Joulupukki 2017 pod znakiem jakości
1 Jan 1970 13:54

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

8 grudnia br. miała miejsce 8. edycja mikołajkowej imprezy firmy UPM Raflatac – Joulupukki 2017, podczas której zaprezentowane zostało nowe podejście koncernu do tematu jakości. Upływający rok był bowiem dla producenta materiałów etykietowych swoistą rewolucją w tym zakresie. 

Spotkanie otworzył Jani Konkarikoski, wiceprezes ds. operacji globalnych w dywizji Papierowych Laminatów Etykietowych: Chcemy się dziś z Wami podzielić nowym podejściem do tematu jakości. Nasz biznes zależy od ludzi. Zmieniliśmy nasz sposób myślenia w zakresie poprawy jakości, a rok 2017 jest w tym obszarze pewnego rodzaju rewolucją dla UPM Raflatac. To rok przemian i milowy krok do przodu w naszym nowym podejściu do szeroko rozumianej jakości – jakości naszych produktów, jakości surowców używanych w procesie produkcji, jakości współpracy między naszymi działami w fabryce oraz współpracy tych działów z rynkiem. Opracowaliśmy i konsekwentnie egzekwujemy nasz Kodeks Jakości i Politykę Jakości. UPM Raflatac jest zdeterminowany, aby spełniać kluczowe wymagania naszych klientów oraz pozostałych partnerów. W celu ich skutecznej realizacji będziemy stosować się do naszego globalnego systemu zarządzania jakością oraz ustalonych standardów, a także dążyć do wypracowania stabilnych, długoterminowych relacji w całym łańcuchu wartości. Jesteśmy już branżowym liderem, ale chcemy być także Waszym partnerem rozwiązań etykietowych przyszłości! (...) Specjalnie dla Was zwiększamy także moce produkcyjne naszej polskiej platformy operacyjnej. Uruchomiliśmy nową linię powlekania w fabryce laminatów etykietowych w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem. Inwestycja warta około 40 milionów euro objęła także rozbudowę linii do transportu materiałów i parku maszynowego urządzeń tnących. W naszej drugiej polskiej fabryce w Nowej Wsi Wrocławskiej dostawiliśmy dodatkowy coater do produkcji przyjaznych środowisku i ekonomicznych materiałów etykietowych linerless (bez podkładu). Jako jedyni w branży jesteśmy gotowi sprostać rosnącemu popytowi na materiały etykietowe w Europie.

Nowe podejście UPM Raflatac goście Joulupukki 2017 mogli zobaczyć w praktyce dzięki krótkiemu filmowi, w którym Małgorzata Gołębiewska i Przemysław Sawa z działu rozwoju jakości opowiedzieli o wewnętrznej reorganizacji pracy zespołów i utworzeniu działu, którego zadaniem jest ciągłe doskonalenie produktów i procesów. W organizację warsztatów zaangażowano nie tylko inżynierów, ale przede wszystkim operatorów. Wspólnie biorą oni  aktywny udział w analizie problemów oraz definiowaniu akcji korygujących. To pokazuje pracownikom, jak ważna jest jakość i jak bardzo zależy ona od każdego. Produkty spełniające oczekiwania klienta to jednak nie tylko proces produkcyjny, ale także stosowane surowce. Dlatego zwiększono nacisk na ich rozwój, zastosowano bardziej restrykcyjne wymagania, coraz skuteczniej też egzekwowana jest jakość od dostawców UPM Raflatac.

Proces produkcyjny w fabrykach koncernu został znacząco usprawniony pod kątem redukcji zagrożeń dla jakości produktów; wdrożono również nowoczesne systemy informatyczne, które pozwalają przewidzieć potencjalne problemy jeszcze przed ich wystąpieniem, dzięki czemu można z wyprzedzeniem reagować i usuwać zakłócenia już na etapie doboru surowców i podczas procesu laminowania, zanim jeszcze produkty opuszczą fabrykę. Na bieżąco analizowane są sygnały płynące z rynku i wdrażane odpowiednie działania naprawcze, mające na celu usprawnienie kontroli jakości i systemów detekcji, aby nie dopuścić do powstania podobnych sytuacji w przyszłości. Dlatego też tak ważna jest dla nas jakość informacji zwrotnej płynąca od naszych klientów i właścicieli marek – podkreślał w filmie Przemysław Sawa. – Stale doskonalimy w naszych fabrykach jakość oferowanych rozwiązań poprzez prowadzenie i wdrażanie wielu projektów zgodnych z metodologią Six Sigma. Stosujemy nowoczesne metody pomiaru i zapewnienia jakości dostosowane do zróżnicowanych aplikacji naszych klientów i użytkowników końcowych.

Jakość to słowo wielowymiarowe – mnie kojarzy się ze współpracą – skomentował zaprezentowany podczas Joulupukki 2017 film dyrektor ds. sprzedaży Przemysław Różycki. – Weźmy Joulupukki: staramy się zapewnić jak najlepsze miejsce, warunki i cały entourage, natomiast dobra jakość wydarzenia zależy od naszej współpracy – jak dobrze się razem bawimy. To dopiero buduje jakość tej imprezy. Współpraca z klientami to jedno, bardzo ważna jest również nasza współpraca wewnętrzna – to, że rozumiemy swoje potrzeby, rozmawiamy, wspólnie do czegoś dochodzimy, a działami kluczowymi, jeśli chodzi o naszą jakość, są działy badawczo-rozwojowe i działy zapewnienia jakości. Dział rozwoju laminatów papierowych w Nowej Wsi Wrocławskiej jest jednym z czterech europejskich centrów R&D UPM Raflatac i jako jedyny ma swoją siedzibę poza Finlandią. To w nim powstają nowe rozwiązania technologiczne i modyfikowane są istniejące, tak aby spełniały oczekiwania klientów. Zanim laminaty zostaną dopuszczone do produkcji, przechodzą wiele różnorodnych badań, w tym testy u klientów.

Gwiazdą Joulupukki 2017 był prof. Piotr Sutt, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, kameralista, dyrygent, promotor sztuki perkusyjnej, kierownik Katedry Perkusji Akademii Muzycznej w Łodzi, wieloletni pierwszy perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej, twórca innowacyjnych warsztatów z zakresu kreatywności, autoprezentacji i zarządzania – słowem: człowiek-orkiestra. Podjął się on karkołomnej próby stworzenia złożonej z ponad 250-osobowej publiczności orkiestry, która po kilku próbach z prostszymi melodiami w spektakularny sposób wykonała sambę.

O dobrą jakość zabawy zadbał nieprawdopodobnie energetyczny Groove Cover Band  – wspólny projekt Daniela Moszczyńskiego oraz Katarzyny Rościńskiej, mający w swoim repertuarze ponad 150 bardzo popularnych utworów polskich i zagranicznych.  AN