Techpak: sukces zrodzony z determinacji
1 Jan 1970 12:19

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Techpak z wielkopolskiej Wrześni specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnych i zintegrowanych rozwiązań opakowaniowych z tektury litej i falistej, indywidualnie dopasowanych do potrzeb swych klientów. Przeszło 20-letnia historia i szerokie grono zadowolonych odbiorców świadczą o sukcesie, jaki odniosła na konkurencyjnym rynku. O jego źródłach i dniu dzisiejszym Techpaku opowiada w rozmowie z nami Rafał Dziel, prezes firmy.

W ubiegłym roku Państwa zakład obchodził jubileusz 20-lecia. W jakich okolicznościach doszło do powstania spółki i jakie były kamienie milowe w jej rozwoju? Czy wszystkie dotychczas zakładane cele udało się osiągnąć?

Rafał Dziel: Rzeczywiście, w październiku 2016 roku Techpak obchodził jubileusz 20-lecia powstania firmy. Początek działalności był bardzo trudny, dziś wręcz niewyobrażalny. Pierwsze zlecenia produkcyjne realizowane były w malutkiej hali o powierzchni zaledwie 100 m2, za pomocą narzędzi bez jakiejkolwiek automatyzacji. Upór, determinacja i ciężka praca właścicieli doprowadziły do tego, że już po 4 latach spółka prowadziła działalność w halach produkcyjno-magazynowych o powierzchni 2600 m2 i zatrudniała ponad 50 pracowników. 

Kluczowym momentem w historii firmy były lata 2006-2008 związane z przeniesieniem działalności do nowej lokalizacji w Białężycach oraz uruchomieniem kilku nowych linii produkcyjnych. W późniejszym okresie realizowaliśmy kolejne cykliczne procesy inwestycyjne. Dziś dysponujemy parkiem maszynowym zlokalizowanym w halach produkcyjno-magazynowych o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych i zatrudniamy ponad 250 pracowników. 

Produkujecie opakowania i ekspozytory z tektury falistej. Jaka jest skala produkcji? Do jakich odbiorców trafiacie? Gdzie sprzedajecie swoje produkty i jaka ich część jest kierowana za granicę?

R.D.: Podstawę naszego biznesu stanowi produkcja standardowych opakowań ochronnych oraz zaawansowanych opakowań ekspozycyjnych. Rocznie wprowadzamy na rynek opakowania o łącznej powierzchni kilkudziesięciu milionów metrów kwadratowych tektury. Dodatkowo, kierując się potrzebami naszych kontrahentów, utworzyliśmy specjalny dział Co-Packingu stanowiący atrakcyjną usługę łączącą nasze opakowanie i konfekcjonowanie wyrobów naszych partnerów. Przyglądając się naszym odbiorcom przez pryzmat rynku możemy przyjąć, że są oni powiązani praktycznie ze wszystkimi gałęziami przemysłu, od spożywczego przez meblarski po motoryzacyjny. Z kolei patrząc pod kątem położenia geograficznego, dostarczamy nasze opakowania do kontrahentów zlokalizowanych na terenie całej Polski. Poza granicę kraju trafiają opakowania o większym stopniu przetworzenia, których eksport jest bardziej efektywny ekonomicznie. 

Jakiego typu opakowania oferuje Państwa zakład? Które z nich dominują? Jak rozwijała się oferta firmy na przestrzeni lat?

R.D.: W naszym portfolio znajdują się wszelkiego rodzaju opakowania z tektury falistej i litej. Staramy się, aby nasza oferta rozwijała się zgodnie z postępującymi trendami na rynku opakowań. Kiedyś dominowały opakowania bez nadruku, ewentualnie z jednym lub dwoma kolorami. Natomiast obecnie większość produkowanego przez nas asortymentu stanowią skomplikowane opakowania fasonowe z wielokolorowym nadrukiem wytwarzanym w różnych technologiach. Duży nacisk kładziemy na rozwój segmentu opakowań ekspozycyjnych SRP i POS, dlatego intensywnie rozbudowujemy nasze zaplecze R&D w celu sprostania rosnącym potrzebom rynku.

Proszę pochwalić się możliwościami swego parku maszynowego. Jak przebiegał jego rozwój? Czy planujecie kolejne inwestycje? 

R.D.: Nasz park maszynowy podlega nieustannej ewolucji. Stawiamy na sprawdzonych dostawców gwarantujących jakość i serwis, które ograniczają ryzyka wystąpienia awarii i nieplanowanych postojów. Nasze zasoby pozwalają na produkcję opakowań zwykłych klapowych, a także wyrafinowanych opakowań fasonowych, w wersji bez nadruków, z kilkukolorowym drukiem fleksograficznym lub wielokolorowym offsetowym i cyfrowym. Oczywiście posiadane technologie pozwalają nam wykonywać projekty specjalne, np. nanosić warstwę antypoślizgową na wewnętrzną stronę dna opakowania, która stabilizuje ładunki podczas transportu lub w trakcie ekspozycji sklepowej. Dokonywane przez lata inwestycje wprowadzały do naszego parku maszynowego i procesów technologicznych coraz większą automatyzację i informatyzację, zwiększając wydajność, kontrolę oraz zarządzanie procesami. 

Firma chwali się własnością opatentowanych rozwiązań technologicznych.

R.D.: Stawiając sobie za cel wysoką jakość produkcji, jej powtarzalność oraz dużą wydajność, postanowiliśmy wprowadzić innowacyjną kontrolę optyczną na trzech newralgicznych liniach technologicznych związanych z operacjami laminowania, sztancowania i sklejania. Nasze prace, prowadzone przy wsparciu uczelni wyższych i jednego ze światowych liderów z zakresu technologii wizyjnych, poskutkowały wypracowaniem rozwiązań posiadających zdolności patentowe. 

Jakie wartości przyświecają firmie Techpak w jej działalności? Chętnie informujecie o swej dbałości o o środowisko naturalne i otoczenie społeczne.

R.D.: W roku 2008 wdrożyliśmy Zintegrowany System Zarządzania, obejmujący swoimi normami ISO i PN obszary zarządzania BHP, ochroną środowiska i jakością. W 2017 roku, w ramach realizacji polityki zrównoważonego rozwoju, rozszerzyliśmy certyfikowane obszary naszej działalności o produkcję z poszanowaniem zasobów leśnych, czego wyrazem jest certyfikat FSC. Polityka zrównoważonego rozwoju jest obecna w życiu spółki od samego początku jej działalności i nie wyraża się wyłącznie certyfikatami i wdrożonymi procedurami; świadczą o niej nasze otoczenie i nasza kadra. Poza wspieraniem różnych inicjatyw społecznych firma czynnie angażuje się w życie pracowników. Dobra atmosfera i poszanowanie drugiego człowieka są wartościami, które powodują, że wielu pracowników wiąże się z firmą Techpak od początku swej kariery zawodowej, tworząc tym samym zgrany i solidny zespół.

Dziękuję za rozmowę. 

Rozmawiał Tomasz Krawczak