Grupa Schütz – zakład w Żorach oficjalnie otwarty
13 Jul 2017 09:13

22 czerwca na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) w Żorach nastąpiło oficjalne otwarcie nowego zakładu Schütz Polska Sp. z o.o. Produkcja kontenerów Schütz Ecobulk rozpoczęła się w nowym zakładzie – położonym na powierzchni 23 tys. m2 i oddalonym 35 km na południe od Katowic – jeszcze w grudniu 2016, natomiast urządzenia do regeneracji IBC zostały zainstalowane w maju 2017.

Schütz to jeden z największych na świecie producentów opakowań transportowych, w tym kontenerów IBC, zaś jego górnośląska inwestycja jest 47. fabryką należącą do niemieckiej grupy i jednym z najnowocześniejszych obiektów, jakimi dysponuje koncern. W zakładzie będzie pracować 30 osób, które zajmą się m.in. regeneracją kontenerów IBC wykorzystywanych głównie przez klientów z Europy Centralnej. 

Roland Straßburger, prezes zarządu Grupy Schütz oraz Zbigniew Ziętkowski, dyrektor generalny i członek zarządu Schütz Polska Sp. z o.o. powitali gości z Polski, ze Słowacji, z Węgier, Rumunii, Ukrainy, ze Słowenii, z Czech, Rosji, Austrii i Niemiec. W inauguracji uczestniczyli również przedstawiciele lokalnych władz i KSSE, w tym Waldemar Socha, prezydent miasta Żory, Piotr Wojaczek, przewodniczący zarządu KSSE SA oraz Andrzej Zabiegliński, wiceprzewodniczący KSSE SA.

Zbigniew Ziętkowski przypomniał, że polski oddział Schütz (w postaci przedstawicielstwa handlowego) powstał w Warszawie w 1994, zapoczątkowując kolejne lata udanej aktywności Grupy na rynku środkowoeuropejskim. Od początku działalności zaczęliśmy budować silną pozycję w systemie zbiorników magazynowych na oleje opałowe oraz opakowań transportowych. O ile od 2004 roku, m.in. z powodu wprowadzenia podatku akcyzowego na oleje opałowe, pierwszy z wymienionych rynków zaczął się kurczyć, o tyle szybko zaczęliśmy odgrywać kluczową rolę w sektorze opakowań transportowych, stając się liderem rynkowym tej części Europy. Nasza globalna oferta (IBC, Ecobulk, Recobulk) oraz bębny z tworzyw sztucznych i metalu została w pełni przyjęta i zaakceptowana przez rynek.

Biorąc pod uwagę potrzeby swych klientów oraz pragnąc zapewnić im pełną elastyczność dostaw, Schütz Polska w połowie 2014 r. rozpoczęła starania o zezwolenie na budowę fabryki w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Uznaliśmy, że lokalizacja w pobliżu autostrad A1 i A4 oraz pozytywne nastawienie do inwestycji władz Żor i KSSE to najlepsza gwarancja sukcesu naszego przedsięwzięcia. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2015 r. na niespełna 2,5-hektarowej działce porośniętej kukurydzą. Firma Rosa Bud postawiła zakład w ciągu 12 miesięcy i pod koniec ubiegłego roku mogliśmy wystąpić o pozwolenie na użytkowanie fabryki – wyjaśnił Zbigniew Ziętkowski.

W hali produkcyjnej z zapleczem socjalno-biurowym zostały zainstalowane maszyny najnowszej generacji do produkcji nowych i regenerowanych kontenerów IBC. Z całej palety maszyn na szczególną uwagę zasługuje jedyna w tej części Europy maszyna Schütz do wytwarzania z polietylenu metodą rozdmuchu wewnętrznych 1000-litrowych zbiorników IBC. W fabryce odbywa się również produkcja kontenerów Recobulk, wytwarzanych w oparciu o wcześniej używane wewnętrzne zbiorniki pochodzące od klientów i pozyskiwane w ramach największego na świecie systemu odbioru Schütz Ticket Service. Jak podkreślił Zbigniew Ziętkowski, regeneracja polega na wymianie zużytego pojemnika na fabrycznie nowy, bo tylko taki gwarantuje odpowiednio wysoką jakość kontenerów IBC. O czym przekonało się wielu naszych klientów, również tych, którzy postanowili spróbować przygody z kontenerami mytymi, by szybko powrócić do naszych produktów. Bo o wysokiej jakości produktów mówimy wtedy, gdy do naszego zakładu wracają nasi dawni klienci, a nie nasze produkty – podsumował swoje wystąpienie.

Roland Straßburger, prezes zarządu Grupy Schütz podkreślił, że inwestycji w Żorach oraz instalacji najnowszego wyposażenia towarzyszyła troska o bezpieczeństwo transportu i zapewnienie zrównoważonego rozwoju biznesu. Większość produkowanych tu kontenerów IBC będzie spełniała wymogi ONZ stawiane pojemnikom do transportu towarów niebezpiecznych. Budowa linii regeneracji IBC to dowód naszego zaangażowania w ponowny odzysk surowców i recykling, a dodatkowo przyczynia się do pozytywnego bilansu ekologicznego naszych klientów.

Przedstawiciele władz, w tym Piotr Wojaczek, przewodniczący zarządu KSSE SA, Andrzej Zabiegliński, wiceprzewodniczący KSSE SA oraz Waldemar Socha, prezydent miasta Żory, chwalili w swoich przemówieniach zaangażowanie firmy Schütz w regionie śląskim. Goście podkreślali również, że według rankingu Business Financial Times KSSE jest obecnie najlepszą strefą ekonomiczną Europy. Następnie miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi.

Nowy oddział na południu Polski został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia i zbudowany wg najnowocześniejszych standardów produkcyjno-technicznych. Ma być synonimem zaufania oraz największej skuteczności i elastyczności działania, o czym zgromadzonych gości przekonywali przedstawiciele firmy Schütz w trakcie zwiedzania zakładu. 

Nowa lokalizacja uzupełnia globalną sieć odbioru i regeneracji dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej o kolejny punkt. Żory są jedną z najbardziej znaczących lokalizacji przemysłowych w makroregionie. Miasto z Górnego Śląska leży blisko granicy z Czechami i ze Słowacją. Dzięki doskonałej infrastrukturze transportowej łatwo przemieścić się stamtąd do Austrii, na Węgry, do Rumunii, na Ukrainę i do Rosji. Zakład budowany z myślą o wzmocnieniu ekspansji Grupy Schütz w Europie Środkowo-Wschodniej umożliwia jeszcze szybszy odbiór i bardziej elastyczne usługi dzięki zmniejszeniu odległości od producenta do 

klienta. Otwarcie zakładu wnosi również istotny wkład w zrównoważony rozwój dzięki nowoczesnym rozwiązaniom produkcyjnym, jak również ograniczeniu emisji spalin (w związku ze wspomnianym skróceniem dystansu do odbiorcy).

Jako nowy, centralnie zlokalizowany zakład produkcyjny Schütz Polska Sp. z o.o. gwarantuje w przyszłości optymalne zaopatrzenie rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Na terenie zakładu oprócz produkcji i regeneracji znajduje się również administracja. Lokalnym klientom przedsiębiorstwo oferuje jeszcze większą pewność w zakresie dostaw oraz lokalne administracyjne i techniczne wsparcie.

Tomasz Krawczak