Nowy zakład, nowy sojusz
13 Jul 2017 09:14

22 czerwca br. w Nowej Soli miało miejsce uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego firmy Karton-Pak, jednego z największych w naszym kraju wytwórców opakowań z kartonu i tektur litych zadrukowywanych metodą offsetową. W tym roku firma obchodzi również jubileusz 25-lecia prywatyzacji.

25-lecie prywatyzacji

Karton-Pak jest jedną z najstarszych firm działających w branży opakowań z tektury litej w Polsce. Już w 1923 roku funkcjonowała tu manufaktura kartonów, która ponad 70 lat temu została przejęta przez państwo. Kluczowym momentem w działalności zakładu było uruchomienie w latach 60. XX w. produkcji opakowań z nadrukiem. W 1992 roku majątek firmy przejęła utworzona przez pracowników spółka pod nazwą Zakład Produkcji Opakowań Karton-Pak SA. Przedsiębiorstwo posiada obecnie dwa w pełni zautomatyzowane zakłady produkcyjne zlokalizowane w Nowej Soli. Każdego dnia wytwarzanych jest ok. 150 ton opakowań. W 1989 roku, kiedy przyszedłem do 

Karton-Pak, firma zatrudniała 210 osób i przerabiała 400 ton kartonu miesięcznie. W tej chwili zatrudnia ponad 240 osób i przetwarza 2800-3000 ton kartonu – wspominał podczas uroczystości Jerzy Sarama, prezes zarządu Karton-Pak. – To pierwszy zakład wybudowany w Południowej Strefie Przemysłowej Nowej Soli, a cała inwestycja została sfinansowana bez wsparcia zewnętrznego w postaci jakiejkolwiek dotacji. Drukarnię od wielu lat kredytuje Bank Pekao SA, któremu chciałbym wyrazić szczególną wdzięczność za wieloletnie zaufanie.

Firma Karton-Pak to jedna z dwóch – obok Ovopolu – firm, które przetrwały trudny czas transformacji w latach 90. – potwierdził obecny na uroczystości prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. – Jestem szczególnie dumny z tej firmy. To wizytówka Nowej Soli, która jest miastem sukcesu.

Komponenty sukcesu

Karton-Pak przetwarza surowce z włókien pierwotnych i wtórnych o szerokim zakresie gramatur od 180 do 600 g/m2. Na wyposażenie drukarni składają się m.in. 4 maszyny KBA w formatach B1 i B0, 6- i 7-kolorowe, 6 sztanc oraz 6 składarko-sklejarek. Firma była jednym z pierwszych na świecie użytkowników maszyn KBA Rapida 145. W ubiegłym roku w „starym” zakładzie produkcyjnym zadrukowano 28 tys. ton kartonu; obecnie wydajność obu zakładów sięga 40 tys. ton, a docelowa będzie wynosić 70 tys. ton. Najnowszym nabytkiem jest maszyna wykrawająca Mastercut 145 firmy Bobst w formacie B0, pracująca z maksymalną wydajnością 9 tys. ark./h. W wyniku wdrażanych od wielu lat procesów automatyzacyjnych osiągany jest stały wzrost wydajności. Obecnie firma jest jednym z najbardziej zautomatyzowanych producentów opakowań w kraju.

W nowym zakładzie przewidziana jest powierzchnia na 3 linie produkcyjne – na razie pracuje jedna, za to o bardzo wysokich parametrach wydajnościowych, która stawia Karton-Pak w jednym rzędzie z europejskimi potentatami opakowaniowymi. Pracuje ona w systemie 3-zmianowym. W nowym zakładzie jest obecnie zatrudnionych ok. 40 osób, a docelowo zatrudnienie znajdzie do 140 pracowników. 

Square Alliance

Rozwój firmy Karton-Pak i przeprowadzone w ostatnim czasie inwestycje – nowy zakład, zaawansowane technologicznie maszyny – sprawiają, że dorównuje ona obecnie czołowym producentom opakowań nie tylko na rynku polskim, ale również poza jego granicami, co przekłada się na stale rosnącą liczbę zleceń. Karton-Pak odnotowuje również dynamiczny wzrost eksportu produkowanych przez siebie opakowań – obecnie to ponad 30% wartości sprzedaży. To jednak dla Karton-Pak za mało – Jerzy Sarama postanowił poszukać sojuszników poza granicami naszego kraju i w ten sposób nie tylko rozwinąć sieć kontaktów biznesowych, ale także zapewnić swoim klientom większe moce produkcyjne oraz jeszcze większe bezpieczeństwo dostaw.

Trzech dżentelmenów w osobach Toma Acketa, Fernando Carrala Pereza oraz mojej własnej postanowiło współpracować na rynku europejskim i połączyć siły, aby jak najlepiej obsługiwać klientów w całej Europie – ogłosił podczas uroczystości Jerzy Sarama. 

Fernando Carral Perez, główny pomysłodawca projektu, przedstawił jego trzech uczestników. Hiszpańska firma Norgraft Packaging SA posiada 2 zakłady produkcyjne oraz magazyn o łącznej powierzchni 23 tys. m2, zatrudnia 168 osób, a jej roczny przychód wynosi 42 mln EUR. Na jej park maszynowy składa się 5 maszyn drukujących, 7 sztanc i 7 składarko-sklejarek, a także linia do tłoczenia. Holenderska drukarnia Acket Drukkerij Kartonnage jest najmniejszym uczestnikiem projektu Square Alliance. Ma jeden zakład produkcyjny, a w nim 4 maszyny drukujące, 5 sztanc i 7 składarko-sklejarek. Zatrudnia 130 pracowników i osiąga roczny obrót rzędu 28 mln EUR. Z 40 mln EUR rocznego przychodu, 35 tys. m2 powierzchni produkcyjno-magazynowej oraz 4 maszynami drukującymi, 6 sztancami i 6 składarko-sklejarkami należącymi do Karton-Pak Square Alliance przetwarza 120 tys. ton kartonu rocznie. Celem sojuszu jest obsługa klientów w zakresie opakowań z kartonu i tektur litych na skalę paneuropejską, co umożliwić ma 5 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w różnych częściach Europy (południowej, północnej oraz centralnej).

Otwarciu nowego zakładu produkcyjnego towarzyszyła konferencja pod tytułem „Opakowania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju”. W jej ramach prezentacje wygłosili Katja Tuomala oraz Stanisław Moczulski z Metsä Group, a także Roland Rex, prezes stowarzyszenia Pro Carton. Dobór tematyki konferencji był nieprzypadkowy – drukarni Karton-Pak idea zrównoważonego rozwoju ze szczególną dbałością o środowisko jest bardzo bliska. Produkuje ona opakowania wyłącznie z surowców odnawialnych, a odpady w postaci ścinki są automatycznie odbierane systemem pneumatycznym i poddawane 100% recyklingowi. 

W uroczystym otwarciu nowego zakładu produkcyjnego udział wzięli partnerzy i klienci firmy Karton-Pak, bez których, jak podkreślał prezes Sarama, osiągnięcie sukcesu nie byłoby możliwe. W tym gronie znaleźli się przedstawiciele Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Inżynierii Przemysłowej – wykonawcy projektu budowy nowego zakładu oraz jednocześnie generalnego wykonawcy, banku Pekao SA oraz dostawców technologii i komponentów, firm: Bobst, Flint, hubergroup, KBA, Kodak, Metsä Board, Technograph, Weilburger, Weig i Zinart oraz przedstawiciele wielu klientów firmy. Jubileuszowa wieczorna gala odbyła się w hotelu Ruben w pobliskiej Zielonej Górze.  AN