Stora Enso partnerem strategicznym 11. Kongresu Rynku FMCG
1 Jan 1970 18:43

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

10 maja br. w Warszawie odbył się 11. Kongres Rynku FMCG zorganizowany przez Wydawnictwo Gospodarcze (Wiadomości Handlowe). Wzięło w nim udział niemal 900 uczestników, co czyni go jedną z najważniejszych tego rodzaju imprez w Europie Środkowo-Wschodniej, skierowaną do firm działających na rynku dóbr szybko zbywalnych. Stora Enso była partnerem strategicznym kongresu, a przedstawiciel jej fińskiej centrali – Ville Voipio (Senior Manager, Business Development w dziale Intelligent Packaging) – wystąpił na nim z dwiema prezentacjami poświęconymi innowacyjnym rozwiązaniom opakowaniowym (m.in. wykorzystującym technologię RFID) oraz wziął udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym sytuacji na rynku pracy.

Kongres Rynku FMCG to kluczowe spotkanie branży spożywczej, drogeryjnej i aptecznej, gromadzące od lat najważniejsze postaci rynku polskiego oraz podmiotów działających na najważniejszych rynkach europejskich. Wśród jego uczestników znaleźli się przedstawiciele handlu i dystrybucji (w tym wielu decydentów – członkowie zarządu czy dyrektorzy ds. zakupów) oraz producenci i dostawcy usług (m.in. dyrektorzy oraz szefowie sprzedaży i marketingu). Składał się z kilku części: wspólnej sesji plenarnej przebiegającej pod hasłem „Szanse i wyzwania” (przewidzianej dla wszystkich uczestników), tzw. sceny innowacji, kilku sesji tematycznych (odbywających się jednocześnie) oraz strefy business mixer. Całości dopełniały targi, na których około 70 wystawców prezentowało swoje usługi, produkty i rozwiązania. Wśród nich – Stora Enso.

Mówi Mariusz Lewandowski – Sales Manager w dziale Consumer Boards Stora Enso: „Kongres Rynku FMCG to najważniejsza w tej części Europy impreza branżowa skierowana do tego segmentu rynkowego. Firmy działające w handlu detalicznym – zarówno właściciele sieci sprzedaży jak też wytwórcy czy oferenci dostępnych w sklepach produktów – to kluczowe grupy, do jakich kierowane są nasze rozwiązania z działu Intelligent Packaging. Stąd decyzja o obecności na Kongresie Rynku FMCG i wypromowania marki Stora Enso wśród osób, będących decydentami w największych polskich spółkach w niej działających. Z tego względu – poza objęciem roli partnera strategicznego ¬ przedstawiciel centrali Stora Enso wziął udział w sesjach plenarnej i tematycznej. Na kongresie była też obecna reprezentacja Stora Enso Polska, co przełożyło się na rozmowy z potencjalnymi klientami, których zainteresowała nasza proekologiczna oferta w zakresie rozwiązań opakowaniowych”.

Ville Voipio znalazł się wśród prelegentów bloku „Szanse i wyzwania”, otwierającego tegoroczny kongres. Wystąpił na nim z prezentacją zatytułowaną „Nowy handel – zwrot w globalnym handlu detalicznym w 2018 roku”. Po krótkim wstępie na temat Stora Enso i jej oferty, zapoznał uczestników kongresu z tzw. opakowaniami inteligentnymi oraz ich rosnącą rolą w łańcuchu dostaw, funkcjonującym na rynku sprzedaży detalicznej. Szczególną uwagę zwrócił na znajdującą tu zastosowanie technologię RFID i jej ewolucję na przestrzeni minionych dekad. W najnowszej odsłonie pozwala ona wykorzystywać tzw. zdygitalizowane opakowania. „Mówimy tu o rozwiązaniach w pełni automatycznych, umożliwiających sczytywanie informacji zawartych na opakowaniach nawet z odległości 20 metrów z prędkością 600 egzemplarzy na sekundę. W tym kontekście badania, realizowane przez największe firmy audytorskie, jednoznacznie wskazują na wiele zalet wynikających z zastosowania RFID. Z punktu widzenia finansów przedsiębiorstwa, wdrożenie inteligentnych opakowań oznacza niższe koszty, lepszy poziom obsługi i mniejsze zaangażowanie kapitału” – mówił Ville Voipio.

