Druga instalacja cyfrowej maszyny inkjetowej EFI Nozomi 
19 Jun 2017 12:25

Firma EFI poinformowała, że McGowans Print, największa w Irlandii i jedna z najbardziej zaawansowanych europejskich drukarń cyfrowych, instaluje nową maszynę single-pass EFI Nozomi C18000 do atramentowego druku LED na tekturze falistej w swym zakładzie w Dublinie. 

Urządzenie EFI Nozomi, którego brytyjska instalacja jest drugą na świecie, zapewni McGowans zdolność pozyskiwania nowych zleceń na rynku niskonakładowego druku opakowań z tektury falistej oraz displayów. 

Dokonaliśmy przeglądu wszystkich technologii single-pass dostępnych dla druku wielkoformatowego i maszyna EFI Nozomi okazała się zdecydowanie najlepszą ofertą dla naszych zastosowań – powiedział Malcolm McGowan, dyrektor generalny drukarni. – Spełnia ona wszelkie oczekiwania punktów sprzedaży i umożliwia nam dodatkowo szybkie wejście na rynek opakowaniowy.

Wieloletnie sukcesy McGowans Print mają związek z umiejętnością adaptowania się do zmiennych potrzeb rynku oraz odpowiedniego różnicowania oferty. Firma, której przeważająca część biznesu koncentruje się na wysokojakościowych grafikach reklamowych, ma także zlecenia na produkcję displayów z tektury falistej; wielu obecnych i potencjalnych klientów chciałoby również wykorzystać ją do zadruku opakowań z tektury falistej jako sposobu na odejście od procesów kaszerowania, które nie są opłacalne przy zleceniach nisko- i średnionakładowych. 

Nowe urządzenie, które będzie pierwszą atramentową maszyną EFI w parku maszynowym McGowans Print, pozwala na realizację znacznie większych nakładów i kieruje nas na rynki, które przy naszych dotychczasowych cyfrowych maszynach były dla nas zamknięte – wyjaśnia McGowan. 

Nowa maszyna w dublińskiej drukarni jest przełomową technologią w segmencie tektury falistej, która czyni druk cyfrowy efektywną kosztowo i opłacalną opcją dla krótko- i średnionakładowej produkcji. Maszyna o szerokości 1,8 metra drukuje do 75 metrów bieżących na minutę, czyli maksymalnie 7224 m2/h. Może zadrukowywać szeroką gamę materiałów tekturowych o grubości od 0,4 mm do siedmiowarstwowej tektury triple-wall z pełnymi prędkościami produkcyjnymi.

Dodatkowe zalety urządzenia to m.in.:

– pełen system kontroli jakości druku inline, aktywnie kontrolujący i optymalizujący ustawienie dysz inkjetowych oraz eliminujący błędy w druku;

– druk maksymalnie 7-kolorowy, w tym biały (standardowy CMYK z opcjonalnymi stacjami drukowymi z kolorami pomarańczowym, fioletowym i białym) z maksymalną rozdzielczością 360x720 dpi i w czterech odcieniach szarości; 

– wysoka wydajność dzięki niezmiennej strukturze głowicy, która eliminuje opóźnienia wynikające z wymiany materiałów eksploatacyjnych głowic;

– w pełni zintegrowany i programowalny system górnego i dolnego podajnika z możliwością separacji mediów, podnoszenia, transportu oraz wyrównywania przy pełnych prędkościach produkcyjnych. 

EFI Nozomi jest jedyną ultraszybką, jednoprzebiegową maszyną inkjetową, która posiada certyfikat OCC w zakresie recyklowalności i ponownego przerobu na papier, wydawany przez Western Michigan University Recycling, Paper and Coating Pilot Plant – czołową organizację certyfikującą dla recyklingu tektury falistej. 

Zaawansowany, nowy interfejs EFI Fiery, który jest instalowany w drukarni McGowans Print wraz z maszyną, wykorzystuje najszybszą i najnowocześniejszą technologię EFI Fiery spośród dotychczas dostępnych, zapewniając skalowalny, wydajny workflow do zarządzania produkcją najbardziej wymagających zleceń. Oprócz nowej maszyny i systemów Fiery, McGowans Print wykorzystuje również oprogramowanie EFI do sterowania swymi internetowymi operacjami web-to-print.

Na podstawie informacji firmy EFI opracował TK