Esko upraszcza produkcję etykiet 
19 Oct 2017 09:43

Na tegorocznych targach Labelexpo Europe firma Esko zaprezentowała rozbudowane portfolio oraz szeroką gamę swych nowych, wydajnych rozwiązań do produkcji fleksograficznych płyt drukowych. Na stoisku prezentowano dwa przełomowe zestawy oprogramowania do zarządzania procesem produkcji etykiet oraz maszyny do naświetlania płyt dla wąsko- i średniowstęgowego druku flekso. 

Nagradzane technologie zapewniają znaczące korzyści i zaspokajają potrzeby sektora liczącego na skracanie terminów dostaw oraz doskonałą, niezmienną jakość produktów. Współcześni przetwórcy etykiet stoją przed rosnącymi wzywaniami wynikającymi z rynkowej konkurencji. Mniejsze nakłady, krótsze terminy realizacji zleceń, wyższa i bardziej spójna jakość druku, a także 100% zgodność z obowiązującymi przepisami – to obecnie absolutna konieczność. Te wszystkie czynniki wymuszają na producentach etykiet jeszcze szybszą adaptację technologii druku cyfrowego. Logicznym rezultatem jest wzrost liczby przetwórców, którzy zaczynają zdawać sobie sprawę z potrzeby rozszerzenia oferty o własną przygotowalnię. To jedyny sposób, by w efektywny sposób zapewnić napływ prac do własnych maszyn cyfrowych, skrócić czas przeznaczany na procesy produkcji, a także zyskać większą kontrolę nad wytwarzaniem płyt fleksograficznych. 

Korzystając z wielu lat rynkowych doświadczeń firma Esko oferuje rozwiązania, które eliminują przeszkody na każdym etapie zarządzania produkcją i automatyzują możliwie najwięcej powtarzalnych prac, a w efekcie pomagają przetwórcom w ograniczaniu ilości odpadów oraz w zapewnieniu przewidywalności i niezawodności płyt o niezmiennie doskonałej jakości. Codzienne wyzwania wynikające z automatyzacji workflow są tu kluczowe. Skracanie długości nakładów oraz terminów dostaw wymaga, by płyty flekso trafiały do odbiorcy szybciej i niezawodnie w ramach ustalonych terminów – i jest to rozwiązanie niezbędne dla zagwarantowania, że realizacja zleceń na druk nie zostanie zagrożona przez przestoje maszyn czekających na dostawę płyt. Z tego powodu Esko zdecydowało się na innowacyjny ruch i przesunęło kontrolę operacyjną na wcześniejszy etap produkcji – do działu prepress – poprzez integrację procesu produkcji płyt i zarządzania przygotowalnią.

Geert de Proost, dyrektor ds. marketingu rozwiązań branżowych, wyjaśnia: Dzięki naszym nowym rozwiązaniom do produkcji płyt flekso gwarantujemy, że druk fleksograficzny utrzyma swoją nadrzędną pozycję i jest gotowy na współczesne biznesowe wyzwania producentów etykiet i drukarzy flekso.

Udało się to osiągnąć dzięki wdrożeniu rozwiązania o nazwie Automation Engine Quick Start for Labels, przełomu w zakresie rozwiązań do automatyzacji procesów produkcji etykiet, który zawiera podzbiór w postaci pełnej gamy możliwości zapewnianych przez Automation Engine, umożliwiając wdrożenie niezawodnego zautomatyzowanego workflow w ciągu zaledwie 1 tygodnia. Co więcej, w pełni zautomatyzowane rozwiązanie Automation Engine zawiera obecnie moduł produkcji płyt, który pozwala kontrolować proces produkcji płyt drukowych już od poziomu prepressu, jeszcze bardziej upraszczając produkcję etykiet, a jednocześnie ograniczając zapotrzebowanie na ludzką pracę oraz ilość powstających w trakcie produkcji odpadów.

 

Dopasowane pakiety workflow realizują kluczowe zadania

Automation Engine QuickStart for Labels to gotowy, wstępnie skonfigurowany pakiet rozwiązań, który odpowiada na najważniejsze zadania z zakresu prepressu etykiet, bez względu na rodzaj technologii stosowanej do ich drukowania – cyfrowej (atramentowej lub tonerowej), fleksograficznej, offsetowej czy wklęsłodrukowej. To idealne rozwiązanie dla przetwórców etykiet, którzy chcą zautomatyzować swój dział prepress bez potrzeby pokonywania rozbudowanego procesu wdrożeniowego lub korzystania z pomocy specjalistów ds. workflow. W jego skład wchodzą zadania takie jak: inspekcja wstępna (preflight), dodawanie i kontrola kodów kreskowych oraz innej zawartości, zalewkowanie (trapping), znakowanie znakami step-and-repeat oraz paskami kontrolnymi, jak również automatyczne raportowanie. 

