Forum Fleksograficzne bije rekord frekwencji 
13 Jul 2017 09:25

Doroczne Forum Fleksograficzne, które tradycyjnie przybrało formę dwudniowej konferencji połączonej z miniwystawą prezentującą ofertę sponsorów wydarzenia, odbywało się tym razem w toruńskim hotelu Filmar w dniach 8-9 czerwca 2017 r. Blisko 200-osobowa grupa uczestników miała przyjemność wysłuchania ponad 20 tematycznych wykładów. 

Zebranych przywitał dyrektor Polskiej Izby Fleksografów i animator przedsięwzięcia Krzysztof Januszewski, który na wstępie wyraził radość z rekordowej frekwencji oraz podziękował prelegentom za chęć podzielenia się wiedzą fachową ze zgromadzonymi gośćmi, reprezentującymi bogaty przekrój przedsiębiorstw wykorzystujących fleksografię w swej działalności. W tym roku w gronie polskich wykładowców znalazła się liczna reprezentacja przedstawicieli firm i placówek naukowych z zagranicy. Na specjalne podziękowania zasłużyła firma Sun Chemical, która z racji szczególnego zaangażowania w tegoroczne Forum otrzymała tytuł Sponsora Platynowego. Prócz niej na liście partnerów znalazły się firmy (w porządku alfabetycznym): 3M, 4 Eco Solution, AbFlexo, Barmey, Emipak, Esko, Giave, Grafikus, Infosystems, Kodak, MMR Trading Polska, Nestle, PolimerPro, Polymount, Reprograf, Scorpio, Soma Engineering, tesa, Żywiec Zdrój, a także – reprezentująca świat nauki – przedstawicielka Western Michigan University.

Pierwszy dzień wykładów

Jako pierwszy przed słuchaczami wystąpił Colin Smith z Sun Chemical z prelekcją zatytułowaną „Najnowsze osiągnięcia w procesie drukowania fleksograficznego z dużą prędkością”. Jak stwierdził, żyjemy w świecie ciągłych wyborów; klient oczekuje coraz większej różnorodności oferty produktów, co wraz ze spadkiem jednostkowych nakładów odbija się na sektorze opakowaniowym. Drukarze obawiają się, że częstsze zmiany prac, wysokie koszty przezbrajania maszyn oraz materiałów do druku (przede wszystkim farb) negatywnie odbiją się na ich zyskach. 

Remedium na te problemy może być technologia druków wieloprocesowych z płyt HD, charakteryzująca się zastosowaniem wysokopigmentowych farb CMYK o większej gęstości. Do korzyści tej metody należą: możliwość uzyskania dużej liczby kolorów specjalnych z niewielkiego zestawu barw, powtarzalność w druku, mniejsza liczba przezbrojeń, mniej czyszczenia i większa wydajność druku. Jak podkreślił prelegent, w teście przeprowadzonym przez brytyjskiego producenta wspomniana technologia pozwoliła oszczędzić 27% farb i 9% solwentu w porównaniu z konwencjonalnym drukiem (CMYK plus jeden kolor procesowy). 

Po wystąpieniu przedstawiciela firmy Sun Chemical głos zabrał gość specjalny, Julio Cezario z firmy AbFlexo, z wykładem na temat brazylijskiego rynku fleksograficznego. Następnie Karolina Słodownik, przedstawicielka Żywiec Zdrój, opisała na przykładzie opakowań giętkich z tworzyw sztucznych, jakie wyzwania stoją przed ich producentami. Konsumenci oczekują, że opakowania będą tanie, przyjazne dla środowiska i recyklowalne, mniej interesuje ich rodzaj użytego do produkcji materiału. Właściwym wyborem z punktu widzenia wygody i ekologii wydają się tworzywa sztuczne, jednak słabo zorganizowana sieć zbiórki opakowań plastikowych i trudności z rozdzieleniem strumienia odpadów sprawiają, że do ponownego przetworzenia trafia mniej tworzyw niż powinno. „Brakuje nam pomysłów, jak stworzyć produkt, który zadowoli konsumentów. Dlatego największym wyzwaniem jest poszukiwanie technologii i rozwiązań, które to zmienią” – zaapelowała prelegentka. 

