Silk Foil – luksus dla każdego
6 Apr 2018 13:19

Technologia Silk Foil pozwala na wykonywanie nawet najbardziej efektownych uszlachetnień bez konieczności inwestowania w park maszynowy. Narodziła się we Włoszech, w kraju znanym z zamiłowania do produktów luksusowych, a teraz – za pośrednictwem litewskiej firmy UAB Vestchema – trafia również do Polski. 

Technologia uszlachetniania Silk Foil, pozwalająca na uzyskanie ekskluzywnych efektów metalicznych zarówno płaskich, jak i strukturalnych, znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji etykiet i opakowań, ale także druków komercyjnych takich jak zaproszenia, wizytówki czy foldery. Producentem jest firma Foil Industry Srl, która nie tylko produkuje folie, ale również dostarcza kompletne rozwiązania do ich aplikacji. Produkty serii Silk Foil wytwarzane są na zlecenie Foil Industry Srl w fabryce w Japonii, której udostępniona została receptura i do której dostarczana jest część surowców – wyjaśnia Arūnas Švelnys, współwłaściciel firmy UAB Vestchema. – We Włoszech natomiast wytwarzane są pozostałe komponenty składające się na technologię takie jak lakiery oraz urządzenia umożliwiające aplikację folii. Dużą zaletą rozwiązania jest wyjątkowa elastyczność – drukarnie mogą, ale nie muszą decydować się na zakup pełnej linii technologicznej do aplikacji Silk Foil. Mają możliwość nabycia kilku prostych elementów linii do instalacji na posiadanych urządzeniach takich jak maszyny sitodrukowe lub korzystania ze swoich maszyn, jeśli tylko umożliwiają realizację procesu produkcyjnego. Oferujemy nowe możliwości uszlachetniania praktycznie bez żadnych inwestycji w maszyny. Na całym świecie korzysta z nich już kilkuset klientów.

Globalny sukces

Technologia Silk Foil powstała we Włoszech, a właściwie dla Watykanu, z którym jej twórcy mieli relacje biznesowe. Jedna z firm, specjalizująca się w replikach starych Biblii, poszukiwała technologii umożliwiającej złocenie cienkich papierów. W przeszłości – mówimy tu o kilku wiekach wstecz – specjalnie przygotowane płatki złota przyklejano klejem winylowym na bazie tłuszczów zwierzęcych, uzyskując pożądany efekt po obu stronach karty bez uszkodzenia papieru. W czasach współczesnych wykonywano matryce, co było niezwykle kosztowne – technologia Silk Foil pozwoliła więc na zaoszczędzenie setek tysięcy euro. W branży sakralnej, gdzie złoty to bardzo popularny kolor, jest ona obecnie powszechnie wykorzystywana. Włosi widzieli znacznie szersze zastosowanie dla technologii Silk Foil, także w bardziej doczesnych branżach, takich jak etykietowa i opakowaniowa. Pierwsze próby technologiczne przeprowadzono w 2009 roku, a technologia została skomercjalizowana dwa lata później – w 2011 roku i w ciągu zaledwie 7 lat od wprowadzenia na rynek osiągnęła globalny sukces. Foil Industry Srl zainwestowało wiele środków w magazyn centralny w Mediolanie, dlatego dostępność folii w Europie wynosi zwykle 24-48 godz. 

Zapasy produktów posiadają również dystrybutorzy technologii w swoich lokalnych magazynach.

W portfolio firmy dostępnych jest obecnie ok. 20 kolorów i 50 wzorów, przy czym na życzenie klienta mogą one zostać spersonalizowane. Nowością jest katalog folii holograficznych, liczący około 20 wzorów. Podstawowy format, w jakim dostarczane są folie, to jumbo-role, które mogą być cięte i przewijane zgodnie z oczekiwaniami klienta. Możliwości produkcyjne fabryki Foil Industry w Japonii nie są jeszcze w pełni wykorzystywane i są ograniczane głównie przez proces cięcia jumbo-roli oraz nawijania. Firma pracuje nad tym, aby jej dystrybutorzy instalowali bobiniarki w swoich magazynach. 

