Mondi otrzymało Niemiecką Nagrodę Opakowań
4 Sep 2017 11:47

Przedsiębiorstwo Mondi Consumer Goods Packaging otrzymało Niemiecką Nagrodę Opakowań 2017 (Deutscher Verpackungspreis) w kategorii „funkcjonalność i wygoda”. Jury konkursu – organizowanego corocznie przez Niemiecki Instytut Opakowań (Deutsches Verpackungsinstitut – dvi) – doceniło w tym roku innowacyjne rozwiązanie do łatwego otwierania pod nazwą CornerPack.

W odpowiedzi na rosnący popyt europejskich konsumentów na pakowaną żywność do spożycia poza domem (tzw. żywność 'on the go'), zespół badawczo-rozwojowy w dziale opakowań konsumenckich firmy Mondi wraz z fabryką Mondi w Solcu (Polska) opracował nowe rozwiązanie opakowaniowe, które zapewnia większą wygodę użytkowania. Większość konwencjonalnych opakowań foliowych otwieramy oddzierając róg wzdłuż perforacji. Nie jest to rozwiązanie idealne, bowiem wiąże się z ryzykiem rozlania (rozsypania) produktu, a rozdarcie często okazuje się zbyt małe lub zbyt duże dla potrzeb konsumenta. Te obserwacje skłoniły Mondi do opracowania woreczka wyposażonego w więcej niż jedno otwarcie.

Korzystając z opinii konsumentów Mondi stworzyło opakowanie z półokrągłymi, równoległymi liniami wzdłużnymi umieszczonymi po obu stronach górnych rogów torebki; klient sam decyduje, w którym miejscu rozedrzeć opakowanie dla zmaksymalizowania wygody użytkowania.

Ponieważ wspomniana liniatura w rogu opakowania została wstępnie sperforowana, Mondi wyeliminowało ryzyko niekontrolowanego rozdarcia i wylania (wyspania) produktu. Co więcej, nowy projekt nie wymaga dodatkowych instrukcji na temat sposobu otwarcia opakowania: perforowane linie są doskonale widoczne, więc postępowanie z produktem jest dla konsumenta wysoce intuicyjne.

Zespół jurorów konkursu docenił zwłaszcza inteligentny projekt linii do oddzierania. Istotne jest również to, że koncepcję można łatwo zastosować w większości popularnych opakowań giętkich (z folii BOPP met/BOPP) bez potrzeby wprowadzania dodatkowych zmian w istniejących liniach produkcyjnych.

Oliver Sperber, główny specjalista ds. innowacji w Mondi Consumer Packaging, komentuje: „Jesteśmy zaszczyceni z otrzymanej po raz drugi z rzędu nagrody i traktujemy ją jako dowód uznania dla naszych wysiłków w tworzeniu wygodnych opakowań, które każdego dnia upraszczają życie konsumentów.”

Na podstawie informacji Mondi opracował TK