Innym rozwiązaniem „pod klucz” jest WebCenter QuickStart for Labels, które kontroluje zarządzanie danymi w systemie oraz w pełni digitalizuje i usprawnia komunikację i współpracę od briefu projektu po dział produkcji. Dzięki pełnej automatyzacji i przejrzystości zapewnia on użytkownikom pełną wiedzę na temat posiadanych zasobów w zakresie druku i cyfryzacji, przyspieszając proces akceptacji dzięki wbudowanej przeglądarce graficznej w dwu- i trójwymiarze. Realizowane zlecenia, ich status, jak również kolejki prac na urządzeniach są monitorowane i prezentowane wizualnie na prostym do obsługi i zrozumienia pulpicie opartym na przeglądarce. 

 

Automation Engine obsługuje od teraz produkcję płyt fleksograficznych

Automation Engine pozwala na w pełni zautomatyzowane zarządzanie produkcją płyt fleksograficznych, począwszy od przygotowania zripowanych plików aż po naświetlanie płyt na CDI Crystal XPS – i to wszystko bez udziału operatora. Dzięki Menedżerowi Urządzeń każdy, kto musi poznać status pracy znajdującej się w kolejce do realizacji, może to zrobić bez opuszczania wygodnego stanowiska pracy, co eliminuje potrzebę sprawdzania postępu prac przy samej maszynie. Prace można szybko i prosto umieszczać w kolejkach, które z kolei można modyfikować stosownie do własnych potrzeb. Taka automatyzacja nie tylko oszczędza cenny czas operatora, ograniczając potrze-bę wykonywania interaktywnych i czasochłonnych zadań, ale w praktyce także kompletnie eliminuje błędy popełniane w procesie produkcji płyt, a dodatkowo przyspiesza czas dostarczenia ich do maszyny. Co szczególnie istotne, ten zautomatyzowany proces zarządzania procesem produkcji płyt umożliwia takie przetwarzanie prac, by lepiej zaspokajać rosnące zapotrzebowanie klientów na wyższą jakość druku oraz krótsze czasy produkcji, w efekcie ulepszając jakość ich obsługi. 

Produkcja płyt: znacznie mniej etapów obsługi manualnej

W skład nowej, nagradzanej technologii Esko XPS Crystal wchodzi sterowana cyfrowo kopiorama UV LED, która zapewnia niemal symultaniczny (odbywający się w jednej operacji) proces przedniej i tylnej ekspozycji. Jako element kompleksowego systemu do automatycznej produkcji płyt – uzupełnionego o naświetlarkę CDI – nowa XPS Crystal 4835 dostarcza na rynek wąskowstęgowy doskonałe płyty flekso. Płyty są umieszczane na szklanej powierzchni, gdzie precyzyjna główna i tylna ekspozycja, realizowana za pomocą opatentowanej technologii naświetlania lampami LED UV, umożliwia precyzyjną kontrolę bez konieczności dalszego udziału operatora. Równomierne źródło światła zapewnia niezrównaną spójność obrazu oraz perfekcyjnie uformowane punkty. Pascal Thomas, dyrektor oddziału flekso w firmie Esko, wyjaśnia: Jednym z kluczowych czynników wpływających na stabilność płyty jest szybka ekspozycja UV, która nanosi na płytę najdrobniejszą liniaturę oraz teksty. Pełna automatyzacja została osiągnięta na drodze połączenia XPS i CDI, a w efekcie zredukowano liczbę koniecznych czynności manualnych w procesie z pięciu do zaledwie jednej. Na początku bieżącego roku innowacyjna technologia Crystal firmy Esco otrzymała Innovation Award for PrePress Graphics w prestiżowym konkursie organizowanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Fleksografów (FTA), jak również wysoce cenioną InterTech Technology Award od organizacji Printing Industries of America (PIA). To nie wszystko: technologiczna doskonałość została doceniona tegoroczną nagrodą Red Dot w kategorii Wzornictwa Produktów, którą przyznaje Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Niemczech. 

Krystaliczna jakość dzięki technologii Crystal

Thomas podsumowuje: Nasza technologia Crystal jest doskonale przyjmowana na całym świecie. Instalacje u pierwszych klientów poświadczają jej doskonałą jakość i wyjątkowe efekty druku. Nasza kopiorama XPS Crystal 4835 UV LED oraz naświetlarka CDI Crystal 4835, jak również najnowsze workflow dedykowane produkcji etykiet pokazują, że nie ustajemy w zaspokajaniu potrzeb sektora opakowań i etykiet. Po 30 latach doświadczeń w przemyśle opakowaniowym i etykietowym nadal wyznaczamy kierunki jego rozwoju.

Na podstawie informacji firmy Esko opracował TK