Georg Utz Polska zakończył rozbudowę podwrocławskiego zakładu
16 Nov 2016 10:05

Firma Georg Utz Sp. z o.o. – szwajcarski producent pojemników i palet z tworzywa sztucznego dla logistyki i magazynowania – zakończyła rozbudowę zakładu produkcyjnego w Kątach Wrocławskich o dodatkowe 12 tys. m2 powierzchni. Z okazji zakończenia inwestycji do zakładu zostali zaproszeni dziennikarze pism branżowych, by w trakcie spotkania z dyrektorem generalnym Wojciechem Bytnerem zapoznać się z działalnością przedsiębiorstwa.

UTZ_POL_2014_06_064-079.inddWiększy zakład, większe możliwości
W wyniku rozbudowy podwrocławski oddział wzbogacił się o nową halę produkcyjną, dodatkowy magazyn wysokiego składowania oraz zwiększony metraż pomieszczeń socjalno-biurowych. Trwająca niespełna rok budowa nie zakłóciła normalnej działalności produkcyjnej firmy. Inwestycja oznacza uzupełnienie dotychczasowego parku maszynowego o nowe wtryskarki oraz urządzenia do termoformowania o większej wydajności. Dzięki niej firma może rozszerzyć gamę produktów oferowanych na rynek polski (gdzie trafia ok. 70% produkcji), czeski i rosyjski, a także zwiększyć elastyczność i szybkość reakcji na potrzeby klientów. W konsekwencji przeprowadzonej inwestycji dwie technologie wykorzystywane przez producenta – formowanie wtryskowe oraz termoformowanie – zostały ulokowane w dwóch odrębnych halach produkcyjnych.
Jak podkreślił Wojciech Bytner, dyrektor generalny Georg Utz Sp. z o.o.: Decyzja o rozbudowie fabryki była podyktowana przede wszystkim potrzebą dalszego rozwoju firmy. Doszliśmy do momentu wykorzystania mocy produkcyjnych w 100%. Specyfika naszego biznesu związana z używaniem skomplikowanych urządzeń o dużych gabarytach oraz form na pojemniki i palety powoduje, że możliwość współpracy z firmami podwykonawczymi jest bardzo ograniczona. Chcąc się dalej rozwijać, potrzebowaliśmy przestrzeni dla nowych maszyn oraz powierzchni magazynowej. Kierowaliśmy się również chęcią polepszenia warunków socjalnych naszych pracowników.
Spółka Georg Utz w Polsce powstała w 1997 roku jako trzecia w Europie (po szwajcarskiej i niemieckiej). Budowa hali produkcyjno-magazynowej rozpoczęła się w 1999 r.; na początku 2000 r. przedsiębiorstwo opuściły pierwsze pojemniki z tworzyw sztucznych. Po kolejnych pięciu latach dobudowano oddzielną halę magazynową. W 2015 r. zapadła decyzja o dalszej rozbudowie – firma zdecydowała się uzupełnić swój metraż o dodatkową halę produkcyjną, magazynową, a także powiększyć biura i część socjalną dla pracowników. Obecnie w firmie pracuje 95 osób.

