System TLM firmy Schubert: przestrzeń znaczy pieniądz
13 Jul 2017 09:08

Dzięki systematycznemu insertowaniu porcjowanego zabielacza do kawy z wykorzystaniem maszyn pakujących firmy Schubert możliwe jest optymalne wykorzystanie przestrzeni niezbędnej do prowadzenia procesów pakowania końcowego. To zaś jest równoznaczne ze znaczącą redukcją kosztów transportu i magazynowania. Te argumenty przekonały dużego producenta porcjowanych zabielaczy do kawy do licznych korzyści zapewnianych przez technologię pakowania TLM.

To właśnie w przypadku wrażliwych artykułów spożywczych opakowania z porcjowaną żywnością najlepiej gwarantują natychmiastową dostępność i zapewniają świeżość przechowywanym w nich produktom. Czy chodzi o bufet śniadaniowy, kawę na wynos lub długie podróże samochodowe, konsumenci z zadowoleniem korzystają z małych opakowań na śmietankę do kawy. Jednak ten bardzo praktyczny format opakowaniowy wymaga wysoce wydajnych procesów produkcyjnych – o ile zależy nam, by oferować porcje po uczciwej rynkowej cenie.

Jeden z największych producentów porcjowanych zabielaczy w Europie również chciał podnieść wydajność swojej produkcji. Okazało się, że interesujące możliwości optymalizacji tkwią w obszarze pakowania końcowego. 

Wsypywanie czy insertowanie?

W przeszłości producent po prostu wsypywał porcjowane opakowania do kartonów przygotowanych do transportu. Była to szybka i niewymagająca żadnego wysiłku metoda; jednak by przekonać się o jej wadach, wystarczyło spojrzeć na zapakowane kartony i ilość niewykorzystanej przestrzeni. Przy wysokich wolumenach produkcji powodowało to niepotrzebne koszty. Jeśli do pojedynczego kartonu trafia mniej produktów, niż możemy w nim umieścić, paleta nie jest optymalnie wykorzystana, na czym cierpi cały system magazynowy. W rezultacie następuje znaczący wzrost kosztów magazynowania, transportu i pakowania.

Kiedy firma Schubert w trakcie spotkania konsultacyjnego po raz pierwszy zasugerowała dyrektorowi operacyjnemu wspomnianego zakładu mleczarskiego, by porcje w kapsułkach insertować w uporządkowany sposób – zamiast po prostu je wsypywać – jego pierwsza reakcja była dość sceptyczna. Jednak gdy dowiedział się o poziomie potencjalnych oszczędności, natychmiast sięgnął po kalkulator, po czym podjął decyzję korzystną dla maszyny Schuberta.

Wydajne pakowanie różnych formatów

Dzięki nowemu systemowi TLM, na który składa się siedem modułów, pięć robotów F2, jeden robot F4 oraz dwie linie Transmodul, opakowania z porcjowanymi zabielaczami są teraz układane w kartonach warstwowo. 

Podczas wdrażania projektu niezbędne stało się uwzględnienie różnych wymiarów oraz ciężarów porcji przy ustawianiu formatów pracy. Pojedyncze kapsułki są dostarczane do systemu Schuberta za pomocą maszyny włączonej do ciągu produkcyjnego, wyposażonej w zsynchronizowaną przekładnię pasową.

W pierwszej sekcji maszyny robot F2 usuwa kapsułki z przekładni pasowej w zestawach po 10 opakowań w 16 rzędach i umieszcza je na płytach formatowych linii Transmodul. Ten poruszający się na szynach robot transportowy przenosi je następnie dalej, do robota F2 wyposażonego w regulowane narzędzie formatowe. W zależności od wcześniej ustalonych potrzeb robot chwyta kapsułki (w zestawach 8x5 lub 4x5) i umieszcza je w opakowaniu końcowym; każda warstwa może mieć 3, 6 lub 8 takich zestawów. Zapakowane porcje są insertowane w odpowiednim położeniu i skali, przy czym ich orientacja wynika z ustawień poprzedniej maszyny. Narzędzia robota są przygotowywane specjalnie pod zamówienie klienta. W połączeniu z linią Transmodul pozwalają na przepływ „z ręki do ręki”, co oznacza, że raz uchwycony produkt jest transportowany przez robota aż do momentu umieszczenia go w kartonie. 

Robot TLM F3 przenosi płaskie wykroje tekturowych pudełek z magazynu i przygotowuje do dalszego transportu. Robot F2 chwyta wykrój, przesuwa go w zdefiniowanym ruchu do dysz klejowych, następnie przez ramę modułu formującego, po czym umieszcza uformowany karton na dostępnej linii Transmodul. Przyssawki umieszczone na płytach formatowych gwarantują bezpieczne przyleganie kartonu podczas jego transportu do stacji napełniającej. 

W ostatniej sekcji kolejny robot F2 zamyka kartony i transportuje je (po dwa w jednym rzucie) na pas ważący, który sprawdza, czy zapakowano wszystkie porcje. Jeśli ciężar kartonu jest właściwy, jest on przesuwany do windy.

Znaczące usprawnienia

Dla zakładu mleczarskiego było ważne, by maszyny posiadały stacje doprowadzania i odprowadzania, tak aby istniała możliwość pobierania kapsuł z linii w celu kontroli jakości, a następnie ponownego ich umieszczania. Dlatego system TLM został wyposażony w dodatkowy przenośnik taśmowy, pozwalający na ręczne insertowanie porcji do toczącego się procesu pakowania. Robot F4 typu „pick&place” chwyta te grupy i następnie umieszcza je na szynach transportujących linii Transmodul, zanim trafią one do procesu pakowania końcowego. 

W sumie system obsługuje kartony w 15 różnych wymiarach, przeznaczone do pakowania 60, 120, 240, 320 oraz 360 kapsułek o pojemności od 5 do 15 gramów każda. W zależności od zawartości system może obsługiwać od 5 do 28 kartonów na minutę, ze stałą wydajnością 1600 porcji na minutę.

Korzyści ekonomiczne, które zyskuje klient dzięki wydajnej konfiguracji systemu, znajdują jasne odzwierciedlenie w liczbach. Ponieważ firma może obecnie stosować również mniejsze pudełka, na palecie można ustawić nawet 35% więcej kartonów, a klient mógł ograniczyć o 17% ilość zużywanego materiału opakowaniowego. To zaś oznacza, że firma potrzebuje o 1/3 mniej przestrzeni magazynowej do przechowywania identycznej jak dotychczas ilości produktu. 

Te znakomite rezultaty są bez wątpienia wynikiem zastosowania technologii pakowania TLM firmy Schubert. Zamiast przewozić powietrze w kartonach, klient oszczędza pieniądze już w fazie pakowania swojego produktu.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Schubert