Wojciech Barabasz z firmy Barmey swą półgodzinną prelekcję poświęcił tematowi „Współczesne metody pomiaru pojemności farbowej wałków rastrowych”. Wartości pojemności farbowej wałków rastrowych o takiej samej specyfikacji, ale pochodzących od różnych dostawców, często różnią się w większym stopniu niż życzyłby sobie tego drukarz; dodatkowo zmieniają się w czasie eksploatacji. Tymczasem spadek pojemności wałka rastrowego wpływa negatywnie na gęstość optyczną i kolorystykę wydruków. Z tego powodu warto prowadzić badania kałamarzyków przy użyciu jednej z wymienionych metod pomiaru: geometrycznej – łatwej w użyciu, ale mało przydatnej przy badaniu struktur grawerowanych laserowo; wolumetrycznej – przystępnej kosztowo, ale wymagającej częstej kalibracji farby i trudnej do stosowania dla mało doświadczonych użytkowników; lub skanowania warstwicowego – najdokładniejszej i o najwyższej powtarzalności, ale także najdroższej. 

Piotr Lis z firmy 3M wystąpił z prelekcją pt. „Rola-rola-taśma. Skuteczne łączenie przy dużych prędkościach”, poświęconej metodom łączenia materiału tego samego rodzaju (splicing) w trakcie pracy maszyny. Po zaprezentowaniu różnych sposobów łączenia przedstawił zalety taśmy 7387 opracowanej przez polskich inżynierów 3M, która znajduje zastosowanie w łączeniu różnorodnych materiałów polimerowych, szczególnie przy produkcji opakowań dla przemysłu spożywczego.

Jako kolejni z wykładami wystąpili przedstawiciele firmy Esko. Jan Buchweitz opowiedział o przyszłości produkcji płyt fleksograficznych, czyli technologii CDI Crystal, która ma zrewolucjonizować proces produkcji przez zwiększenie poziomu powtarzalności naświetlania. Do nowej rodziny należą naświetlarka CDI Crystal 5080 oraz XPS Crystal 5080 – innowacyjna cyfrowa kopiorama UV. „Celem linii było nie tylko stworzenie prostej w obsłudze naświetlarki, ale także wdrożenie nowego typu pracy, by operator miał przy niej jak najmniej pracy. Pierwsze instalacje w Europie udowodniły, że klienci bardzo dobrze odebrali tę technologię – prostą, przystępną i praktycznie bezobsługową” – mówił Buchweitz. Łukasz Szymański poświęcił swoje wystąpienie na omówienie sposobów osiągnięcia wyższej wydajności i opłacalności w druku fleksograficznym w oparciu o rozwiązania dostarczane przez Esko. 

Dyrektor ds. marketingu w firmie Soma, Petr Blasko, zaprezentował linię maszyn drukujących serii Optima 2, której debiut przypadł na ubiegłoroczne targi drupa 2016. Skoncentrował się na dwóch istotnych elementach tych urządzeń: systemie antywibracyjnym zapewniającym druk z dużymi prędkościami i pełną stabilizacją punktu rastrowego oraz systemie zautomatyzowanego ustawiania druku i docisków R&I. 

Dwa kolejne wykłady dotyczyły fleksograficznych płyt drukowych; najpierw Tomasz Nojszewski z firmy DuPont skoncentrował się na nowej rodzinie płyt z wbudowanym płaskim punktem DuPont Cyrel EASY i próbie odpowiedzi na pytanie: „Czy może być jeszcze łatwiej? Jak przygotować płytę i zadrukować ją łatwiej, efektywniej i taniej”. Następnie Jacek Galiński z Kodak Polska wygłosił prelekcję zatytułowaną „Przygotowanie fleksograficznej formy drukowej a komfort druku na przykładzie Kodak NX Advance”. 