Następnie przytoczył kilka przykładów już zrealizowanych projektów z udziałem tego typu opakowań bazujących na technologii RFID, m.in. przez firmy z branż odzieżowej oraz spożywczej.

W dalszej części swojego wystąpienia Ville Voipio przedstawił ideę „Handlu detalicznego 4.0”, która bazuje na urbanizacji, przewagach technologicznych i potencjale rozwijających się rynków, a docelowo ma prowadzić w kierunku w pełni zautomatyzowanych sklepów. „Mają one łączyć w sobie to co najlepsze w handlu tradycyjnym i internetowym, w pełni wykorzystując potencjał tkwiący np. w rozwiązaniach mobilnych. Handel nowej ery ma dostarczać konsumentom zupełnie nowych doznań podczas zakupów, koncentrując się na wygodzie i efektywności” – kontynuował Ville Voipio. Jako przykład dynamicznie rozwijającego się w tym kontekście rynku prelegent podał Chiny, gdzie niebawem będzie działać ponad milion w pełni zautomatyzowanych sklepów. „Zasad funkcjonowania takiej placówki jest kilka: bezosobowa obsługa i dostępność przez całą dobę, zastosowanie przestrzeni hybrydowych dzięki technologii mobilnej, tzw. smart shelving ('inteligentne półki sklepowe') z udziałem ekranów dotykowych i rozwiązań typu 'kliknij i dodaj do listy' oraz wdrożenie zdygitalizowanych łańcuchów dostaw” – podsumował Ville Voipio.

Kwestie rosnących wymagań konsumentów z rynku handlu detalicznego i produktów szybko zbywalnych oraz wdrażanych w związku z tym strategii wielokanałowych znalazły się w drugiej prezentacji, wygłoszonej przez Ville Voipio w ramach sesji „Connected retail. Technologie i e-commerce”. Prelegent przedstawił w niej motywy postaw konsumentów, których – jak wynika z badań rynkowych – cechuje ciekawość, wysokie oczekiwania oraz niecierpliwość. „Możemy im wyjść naprzeciw wdrażając komunikację wykorzystującą różne kanały komunikacji. Są nimi: nowe doświadczenia wizualne i dotykowe podczas dokonywania zakupów, wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej, przekształcanie łańcucha dostaw oraz tworzenie modeli biznesowych bazujących na tzw. big data. Tym samym firmy będą w stanie przygotować się na rynki przyszłości – swego rodzaju ekosystemy, gdzie kluczem do sukcesu będą współpraca i komunikacja” – mówił Ville Voipio.

Ville Voipio wziął również udział w debacie pod hasłem „Czy sytuacja na rynku pracy przyspieszy transformację sektora FMCG w Polsce i w regionie?”, podczas której dyskutowano na temat takich zagadnień jak: sytuacja na rynku pracownika, niska stopa bezrobocia i jej wpływ na rozwój oraz ekspansję firm handlowych, granice automatyzacji w sektorze FMCG, odpowiedzialność a budowanie siły biznesu.

Mówi Ewa Kubicka, dyrektor zarządzająca Stora Enso Polska: „Cieszymy się z obecności na tak ważnym wydarzeniu, jakim dla sektora handlu detalicznego w całym regionie jest Kongres Rynku FMCG. Mamy nadzieję, że nasz „debiut” na tej imprezie spotkał się z zainteresowaniem jej uczestników i że marka Stora Enso została przez nich dostrzeżona. Z pewnością będziemy chcieli dalej zaznaczać naszą obecność na wydarzeniach, skierowanych do tego segmentu rynkowego – strategicznego z punktu widzenia działalności jednostki Intelligent Packaging”.

Źródło: Stora Enso Polska