Myśl globalnie, działaj lokalnie
Historia firmy Georg Utz rozpoczęła się w 1947 r. od produkcji form do wtryskarek; kilka lat później przedsiębiorstwo przeniosło swoją siedzibę do Bremgarten pod Zurychem, gdzie mieści się do dzisiaj. W 1960 r. w firmie zapoczątkowano produkcję pojemników do magazynowania z tworzywa sztucznego wykonanych w technologii formowania wtryskowego, a w 1985 r. – termoformowania. Kolejne lata upłynęły na stopniowej ekspansji przedsiębiorstwa: do fabryki w Niemczech (założonej w 1971) dołączyły kolejne: brytyjska, francuska, polska (utworzona w 1997 r.), amerykańska i chińska. W 2015 r. spółka zatrudniająca ponad 1000 pracowników zanotowała obrót w wysokości 219 mln euro; w swej ofercie posiada 2000 standardowych produktów oraz ok. 5000 produktów wytwarzanych na specjalne zamówienia klientów. Obecnie koncentruje się na produkcji pojemników transportowych, palet i wyprasek na części techniczne z tworzywa sztucznego. Przedsiębiorstwo jest dostawcą oferującym bogatą gamę produktów, m.in.: pojemniki do składowania w stosie, obrotowe, składane, kurierskie, izotermiczne, antyelektrostatyczne czy opakowania na materiały niebezpieczne oraz palety.
Głównymi odbiorcami produktów Georg Utz są rynki: motoryzacyjny (głównie do transportu części samochodowych), chemiczny i farmaceutyczny, spożywczy (stosowane w magazynach i przy procesach produkcyjnych m.in. w mleczarstwie i przetwórstwie mięsa), poza tym również dla branży tekstylnej, pocztowej i kurierskiej, magazynowej, elektronicznej oraz handlu internetowego.
Filozofią Grupy Utz jest zasada: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”, która zakłada koncentrowanie produkcji w zakładach zlokalizowanych blisko klientów i umożliwia dopasowanie oferowanych rozwiązań do ich specyficznych potrzeb i dominujących w danym regionie gałęzi gospodarki. Obecnie firma, prócz wspomnianych zakładów produkcyjnych w siedmiu państwach, posiada również rozbudowaną sieć przedstawicielstw na całym świecie.

Korzystne perspektywy
Jak podkreślał Wojciech Bytner, cechą wyróżniającą firmę wśród innych producentów pojemników z tworzywa sztucznego jest wykorzystanie dwóch technologii. Pojemniki i palety produkowane są wtryskowo, natomiast wypraski na części techniczne – w procesie formowania próżniowego. Pozwala to zaproponować klientom szeroką gamę rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb, a także wymagających zastosowania elementów obydwu technologii. O ile się orientuję, jesteśmy jedyną firmą na rynku, która wykorzystuje w procesach produkcyjnych zarówno formowanie wtryskowe, jak i termoformowanie.
Zdaniem Wojciecha Bytnera perspektywy dalszego rozwoju firmy są korzystne. Z jednej strony powinno go zapewniać utrzymujące się zapotrzebowanie na pojemniki z tworzyw sztucznych w tych sektorach gospodarki, które już z nich korzystają na masową skalę (m.in. motoryzacyjny i spożywczy). Z drugiej – oczekiwana ekspansja w branżach, które w Polsce jeszcze nie doceniają zalet takich pojemników, m.in. chemiczno-farmaceutycznej, systemów magazynowych czy e-handlu. Zwłaszcza w tej ostatniej najczęściej wykorzystywane są opakowania z papieru, zwłaszcza tekturowe pudła, które – jak mówi dyrektor generalny Georg Utz w Polsce – mają wiele wad. Przede wszystkim trzeba kupować nowe do każdego zamówienia, co stanowi koszt rosnący wraz ze skalą biznesu. Dlatego jego zdaniem rynek powinien zwrócić się w stronę opakowań wielorazowych: Nie tylko zmniejszają one koszty wynikające z kupowania wciąż nowych kartonów na zakupy klientów, ale dodatkowo gwarantują, że produkt dotrze do nich w doskonałym stanie.
Ideą biznesu Utz jest oferowanie klientom bardzo trwałych opakowań wielokrotnego użytku, które mogą być wykorzystywane przez długi czas. Plastikowe pojemniki po zakończeniu swojego cyklu życia są poddawane recyklingowi i dzięki temu ponownie wracają do procesu produkcyjnego. Ekologia i troska o środowisko naturalne są również bardzo ważne w innych aspektach funkcjonowania fabryki – w zakładach Utz woda wykorzystywana do chłodzenia maszyn krąży w obiegu zamkniętym. W ten sposób odzyskane ciepło służy do ogrzewania pomieszczeń, dzięki czemu straty energii są zredukowane do minimum.