5 mitów na temat soku w kartonie
1 Jan 1970 11:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Eksperci przekonują, że soki są zdrowe i bogate w wartości odżywcze. Czy prawdą jest, że 100% sok w kartonowym opakowaniu, z dłuższym terminem przydatności do spożycia, jest równie zdrowy, jak ten przygotowany w domu? Z okazji Światowego Święta Soku obchodzonego 30 maja, firma Tetra Pak postanowiła obalić 5 najczęstszych mitów dotyczących tego napoju w kartonie!

MIT: Lepiej zjeść owoc lub warzywo, ponieważ w soku jest mniej witamin i minerałów niż w świeżych owocach.

FAKT: Soki produkuje się z owoców i warzyw, dlatego mają zbliżoną do nich wartość odżywczą i są doskonałym źródłem witamin czy składników mineralnych. Produkty są poddawane pasteryzacji, jednak proces ten nie obniża w znaczny sposób poziomu wartości odżywczych. Czy ktoś ma wątpliwości, że soki pasteryzowane przez babcię są zdrowe? To samo dotyczy soków w kartonach!

MIT: Soki w kartonach są słodzone i nie powinno się ich podawać dzieciom.

FAKT: W sokach owocowych i warzywnych w opakowaniach kartonowych nie ma dodatku cukru – zgodnie z zakazem wprowadzonym przez Parlament Europejski w 2011 roku. Pozostaje tylko naturalny cukier, który pochodzi bezpośrednio z owoców czy warzyw, z których sok jest produkowany. Trzeba pamiętać, że warzywa i owoce są bardzo ważnym składnikiem naszej diety, a 100% sok z kartonu może być dobrym urozmaiceniem diety naszych pociech.

MIT: Sok z kartonu jest niezdrowy przez konserwanty i inne sztuczne dodatki.

FAKT: Produkcja soków uwarunkowana jest szeregiem wymagań i regulowana przepisami prawa krajowego i unijnego. Zgodnie z obowiązującym prawem do żadnych soków nie można dodawać konserwantów ani sztucznych barwników i aromatów.

MIT: Kartony, w których są sprzedawane soki, są niezdrowe, a składniki takiego opakowania przenikają do żywności.

FAKT: Nic bardziej mylnego! Opakowania kartonowe muszą spełniać określone normy/przepisy prawne i być całkowicie bezpieczne dla zdrowia konsumentów. Budowa opakowania kartonowego gwarantuje skuteczną ochronę zawartości przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych: powietrzem, wilgocią i światłem. Przykładowo kartony produkowane przez Tetra Pak składają się średnio w 75% z papieru, w 20% z plastiku i tylko w 5% z aluminium. Wielowarstwowa budowa kartonu gwarantuje zachowanie świeżości produktu bez zastosowania konserwantów, a warstwa aluminium (cieńsza od ludzkiego włosa) stanowi barierę aseptyczną uniemożliwiającą drobnoustrojom przedostanie się do soku i nigdy nie ma bezpośredniego kontaktu z zawartością.

MIT: Kartoniki, ze względu na zawartość plastiku i aluminium, zanieczyszczają środowisko.

FAKT: Opakowania kartonowe, produkowane np. przez Tetra Pak, to opakowania wielomateriałowe, które w całości podlegają recyklingowi. Tworzone są tak, by dzięki względnie prostej technologii rozwarstwiania w tzw. hydropulperze, była możliwość oddzielenia papieru, plastiku i aluminium oraz pozyskania tym samym wysokiej jakości surowców wtórnych. W procesie recyklingu opakowań kartonowych z celulozy powstają wyroby papiernicze, podczas gdy plastik i aluminium wykorzystywane są w przemyśle tworzyw sztucznych – robi się z nich np. meble ogrodowe.

Soki z owoców i warzyw są niezastąpionym źródłem witamin, składników mineralnych, ale również wielu różnych antyoksydantów, a soki naturalnie mętne i przecierowe również cennego błonnika. Doskonale uzupełniają codzienną dietę w potrzebną organizmowi dawkę niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu wspierają funkcjonowanie systemu immunologicznego, regulują pracę układu pokarmowego i spowalniają procesy starzenia. Zgodnie z zaleceniami ekspertów żywieniowych z Instytutu Żywności i Żywienia, którzy przygotowali Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, szklanka 100% soku owocowego lub warzywnego może stanowić jedną z pięciu porcji warzyw i owoców, które powinniśmy spożywać każdego dnia.

Źródło: Tetra Pak