-volume w zakresie dużych i średnich formatów oraz obejrzeć produkcję opakowań luksusowych prowadzoną na maszynie Rapida 106 wyposażonej w dwie wieże lakierujące, a następnie na sztancy rotacyjnej Rapida RDC 106.

Podczas produkcji typu high-volume na sześciokolorowej maszynie Rapida 145 w centrum zainteresowania znalazły się wydajność produkcyjna maszyny dochodząca do 18 tys. ark./h, a także druk autonomiczny w oparciu o funkcję AutoRun. Produkcja obejmowała opakowania do żywności oraz środków czystości w trybie Non – Stop. Podczas produkcji zastosowano konwencjonalne, niskomigracyjne farby firmy hubergroup, lakier dyspersyjny FoodSafe firmy Actega oraz karton GC1 o gramaturze 270 g/m2 firmy BillerudKorsnäs.

Siedmiokolorowa maszyna Rapida 106 z wyposażeniem umożliwiającym lakierowanie produkowała pudełka składane z wydajnością do 20 tys. ark./h. Zadrukowi poddano elementy w 4- i 7-kolorowej przestrzeni barw, w oparciu o rozwiązanie Esko Equinox: pozwoliło to na wyraźne uwypuklenie zalet zadruku 7-kolorowego w przypadku reprodukcji kolorów specjalnych.

Druk i obróbka opakowań luksusowych

Przy użyciu sześciokolorowej maszyny Rapida 106 wyposażonej w stację podwójnego lakierowania wyprodukowano opakowania środków ochrony zdrowia oraz kosmetyków. Produkcja przebiegała z zastosowaniem procesu LED-UV, foliowania in-line folią na zimno, uszlachetniania lakierem UV oraz mikroprzetłoczeniami po drugim zespole lakierującym. Zaprezentowano także szybką zmianę zleceń i najnowszą generację techniki pomiarowej Quali-Tronic, m.in. z regulacją nafarbienia QualiTronic ColorControl.

Na sztancy rotacyjnej Rapida RDC 106 – która, zdaniem producenta, dzięki wydajności na poziomie 17 tys. ark./h nie ma sobie równych pod względem prędkości pracy na świecie – nastąpiła dalsza obróbka obu zleceń. Rapida RDC zdobyła już powszechne uznanie dzięki możliwości wykorzystania w trzech segmentach produkcyjnych (opakowania, etykiety in-mould oraz akcydensy) i zastosowania pięciu procesów produkcyjnych (sztancowanie/rycowanie, sztancowanie i odsysanie okienek, rycowanie/przetłaczanie, oczyszczanie). 

Opakowanie środków ochrony zdrowia zostało oznakowane za pomocą alfabetu Braille’a. Jednocześnie zostało ono poddane rycowaniu, sztancowaniu i oczyszczaniu. Do rozdzielania użytków zastosowano urządzenie Master Blanker firmy Laserck. Po dokonaniu szybkiej wymiany zlecenia także opakowanie kosmetyków zostało poddane rycowaniu, sztancowaniu i oczyszczaniu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Koenig & Bauer