Pierwszy dzień zakończył wykład prof. Bilge Nazli Altay z Western Michigan University, która wygłosiła pierwszą część rozłożonego na dwa dni wykładu dotyczącego perspektyw druku fleksograficznego w produkcji elektroniki drukowanej. Autorka dokonała szczegółowego przeglądu typów podzespołów drukowanych, technologii ich produkcji), podłoży nadających się do zadruku, by na zakończenie wyjaśnić, że druk elektroniki jest metodą szybszą, bardziej opłacalną i przyjazną dla środowiska w porównaniu z konwencjonalnymi metodami produkowania podzespołów elektronicznych. 

Wieczorną atrakcją dla gości Forum była biesiada zorganizowana w restauracji Spichrz na toruńskiej Starówce.

Drugi dzień wykładów

Piątkowe prezentacje zapoczątkował wykład dra inż. Piotra Barmuty wygłoszony w zastępstwie Andrzeja Hulpowskiego i zatytułowany „Elektryzacja folii w procesie druku fleksograficznego”. Ten fizyczny proces, występujący w rezultacie pocierania, rozdzielania warstw (np. przy odwijaniu wstęgi z roli), rozrywania, aktywowania folii, jonizacji lub indukcji, może mieć bardzo przykre konsekwencje tak dla procesu technologicznego, jak i dla bezpieczeństwa fabryki oraz ludzi. Prelegent opowiedział następnie o metodach likwidacji skutków nadmiernej elektryzacji. 

Mariusz Sosnowski z firmy Infosystems zaprezentował wykład pt. „Wyniki prac badawczo-rozwojowych kluczem pozyskania dotacji UE na maszyny fleksograficzne”. Na wstępie wymienił przyczyny, dla których firmom potrzebne są wyniki prac badawczo-rozwojowych, sposoby pozyskiwania by wreszcie przejść do informacji na temat działalności istniejącego od 2011 roku w Krakowie Centrum Badawczo-Rozwojowego Infosystems SA. 

Mirosław Bohdan z firmy Emipak opowiedział o możliwościach systemu TubeScan służącego do 100% kontroli druku. Pozwala on na obejrzenie małych fragmentów wstęgi w dużym powiększeniu i wykrywa błędy o wielkości nie mniejszej niż 0,15 mm, czyli – jak przyznał prelegent – około 95% wszystkich błędów występujących w druku. TubeScan zyskuje na popularności, bowiem kosztuje znacznie mniej od systemów liniowych; dotychczas na świecie sprzedano ponad 700 sztuk TubeScan. Oprócz rozwijania zakresu możliwych zastosowań obecnie producent – firma Nyquist Systems – skupia się na wdrożeniu go do procesów workflow, co zostanie pokazane po raz pierwszy na tegorocznych targach Labelexpo w Brukseli. 

Iwona Schreuder, kierownik ds. opakowań na obszar Europy Środkowo-Wschodniej w firmie Nestlé, wygłosiła referat „Między klientem a fleksografią – projektowanie opakowań”, który wzbudził gorące komentarze części słuchaczy. Prelegentka podkreśliła, jak ogromne znaczenie dla jej firmy mają zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów, czego praktycznym przejawem są tzw. standardy Nestlé. Zapoznała również słuchaczy z pryncypiami polityki jakości swej firmy, ze szczególnym naciskiem na wymagania stawiane współpracującym z nią dostawcom materiałów i producentom opakowań. To właśnie lista oczekiwań zachęciła do zabrania głosu kilku przedstawicieli drukarń, którzy z przekąsem komentowali wyjątkowo wyśrubowane standardy Nestlé, skutecznie zamykające drogę do współpracy ich firmom. 

