Elastyczna koncepcja Flowmodul 
15 Sep 2017 13:20

Turecki producent słodyczy Sölen jest jednym z pierwszych klientów firmy Schubert, którzy zdecydowali się na zakup zaprezentowanego w zeszłym roku urządzenia Flowmodul. Najważniejszymi dla klienta zaletami tego nowego rozwiązania techniki pakowania produktów w torebki zgrzewane z rękawów są m.in. wysoka elastyczność i zróżnicowanie formatów opakowań. Ponadto firma Sölen zyskuje na tej perspektywicznej inwestycji ze względu na łatwość zmiany formatów, która nie wymaga wykonywania wielu czynności.

Znanymi wyrobami cukierniczymi firmy Sölen są m.in.: „Ozmo”, „Luppo”, „Criss Cross” i „Biscolata”, choć nazwy tych produktów stanowią zaledwie cząstkę ponad 200 różnych produktów objętych ofertą. Od momentu powstania w roku 1989 ta rodzinna firma przekształciła się w jednego z najbardziej renomowanych eksporterów czekolady i wyrobów czekoladowych w Turcji. W 2013 r. firma Sölen przekroczyła poziom 200 mln USD zysków z eksportu. Obecnie jej produkty są eksportowane do ponad 100 krajów. W większości przypadków do pakowania służy jedna maszyna firmy Gerhard Schubert GmbH. Najnowsza innowacja w tym zakresie to „Ozmo Cornet”, pralinka czekoladowa w postaci miniaturowego rożka. W roku 2016 ten najnowszy smakołyk wszedł na rynki światowe w opakowaniu dostosowanym do potrzeb przez firmę Schubert. 

Na przestrzeni ubiegłych 5 lat firma Sölen zamówiła w Crailsheim już 24 maszyny pakujące. Najnowsze zlecenie z Turcji dotyczyło 16 nowych maszyn TLM, w tym 6 linii wyposażonych w urządzenie Flowmodul. Jedna z nich służy do pakowania produktu „Ozmo Cornet” w torebki zgrzewane z rękawów o formacie Multipack. Prócz tego urządzenie Flowmodul pakuje tackę plastikową, na której ułożonych jest od 4 do 6 sztuk produktu. 

Nieprzerwane pakowanie w torebki zgrzewane z rękawów

Firma Sölen jasno sformułowała wymagania pod adresem działu projektowego firmy Schubert. Zadaniem maszyny TLM miało być pakowanie smakołyków w różne opakowania zbiorcze przy użyciu różnorodnych materiałów. Dlatego też linia ta może pakować docelowo tacki z produktem zarówno w torebki zgrzewane z rękawów, jak i kartony. Ponieważ istnieje możliwość automatycznego przestawiania formatów, można bardzo szybko i łatwo dostosowywać linię produkcyjną do aktualnych potrzeb – mówi Erdogan Coban, członek Komitetu Wykonawczego firmy Sölen. Do obsługi linii pakującej „Ozmo Cornet” wystarcza dwóch operatorów, zaś tempo pakowania wynosi maks. 250 torebek konfekcyjnych na minutę. Na przykład wydajność pakowania przez tę maszynę tacek zawierających po 6 sztuk produktu wynosi 41,7 tacek na minutę. 

Wielką zaletą maszyn firmy Schubert jest centralne sterowanie całością procesów pakowania – dotyczy to również nowych urządzeń Flowmodul, które są ściśle zintegrowane z maszynami firmy Schubert zarówno mechanicznie, jak i na poziomie układu sterowania. Z drugiej strony integracja agregatów firm trzecich do wytwarzania torebek zgrzewanych z rękawów jest przeważnie skomplikowana i powoduje spadek wydajności pracy całej instalacji – wyjaśnia Erdogan Coban. Oprócz produktu „Ozmo Cornet” firma Sölen wykorzystuje możliwości urządzenia Flowmodul również do pakowania batoników czekoladowych „Luppo”. Dzięki ścisłej integracji z maszyną TLM cała instalacja jest bardzo zwarta i zajmuje niewiele miejsca. 

Elastyczna koncepcja ogólna

Produkty są podawane w wielu rzędach i w pozycji stojącej przez system transportowy na pierwszą stację maszyny TLM. W tym miejscu pierwszy robot F2 odbiera po dwa rzędy produktów i umieszcza je na płycie formatowej urządzenia Transmodul. Jeśli w trakcie produkcji brakuje jednej sztuki produktu w rzędzie, robot F4 pobiera jeden rożek „Ozmo Cornet” ze stołu rezerwowego i wypełnia nim brakujące miejsce w urządzeniu Transmodul.

Roboty F2 pobierające produkty z bieżącej linii produkcyjnej są wyposażone w zestaw czujników – element systemu kontroli jakości sprawdzający obecność pokrywek. Dzięki niemu na tacki o pojemności 4 bądź 6 sztuk trafiają tylko produkty w prawidłowo wykonanych opakowaniach jednostkowych. Jednostka ta stanowi uzupełnienie urządzenia Transmodul transportującego konfekcjonowany produkt na miejsce pakowania. Równolegle do niej przebiega odcinek urządzenia Transmodul obsługujący puste materiały opakowaniowe. W magazynie zgromadzony jest zapas wykrojów kartonów do pakowania oraz tacek plastikowych do osadzania konfekcjonowanych rożków w kartonie. Ogólnie ta nowa instalacja może obsługiwać 5 różnych formatów opakowań końcowych do obsadzonych tacek. Tym samym istnieje możliwość pakowania tacek z 4 lub 6 rożkami „Ozmo Cornet” w torebki zgrzewane z rękawów. Opcjonalnie za pomocą maszyny można także pakować produkty w dwóch różnych konfiguracjach – po 12 sztuk i po 24 sztuki.

Nastawienie na wzrost

W ramach wieloletniej współpracy pomiędzy firmami Sölen i Schubert wytworzyły się ścisłe stosunki partnerskie. Z firmą Schubert łączą nas stosunki biznesowe oparte na zaufaniu i cenimy sobie przede wszystkim ich wysoką niezawodność. Nasz partner – firma Schubert dostarcza nam zawsze błyskawicznie optymalne rozwiązanie dostosowane ściśle do naszych wymagań – podkreśla Erdogan Coban. 

Te ścisłe związki wynikają nie tylko z podobieństwa struktur obu firm: zarówno firma Sölen, jak i Schubert to przedsiębiorstwa rodzinne. Na przestrzeni kilku dekad obie firmy osiągnęły szybki wzrost. Obecnie firma Sölen zatrudnia około 1700 pracowników w dwóch lokalizacjach: w Istambule i Gaziantep w południowej Anatolii, gdzie w ciągu roku przetwarza prawie 300 tys. ton surowców na swoje wyroby cukiernicze. Firma Sölen jest symbolem ponadprzeciętnego wzrostu. Wskaźnik na poziomie 20% rocznie to reguła. W roku 2020 firma Sölen spodziewa się obrotu rzędu miliarda. Dzięki zastosowaniu wysoce elastycznej i modułowej technologii TLM producent ten może szybko reagować na zmieniające się rynki i trendy w zakresie formatów, a tym samym jest dobrze przygotowany na realizację swoich celów biznesowych.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Schubert