Rola selektywnej zbiórki odpadów w gospodarce o obiegu zamkniętym
24 Mar 2017 11:19

Coraz częściej słyszy się o idei gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest, mówiąc najprościej, zamknięcie cyklu życia produktu, do czego w głównej mierze przyczynia się recykling. Czy idea gospodarki o obiegu zamkniętym znajdzie podatny grunt w Polsce?

Jak mówi Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton: W Polsce toczy się obecnie dyskusja nad pakietem propozycji wysuniętych przez Komisję Europejską, mających skierować gospodarkę Unii Europejskiej na tory gospodarki o obiegu zamkniętym. Branża producentów opakowań widzi w tym procesie szansę, aby wszystkie zużyte opakowania, z których można odzyskać cenne surowce, były odpowiednio zbierane i poddawane recyklingowi. Ponadto Komisja Europejska stawia ambitny cel, jakim jest ograniczenie ilości odpadów komunalnych trafiających na składowiska do 10% do 2030 roku. Komisja ENVI Parlamentu Europejskiego proponuje ograniczyć tę ilość nawet do 5%. Nasza branża stoi natomiast na stanowisku, że jest możliwe wprowadzenie całkowitego zakazu składowania jakichkolwiek odpadów opakowaniowych. Alternatywą dla składowania odpadów opakowaniowych jest właśnie ich recykling, który pozwala na utrzymanie cennych surowców w obiegu gospodarczym przez wiele kolejnych cyklów produkcyjnych.

Niedługo, bo już w lipcu 2017 roku, zacznie obowiązywać nowe Rozporządzenie dotyczące selektywnej zbiórki odpadów. Jasiński tłumaczy, jak w kontekście gospodarki o obiegu zamkniętym należy widzieć tę regulację prawną: W celu zapewnienia stałego strumienia odpadów opakowaniowych potrzebny będzie efektywny system selektywnej zbiórki tych odpadów. Zbieranie i sortowanie wszystkich rodzajów opakowań musi być obowiązkowe (nie tylko zalecane czy też promowane). Tylko poprzez odpowiednie egzekwowanie prawnego obowiązku sortowania wszystkich zużytych opakowań, w tym również pochodzących z odpadów zmieszanych, będziemy mogli poprawić wyniki recyklingu i zbudować nowe, innowacyjne rynki dla surowców wtórnych. Oczywiście szczególny nacisk powinien być położony na rozwój systemów selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, co jest celem wchodzącego w życie Rozporządzenia. Według nowego prawa w całym kraju będzie obowiązywał jeden system selektywnej zbiórki odpadów – zostaną wprowadzone cztery kolory dla pojemników na selektywną zbiórkę, do których będą trafiać odpady, a mianowicie: do pojemnika zielonego trafią odpady szklane, do pojemnika niebieskiego trafi papier, do żółtego plastik, puszki oraz opakowania wielomateriałowe, w tym kartony po płynnej żywności, natomiast do pojemnika szarego – odpady ulegające biodegradacji, czyli np. odpady kuchenne. Wprowadzenie ujednoliconych kodów kolorystycznych dla pojemników i worków na selektywną zbiórkę umożliwi prowadzenie zakrojonych na szeroką skalę ogólnopolskich akcji edukacyjnych, co przełoży się na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa i spowoduje zaangażowanie się gospodarstw domowych w proces segregacji odpadów u źródła. 

Wydaje się więc, że obowiązek zbierania podstawowych frakcji, tj. szkła, papieru, plastiku razem ze strumieniem puszek do napojów i opakowań wielomateriałowych jest jednym z koniecznych warunków osiągnięcia ambitnych celów recyklingowych, które przedłożyła Komisja Europejska.

Fundacja ProKarton została założona przez producentów materiału opakowaniowego do mleka i soków, jakim jest wielomateriałowy karton do żywności płynnej. Fundacja powstała w 2011 roku w odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie w zakresie edukacji ekologicznej. ProKarton promuje korzystanie z kartonów do płynnej żywności jako opakowań nowoczesnych, gwarantujących najlepszą ochronę zapakowanej w nie płynnej żywności. Opakowania kartonowe posiadają wiele atrybutów ekologicznych, dzięki którym minimalizowaniu ulega ich wpływ na środowisko naturalne.

Opracowano na podstawie materiałów Fundacji Prokarion