Pod nieobecność Martina Kvapila z firmy Polymount jego referat dotyczący samoprzylepnych tulei Twinlock wygłosił Leszek Trzaskowski z Rotary Die Company. Twinlock to fleksograficzna, samoprzylepna i kompresyjna tuleja drukowa z twardą powłoką, która umożliwia montaż płyty flekso bez użycia taśm montażowych dwustronnych. Producent zapewnia dożywotnią gwarancję na adhezyjność polimeru i stałą ściśliwość pianki poliuretanowej przez cały cykl życia tulei. 

David Darder z Giave opowiedział o nowej epoce dla wielocylindrowych (wieżowych, stojakowych) maszyn fleksograficznych. Giave to rodzinna firma z okolic Barcelony, która w przyszłym roku będzie obchodziła 50. rocznicę swego istnienia. W ofercie posiada maszyny stojakowe z serii Mizarflex, Mizarflex GTC oraz Ares C. 

Następnie Dieter Niederstadt z firmy Asahi wygłosił wykład: „Odkrycie, jak druk fleksograficzny pomaga markom drukować szybciej, lepiej, taniej”, skupiając się w nim na prezentacji zalet technologii przypinania i czystego transferu. Zaprezentował wyniki testów przeprowadzonych w amerykańskiej firmie Robinet, która przez rok pracy na płytach Asahi zwiększyła swoją produktywność – dzięki ograniczeniu przestojów związanych z czyszczeniem płyty – o 15%. 

Maciej Pierzchalski z firmy Scorpio poświęcił swoją prezentację oprogramowaniu Hybrid Software dla drukarń i przygotowalni, które pozwala na zautomatyzowanie zarządzania produkcją oraz sterowanie przepływem plików i danych począwszy od momentu otrzymania zlecenia. Z kolei Leszek Bartkowiak z Reprografu opowiedział o X-Rite ColorCert, zintegrowanym systemie kontroli jakości przeznaczonym dla rynku opakowaniowego, który umożliwia właścicielom marek, dostawcom usług premedia, producentom farb oraz drukarzom integrację specyfikacji kolorów i kontroli od fazy projektowania po druk. Zapewnia przejrzystą i obiektywną ocenę jakości druku i kolorów, umożliwiając producentom towarów i przetwórcom opakowań przejście od wizualnego do analitycznego zarządzania procesami dla wspólnej poprawy efektów. 

Dr Konrad Nowakowski z COBRO zachęcał słuchaczy do większej dbałości o wpływ ich produktów na środowisko naturalne w prelekcji „Opakowanie a środowisko”, zaś Wojciech Barabasz z firmy Barmey w wyjątkowo skondensowanym wystąpieniu opowiedział o często występującej wadzie w druku farbami UV – mżeniu (tzw. spitting), które następuje, gdy w kałamarzykach wałka rastrowego na skutek nacisku rakla dochodzi do sprężenia mieszaniny powietrza z farbą, a w rezultacie do miejscowego spadku lepkości.

Wystąpienia prelegentów zakończyła prof. Bilge Nazli Altay z Western Michigan University, która kontynuowała temat drukowanej elektroniki z poprzedniego dnia w wykładach zatytułowanych „Parametry jakościowe dla drukowania elektroniki” oraz „Receptury farb przewodzących”. 

Odnosząc się do ostatniego wystąpienia Krzysztof Januszewski zakomunikował, że Polska Izba Fleksografów zaangażowała się w tworzenie Platformy Drukowanej Elektroniki, czyli organizacji zajmującej się promowaniem tej właśnie dziedziny druku fleksograficznego (fleksotroniki). Następnie gorąco podziękował gościom i wykładowcom, oficjalnie zamykając Forum Fleksograficzne w Toruniu i zapowiadając kolejne w czerwcu 2018 r. (dokładna data i miejsce zostaną wkrótce podane). 

Tomasz Krawczak