Możliwości technologiczne maszyn a innowacje w produkcji opakowań z papieru i kartonu
19 Jun 2017 12:12

Innowacja biznesowa (od łac. innovatio, czyli odnowienie) to co do zasady nowa, wprowadzona przez człowieka wartość lub jakość dotycząca celów lub sposobów realizacji, mająca zastosowanie w działalności gospodarczej.

Inaczej: aby zrealizować określony cel, jakim jest stworzenie czegoś nowego, wykraczającego poza przeciętną, autor musi wykazać się kreatywnością, zmysłem obserwacji zmian i potrzeb konsumenckich, w omawianym wypadku na rynku opakowań. Do realizacji konkretnych projektów potrzebne są jednak narzędzia oraz maszyny, które pozwalają na wykonanie testów i realizację produkcji. 

Wysiłek tworzenia innowacji w wymiarze działalności gospodarczej ma na celu zwiększenie konkurencyjności i uzyskanie konkretnej korzyści finansowej w długiej perspektywie czasu. 

W przypadku produkcji opakowań trend ten ma podobne przełożenie, a to znaczy, że elastyczne rozwiązania maszynowe zwiększają możliwości inwestorów na poszukiwanie wartości dodanej do produktów w formie opakowań gotowych. 

Firma Technograph specjalizuje się właśnie w doborze optymalnych, a zarazem elastycznych rozwiązań technologicznych, zdolnych do generowania wartości dodanej, a w konsekwencji zwiększenia marżowości produktu gotowego. Dlatego w swojej ofercie posiadamy takie rozwiązania jak automaty sztancująco-tłoczące, złociarki i składarko-sklejarki firmy Yawa, jako swoisty niezbędnik wykorzystywany do produkcji opakowań. Jest to sprawdzony sprzęt w rozsądnej cenie.

Rozwiązania w zakresie sztancowania w przypadku naszych technologii nie dotyczą wyłącznie obróbki arkusza. Z uwagi na problemy z dostępnością papieru formatowanego, jak również jego wyższą cenę, w wielu przypadkach przyjęcie zlecenia produkcyjnego jest po prostu nieopłacalne. Uwzględniając ten aspekt wprowadziliśmy na rynek rozwiązanie firmy Dakiou do sztancowania papieru, tektury litej, falistej, jak również tworzywa sztucznego z roli. Oszczędność surowca może sięgać nawet 30% w stosunku do wyżej wymienionej technologii sztancowania arkuszy. 

Jednym z alternatywnych i niszowych rozwiązań do generowania wartości dodanej są maszyny produkowane przez firmę Heiber + Schröder, w skład których wchodzą maszyny do wklejania okienek oraz maszyny do produkcji opakowań przestrzennych. Pisaliśmy na ten temat w Opakowaniu nr 7 z 2016 roku. 

Modułowy koncept budowy maszyn H+S pozwala na wykonywanie wielu różnorodnych projektów opakowań, pozwalających na pozyskiwanie szerokiego spektrum odbiorców. 

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem wspomagającym produkcję są urządzenia firmy Eurograf do złocenia na zimno w linii na maszynach offsetowych. Tego typu uszlachetnienie nie tylko wpływa na poprawę estetyki samego opakowania, ale również podnosi jego wartość, pozycjonując je w grupie PREMIUM. 

Technologia ta może być wykorzystywana na dowolnej arkuszowej maszynie drukującej, zarówno nowej, jak i używanej, również w połączeniu z procesem koronowania (Vetaphone), poprawiającym napięcie powierzchniowe trudnych do obróbki folii. 

Jak można zauważyć w przytoczonym przykładzie, istniejące technologie, np. offsetowe, na które inwestorzy wydają bardzo duże pieniądze, mogą zostać zmodyfikowane do celów wykraczających poza standardy, takie jak wspomniane złocenie na zimno czy wykrawanie i tłoczenie, co znacznie poszerza ich możliwości produkcyjne.

Tę ostatnią technologię wprowadziliśmy na rynek polski we współpracy z firmą WSD GmbH. Wykorzystując jeden z zespołów drukujących i z zastosowaniem systemów MAG – In lub Cut – In możemy bez problemów wykrawać i tłoczyć papier oraz tekturę litą. Mało tego, jeżeli maszyna ma odpowiednią liczbę kolorów, cały proces może odbywać się w jednym przelocie wraz z drukiem. 

Również w tym konkretnym przypadku jesteśmy w stanie implementować nasze systemy do wszystkich modeli maszyn drukujących. 

Naszym zdaniem zaprezentowane tutaj technologie mogą mieć fundamentalny wpływ na stworzenie innowacyjnych opakowań o znacznej marżowości. Oprócz sprawdzonych rozwiązań technologicznych firma Technograph służy swoją wieloletnią wiedzą w zakresie procesów poligraficznych, popartych wieloma niesztampowymi projektami. 

Ponadto oferujemy wykwalifikowane wsparcie techniczne na wypadek jakichkolwiek problemów czy to w okresie gwarancyjnym, czy już po nim.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony, gdzie można odnaleźć bardziej szczegółowe informacje dotyczące oferowanych maszyn oraz rozwoju firmy.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph