Fusion Topliner: alternatywa dla testlinera
6 Apr 2018 13:18

Doskonałe wrażenia estetyczne i najwyższa jakość druku osiągana dzięki Fusion Topliner, papierowi na warstwy wierzchnie tektury falistej produkowanemu przez firmę Sappi, pozwalają właścicielom marek odświeżyć wizerunek produktów oraz wzmocnić ich atrakcyjność w punktach sprzedaży.

Fusion Topliner na nowo definiuje podejście producentów towarów do druku opakowań. Papier można wykorzystać w produkcji opakowań gotowych na półkę (SRP), reklam w punktach sprzedaży (POS) albo torebek na ekskluzywne ubrania. Jeszcze kilka lat temu oferta białych powlekanych papierów pokryciowych na tekturę falistą ograniczała się do dwóch gatunków: 

wykonanych z najwyższej jakości surowców kraftlinerów, z bardzo niewielką domieszką materiałów wtórnych (z odzysku) oraz testlinerów produkowanych niemal wyłącznie z surowców pochodzących z recyklingu. 

Sappi stworzyła Fusion Topliner jako alternatywę dla testlinerów – najpowszechniej używanych papierów na warstwy wierzchnie tektury falistej. Dwukrotnie powlekany, jaskrawobiały papier wykonany wyłącznie z włókien pierwotnych wyróżnia się powierzchnią najwyższej jakości oraz doskonałą wytrzymałością, a jego idealnie biały kolor zapewnia znakomitą reprodukcję kolorów, gwarantując silniejsze oddziaływanie na klientów i lepsze wyróżnienie marki na półce sklepowej. Zastosowanie bielonych włókien pierwotnych nie tylko gwarantuje spełnienie wszystkich wymogów bezpieczeństwa stawianych opakowaniom spożywczym, ale także pozwala temu gatunkowi osiągnąć tę samą wytrzymałość materiałową co testlinery – przy niższej masie na jednostkę powierzchni. Warto również pamiętać, że im mocniejsza struktura włókna, tym mniejsze ryzyko pękania papieru przy zginaniu krawędzi. 

Fusion Topliner zapewnia także oszczędność pieniędzy i czasu. Dzięki funkcjonalnej powłoce na spodniej stronie papieru Fusion Topliner gwarantuje jednolitą i przy okazji mniejszą absorpcję kleju; efekty to ograniczenie kosztów produkcji, skrócenie czasu schnięcia kleju i gwarancja idealnej płaskości papieru po przyklejeniu do tektury. Fusion Topliner zapewnia także wyższy poziom efektywności energetycznej w produkcji oraz korzyści ekonomiczne wynikające z niższej masy. Bezpieczeństwo żywności – zwłaszcza w połączeniu z zastosowaniem funkcjonalnych barier – to kolejna zaleta wykorzystania włókien pierwotnych. 

Jedną z firm, które w ostatnim czasie odkryły zalety tego gatunku papieru, jest Corruseal Corrugated. Ten południowoafrykański producent opakowań stworzył pudełko zbiorcze na ryzy papieru marki Typek z użyciem fleksograficznego druku post-print (polegającego na zadruku i laminacji papieru już po naklejeniu go na tekturę falistą); pozwala to na bardziej ekonomiczną i elastyczną produkcję krótszych nakładów opakowań. 

Firma zdecydowała się na użycie Toplinera w celu polepszenia jakości zadruku opakowań zbiorczych. Roland Cook, dyrektor generalny Corruseal, komentuje: Poddaliśmy testom Fusion Topliner, by porównać go z materiałem, który stosowaliśmy dotychczas. Wyniki zrobiły na nas duże wrażenie. Doskonała jakość tego gatunku sprawiła, że chcemy zastosować go w produkcji opakowań detalicznych oraz w POS i rekomendujemy go innym właścicielom marek.

Bernd Gelder, dyrektor oddziału tektury falistej w Sappi, dodaje: Fusion Topliner stanowi atrakcyjną alternatywę dla test-linerów, gdy porównamy ich całkowite koszty użytkowania (TCO), i zapewnia wyraźną przewagę konkurencyjną zarówno producentom, jak i nabywcom produktów z tektury falistej. Wystarczy zsumować oszczędności kosztów wynikające z niższej masy, mniejszego zużycia kleju, wydajniejszej produkcji oraz niższych kosztów transportu.

Fusion Topliner jest dostępny w gramaturach 135 g/m2, 160 g/m2 i 180 g/m2. Cechuje się znakomitą wytrzymałością mechaniczną (potwierdzoną m.in. w teście kompresji SCT), która jest porównywalna z wytrzymałością kraftlinerów. Inne korzyści wynikają z możliwości zastosowania do określonych zadań papieru o gramaturze niższej od testlinerów – przykładowo Fusion Topliner 115 g/m2 osiąga te same wartości wskaźników wytrzymałości co testliner 145 g/m2.

Dla firm wykorzystujących post-print niezwykle ważne jest, by liner wykazywał możliwie najmniejsze falowanie po laminacji. Jak dowodzą testy, w przypadku gramatur wyższych od 115 g/m2 papier Sappi gwarantuje bardzo dobry zadruk post-print bez względu na zastosowaną technologię. Jest również odporny na smużenie farb w trakcie drukowania. 

Na podstawie materiałów firmy Sappi opracował TK