Laserowy pomiar pozostałości tlenu metodą nieniszczącą
26 Apr 2018 12:10

Im wyższa jest jakość produktu, tym ważniejsza staje się kontrola jakości – zwiększając tym samym koszty związane ze zniszczeniem testowanego opakowania i wynikającym z niego brakiem możliwości sprzedaży produktu. Firma Witt-Gasetechnik pozwala na zredukowanie tych kosztów do zera: nowy analizator gazu „Oxybeam” stworzony przez doświadczonych ekspertów zajmujących się tematem pakowania w atmosferze zmodyfikowanej wykorzystuje wiązkę laserową do wyznaczenia zawartości tlenu – bez uszkadzania opakowania. Analizator jest przeznaczony do opakowań z okienkiem pozwalającym zajrzeć do jego wnętrza, które jest standardem w przypadku większości powłok, opakowań tłoczonych i torebek rurowych.

Produkt zostaje umieszczony pod czujnikiem, po czym za pomocą ekranu dotykowego następuje zainicjowanie badania. Wyniki są dostępne już po czterech sekundach. Ten kompaktowy, stołowy analizator wyświetla wyniki zawartości tlenu z dokładnością do 0,1 procent.

Analizator Oxybeam prowadzi dokładne pomiary ilości zaabsorbowanego przez opakowanie światła laserowego i na ich podstawie określa zawartość tlenu. W przeciwieństwie do innych systemów laserowych, urządzenie firmy Witt nie wymaga zastosowania dodatkowej powierzchni odbijającej, która musiałaby zostać przyklejona lub nadrukowana na wnętrzu folii opakowania – jest to realna zaleta urządzenia pozwalająca na zmniejszenie kosztów.

Alexander Kampschulte, dyrektor marketingu w firmie Witt, jest pewien, że „urządzenie to stanowi znaczący postęp w technologii prowadzenia kontroli końcowej produktów zapakowanych w atmosferze zmodyfikowanej”. Inną jego zaletą jest możliwość prowadzenia wielokrotnych badań każdego opakowania w ramach kontroli długoterminowych, bowiem laser nie powoduje ich uszkodzenia, a w czasie pracy nie zużywa znajdującego się w nim gazu ochronnego.

Analizator Oxybeam wykorzystuje laser na podczerwień klasy 1, który dzięki długości fali na poziomie 760 nm nie wymaga zastosowania środków ochrony oczu. Ponieważ moc lasera nie przekracza 0,5 mW, zapakowany produkt wraz z opakowaniem nie ulegają podgrzaniu. Zamontowany w urządzeniu czujnik wykrywa zawartość tlenu w zakresie od 0,1 do 100 procent. Przestrzeń wolna opakowania powinna wynosić od około 16 do 80 mm. Oczywiście wszelkie pomiary wykonane przez urządzenie mogą być przechowywane i eksportowane na potrzeby oceny i archiwizacji. Kalibrację przeprowadza się raz do roku.

Najnowocześniejszą technologią pomiarową w sektorze opakowaniowym są badania wykorzystujące wiązki laserowe. Z tego też powodu firma Witt rozszerza oferowany przez siebie zakres analizatorów gazowych do pomiarów wszelkiego typu opakowań, które są dostępne w wersji mobilnej, stołowej lub zintegrowanej z systemem.

Źródło: Witt Polska