Silk Foil już w Polsce

Obecnie sprzedaż produktów Silk Foil jest realizowana w wielu krajach Europy oraz w Australii. W krajach bałtyckich, w tym w Polsce przedstawicielem Foil Industry Srl jest litewska firma UAB Vestchema, od ponad 10 lat znana na polskim rynku opakowaniowym jako dostawca papierów i folii samoprzylepnych, papierów typu kraft do produkcji toreb i worków oraz papierów tluszczoszczelnych, posiadająca magazyny w Kłajpedzie i Wilnie. Jest ona odpowiedzialna za dystrybucję oraz wsparcie techniczne dla technologii Silk Foil. Silk Foil jest dla nas nowym, bardzo obiecującym projektem – mówi Ryszard Konecki, współwłaściciel firmy UAB Vestchema. – Pierwsze próby zainteresowania polskiego rynku tą technologią wypadły bardzo pomyślnie, drukarnie widzą dla niej wiele zastosowań. Polski rynek opakowaniowy jest nam już dobrze znany, pracujemy teraz nad lepszym poznaniem rynku poligrafii komercyjnej. Połowa naszych pracowników mówi po polsku, dlatego nie ma żadnych barier komunikacyjnych. W najbliższym czasie planujemy rejestrację działalności w Polsce i otwarcie biura handlowego oraz magazynu, które pozwolą na jeszcze sprawniejszą obsługę klientów.

Nowy poziom uszlachetniania

Za pomocą produktów Silk Foil możliwe jest uzyskanie efektów wypukłych bez konieczności zastosowania matryc do tłoczenia i to na dowolnym podłożu, w tym na szkle, tworzywach sztucznych, skórze, drewnie oraz wszelkiego rodzaju mediach papierowych. Sekretem jest połączenie folii do laminacji i specjalnie opracowanego lakieru, nanoszonego na podłoże za pomocą sita. Technologia Silk Foil jest jedyną, która może być wykorzystywana do tworzenia efektów wypukłych na etykietach z tworzyw sztucznych.

To doskonałe rozwiązanie dla producentów etykiet wykorzystujących maszyny wąskowstęgowe – mówi Arūnas Švelnys. – Aplikacja folii w technologii Silk Foil nie powoduje odkształcenia podłoża jak w przypadku technologii hot-stampingu, dzięki czemu etykieta dużo lepiej przylega do powierzchni opakowania ze szkła czy z tworzyw sztucznych. Cały proces może być realizowany inline. Produkty serii Silk Foil są również bardzo popularne wśród producentów opakowań, którzy także często integrują urządzenia Foil Industry do aplikacji w linii. Po suszeniu UV folia jest aplikowana na znajdujący się na podłożu lakier, który został uprzednio naniesiony za pomocą sita. Efekty wypukłe również uzyskuje się bez konieczności zastosowania matryc. Proszę sobie wyobrazić arkusz w formacie B1 gęsto pokryty wzorami, na które ma być naniesiona folia. Sam koszt wykonania matrycy wyniósłby ok. 2 tys. EUR, więc nakład musiałby być odpowiednio wysoki. A te, jak wiemy, spadają, ponadto uzyskuje się zupełnie inny efekt, dodatkowo odkształcając podłoże w przypadku tłoczenia wypukłego.

Efekt wypukły lub płaski zależy od rodzaju zastosowanego lakieru – lakier o wyższej lepkości służy do uszlachetnień wypukłych, natomiast o niższej – do reprodukcji bardzo delikatnych detali i cienkich linii.

Silk Foil to nowy poziom uszlachetniania klasy premium – dodaje Arūnas Švelnys. – W zależności od wysokości nakładu rozwiązanie firmy Foil Industry może być droższe lub tańsze w porównaniu z technologią hot-stampingu, zawsze jednak da zupełnie inny, wyjątkowy efekt. 

Dla firm przetwarzających duże ilości surowców koszt technologii Silk Foil jest – w zależności od nakładu – wyższy lub niższy do 20-30% od hot-stampingu, ale i efekt jest zupełnie nieporównywalny. Warunek to posiadanie maszyny sitodrukowej – choćby najprostszej – do aplikacji lakieru. Podstawowym celem producenta było umożliwienie wszystkim wykonywania najbardziej efektownych uszlachetnień bez konieczności inwestowania w park maszynowy – konkluduje Ryszard Konecki.  AN