Mondi Korneuburg podnosi wydajność dzięki bezsolwentowemu myciu cylindrów
25 Jul 2017 11:43

Austriacka firma Mondi Korneuburg wchodzi w skład Grupy Mondi, która – zatrudniając 25 tys. pracowników w przeszło 100 zakładach produkcyjnych w ponad 30 krajach – jest jednym z największych graczy na światowym rynku opakowaniowo-papierniczym.

Mondi Korneuburg zajmuje się produkcją gotowych torebek w szerokiej gamie kształtów i wymiarów. Zakład zadrukowuje je w technologii wklęsłodruku i fleksografii maksymalnie 9 kolorami dla zagwarantowania, że opakowania przyciągną wzrok klientów. Oferowane torebki stojące są wyposażone w rozwiązania zapewniające maksymalną wygodę użytkowania, m.in. w możliwość wielokrotnego zamykania oraz perforacje wykonane laserowo.

Przedsiębiorstwo zdecydowało się zrezygnować z czyszczenia cylindrów drukowych rozpuszczalnikami na rzecz płynów bezsolwentowych. Przez lata wykorzystywano do tego celu maszynę, która wymagała czyszczenia manualnego. Gdy nadszedł czas na zainwestowanie w nowe urządzenie do czyszczenia cylindrów, w pierwszym momencie Mondi zaczęło poszukiwać kolejnej maszyny wykorzystującej rozpuszczalniki. „Nie zdawaliśmy sobie sprawę z istnienia doskonałego alternatywnego rozwiązania, więc byliśmy podekscytowani, gdy usłyszeliśmy o automatycznej maszynie od Dortschy, przedsiębiorstwa reprezentującego firmę Flexo Wash w Niemczech i Austrii” - wyjaśnia Tarik Aslan, dyrektor techniczny w Mondi Korneuburg.

Mondi przykłada dużą wagę do dobrego samopoczucia swych pracowników. „Nasi ludzie naprawdę się dla nas liczą, więc gwarantujemy im możliwie najlepsze warunki pracy. Od momentu zainstalowania urządzenia Multi Cylinder Cleaner zauważamy znacznie niej rozpuszczalników w środowisku pracy. Kolejną korzyścią z zakupu systemu bezsolwentowego jest możliwość jego ustawienia tuż obok naszych maszyn drukujących zamiast inwestowania w nowe pomieszczenie spełniające wymogi dyrektywy ATEX” - dodaje Aslan.

Każdego dnia w Mondi Korneuburg czyszczonych jest od 60 do 80 cylindrów; każdy cykl mycia trwa 7 minut, po czym następuje płukanie i suszenie. Co więcej, czyszczenie maszyn z farb 2K stosowanych przez Mondi także trwa 7 minut – pod warunkiem, że nie zostały pozostawione na cały dzień. Flexo Wash Multi Cylinder Cleaner czyści dwa cylindry w jednym cyklu mycia. Cylindry są umieszczane w uchwytach na pasie transmisyjnym, który automatycznie przesuwa je przez strefy mycia, płukania i suszenia. W zależności od konfiguracji maszyny może ona osiągnąć maksymalną wydajność 24 cylindrów na godzinę.

Na podstawie informacji Mondi opracował TK

Nowy Flexo Wash Multi Cylinder Cleaner w Mondi Korneuburg może przez godzinę oczyścić do 24 cylindrów.