Johan Gorter wybrany nowym prezesem FEVE
1 Jan 1970 11:01

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dyrektor generalny firmy Ardagh Glass Europe Johan Gorter został nominowany na nowego prezesa europejskiej federacji producentów pojemników szklanych FEVE. Stanowisko wiceprezesa na okres 2017-2019 otrzymał przewodniczący Rady Nadzorczej i dyrektor generalny przedsiębiorstwa Verallia, Jean-Pierre Floris. Wyboru dokonali członkowie FEVE w trakcie dorocznego Zgromadzenia Ogólnego, które odbyło się w połowie czerwca w Brukseli. Nowe nominacje stanowią krok milowy w historii organizacji, która w tym roku obchodzi 40. rocznicę swojego istnienia.

Po wyborze Johan Gorter podziękował za honor, jakiego dostąpił, i wyraził nadzieję, że pod jego kierownictwem FEVE będzie nadal uczestniczyć w tworzeniu innowacji i wspieraniu zrównoważonego rozwoju w branży opakowań szklanych: „W poprzednich 15 latach zużycie produktów pakowanych w szkło zwiększyło się w całej Europie pomimo ekonomicznych wyzwań. Aby zagwarantować utrzymanie naszej czołowej pozycji, będę wspierał sektor w jego wysiłkach na rzecz rozwoju technologicznego, wydajności energetycznej oraz przepisów gospodarki obiegowej, które mają podstawowe znaczenie dla przyszłości Europy”.

Wybrany wiceprezesem FEVE Jean-Pierre Floris dodał: „Jestem szczęśliwy, mogąc pomagać nowemu prezesowi FEVE. Zaangażowanie kierownictwa we wspieranie konkurencyjności przemysłu pojemników szklanych oraz w dostarczanie klientom rozwiązań opakowaniowych zgodnych z zasadą zrównoważonego rozwoju pozostanie niezmienione.”

Przemysł opakowań szklanych należy do pionierów we wdrażaniu zasad gospodarki obiegowej w krajach Unii Europejskiej. W ostatnich 15 latach recykling szkła „bottle-to-bottle” (w którym ze zużytej butelki powstaje nowe opakowanie) zwiększył się w Europie średnio o 139%.

Mieszkańcy naszego kontynentu wrzucają ok. 74% odpadów szklanych do 1,5 mln dedykowanych pojemników rozstawionych w całej Europie, a to oznacza, że ok. 3/4 zużytego szkła trafia do recyklingu; to zaś świadczy o sukcesie programu selektywnej zbiórki tego materiału zapoczątkowanej na kontynencie w latach 70. ubiegłego wieku, jak również o zaangażowaniu sektora w osiąganie możliwie najwyższych poziomów odzysku.

Przemysł szklany wnosi również ważny wkład do europejskiej gospodarki. Co roku w 160 zakładach obróbki szkła działających w Europie inwestuje się ponad 600 mln euro w polepszenie wydajności energetycznej, dekarbonizację i usprawnienie produkcji; sektor zapewnia także zatrudnienie (bezpośrednio i pośrednio) 125 tys. pracowników.

Inwestycje w innowacje pomagają w modernizacji procesów produkcyjnych oraz w wytwarzaniu opakowań ze szkła, które – choć o 30% lżejsze niż 20 lat temu – nie straciły nic ze swych własności ochronnych, zdolności do recyklingu oraz nowoczesnego wzornictwa.

Fot. Na zdjęciu kierownictwo FEVE: od lewej Jean-Pierre Floris, Johan Gorter oraz Sekretarz Generalna Adeline Farrelly.

Na podstawie informacji FEVE opracował TK