Tetra Pak popiera Strategię dla Tworzyw Sztucznych 
6 Apr 2018 13:16

Tetra Pak – producent opakowań kartonowych – poparł strategię Komisji Europejskiej dla Tworzyw Sztucznych. Dlaczego i jakie działania z tym związane firma podejmie w nadchodzącym czasie?

Rosnąca ilość odpadów na świecie to jeden z wiodących problemów cywilizacyjnych. 16 stycznia 2018 roku był przełomowy, zwiastował bowiem zasadnicze zmiany w podejściu do całego cyklu życia produktów wytwarzanych z tworzyw. Komisja Europejska, po trwającej dłuższy czas debacie i konsultacjach, przyjęła pierwszą w historii ogólnoeuropejską Strategię dla Tworzyw Sztucznych. Surowce te są jednym z filarów Planu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Zgodnie z założeniami, do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych mają nadawać się do recyklingu. Komisja Europejska, w ślad za ogłoszoną strategią, zobowiązała się do rozpoczęcia prac nad przygotowaniem rozwiązań prawnych i ekonomicznych, które będą sprzyjać inwestycjom  w nowoczesne technologie związane z produkcją i recyklingiem. Regulacje te mają w przyszłości likwidować lub znacząco ograniczać przeszkody dla wtórnego wykorzystania tworzyw sztucznych. Jedynie równolegle wdrażane innowacje oraz ocena całego cyklu życia produktu pozwolą na realną oszczędność zasobów w gospodarce o obiegu zamkniętym. Przykładowo: dla branży spożywczej ważne okazać by się mogły normalizacje w zakresie bezpieczeństwa wykorzystania tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w kontakcie z żywnością. 

Nowe, holistyczne podejście do tworzyw sztucznych będzie wymagać konsolidacji sił sektora prywatnego, władz ustawodawczych w krajach członkowskich, samorządów oraz obywateli. Wspólne wysiłki wszystkich interesariuszy to ogromne wyzwanie, ale i historyczna szansa – nie tylko dla Europy. Firma Tetra Pak ogłosiła poparcie dla strategii, pomimo że blisko 75% masy produkowanych przez nią opakowań do płynnej żywności stanowi tektura, pochodząca z odnawialnych zasobów, a jedynie pozostałą ich część tworzą m.in. tworzywa sztuczne. Dla Tetra Pak recykling jest inwestycją i ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Cały przemysł musi skupić się na realizacji unijnych celów związanych z rozwojem zrównoważonej, niskoemisyjnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki. Jako firma będąca światowym liderem w zakresie przetwarzania i pakowania żywności dokładamy wszelkich starań, aby nieustannie podnosić standardy w tym zakresie – mówi Kinga Sieradzon, dyrektor generalna Tetra Pak w Polsce. 

Kartony po płynnej żywności nadają się do przetworzenia. W 2016 roku w Unii Europejskiej 47% z nich poddano recyklingowi. Aby wskaźnik ten rósł, kluczowe są zapewnienie i realizacja selektywnej zbiórki kartonów po napojach oraz wdrożenie odpowiednich rozwiązań recyklingowych dla różnych komponentów opakowania – w każdym z krajów członkowskich.

Firma Tetra Pak podjęła decyzję, że będzie wspierać działania zmierzające do zmniejszenia wpływu kartonów po płynnej żywności na środowisko.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Tetra Pak