Powstanie platforma koordynująca recykling opakowań kartonowych
1 Jan 1970 10:48

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przemysł dostawców kartonowego materiału opakowaniowego do płynnej żywności z zadowoleniem przyjął decyzję Rady Unii Europejskiej o przyjęciu znowelizowanego pakietu legislacyjnego dotyczącego odpadów. „Uważamy, że przepisy zawarte w nowym prawodawstwie – w szczególności dotyczące obowiązkowego selektywnego zbierania wszystkich opakowań, co stanowi warunek niezbędny dla realizacji zadań w zakresie recyklingu – stanowią mocny fundament, dzięki któremu państwa członkowskie będą mogły wykonać milowy krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym” – podkreśla Jan Jasiński, prezes Fundacji ProKarton.

Branża opakowań kartonowych do płynnej żywności aktywnie angażuje się we wszelkie działania wspierające rozwój recyklingu kartonów po napojach oraz aktywnie promuje wprowadzanie długoterminowych rozwiązań w zakresie technologii ich przetwarzania.

W związku z tym przemysł dostawców kartonowego materiału opakowaniowego do płynnej żywności zrzeszony w Stowarzyszeniu na rzecz Kartonów do Płynnej Żywności i Środowiska (ACE), które tworzą Elopak, SIG Combibloc, Tetra Pak, BillerudKorsnäs oraz Stora Enso, zdecydował się uruchomić w całej Europie specjalną platformę dla koordynowania działań angażujących branżę w rozwój recyklingu opakowań kartonowych po napojach (w tym również w działania związane z recyklingiem innych poza papierem części składowych tego typu opakowań). Nowa platforma będzie miała siedzibę we Frankfurcie n/Menem i będzie uzupełniać dotychczasowe działania ACE. W założeniu ma być też „głosem branży” w stosunku do szerokiego gremium interesariuszy. Będzie ściśle współpracować z krajowymi stowarzyszeniami przemysłu kartonów do napojów oraz wspierać inicjatywy firm członkowskich oraz innych zainteresowanych podmiotów.

„Zrównoważone działania w zakresie rozwoju recyklingu wymagają współpracy zarówno wewnątrz branży, jak również poza nią. Nowa platforma będzie aktywnie poszukiwać sojuszy i rozwijać relacje partnerskie z różnymi podmiotami branżowymi o podobnych potrzebach, aby zoptymalizować rozwiązania recyklingowe” – zaznacza Kristian Hall, prezes ACE.

„Branża opakowań kartonowych przeszła długą drogę, aby osiągnąć poziom recyklingu, który obecnie w Europie wynosi 47%. Poziom ten udało się osiągnąć pomimo braku w unijnej dyrektywie dotyczącej opakowań i odpadów opakowaniowych konkretnego celu recyklingowego dla opakowań kartonowych do płynnej żywności. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszej inicjatywie stworzone zostaną warunki dla szerokiej międzybranżowej współpracy i uda się nam wszystkim osiągnąć strategiczne cele w zakresie rozwoju recyklingu odpadów komunalnych – odpowiednio 55% w 2025r. i 65% w 2035r.”

Źródło: ProKarton