Parlament Europejski o biogospodarce obiegowej
14 Sep 2018 08:45

Raport Parlamentu Europejskiego dotyczący Europejskiej Strategii dla Tworzyw Sztucznych, przyjęty 13 września na plenum PE, wskazuje na rosnące uznanie i rozumienie rynkowej wartości biotworzyw. Sprawozdawca Mark Demesmaeker podkreślał potencjał tworzyw pochodzenia biologicznego oraz tworzyw biodegradowalnych w procesie formowania silnej europejskiej biogospodarki obiegowej.

„Doceniamy akcent kładziony na potencjał tworzyw pochodzenia biologicznego dla różnicowania surowców wykorzystywanych przy produkcji plastiku, jak również uznanie dla transformacyjnej roli innowacyjnych biotworzyw już obecnych na rynku” - skomentował Hasso von Pogrell, dyrektor zarządzający European Bioplastics (EUPB), organizacji reprezentującej interesy europejskiego sektora biotworzyw. „Równie istotne dla nas jest pilne wezwanie przez Parlament do zdefiniowania jasnych kryteriów stosowania tworzyw biodegradowalnych i kompostowalnych. W przypadku opakowań przyspieszy to recykling organiczny i w efekcie wspomoże realizację zasad gospodarki obiegowej w całej Europie. W tym kontekście bardzo korzystne jest, że Parlament zajął jasną pozycję przeciw tworzywom oksydegradowalnym” - dodał von Pogrell.

Biotworzywa umożliwiają dwa wzorce rozwoju na przeciwnych krańcach cyklu życiowego produktów. Z jednej strony pozwalają na dywersyfikację surowców i stopniowe odejście od materiałów kopalnych ku odnawialnym. Ma to podstawowe znaczenie w warunkach dążenia Unii Europejskiej do uniezależnienia się od importu surowców nieodnawialnych oraz wyraźnej redukcji emisji CO2.

Inną kluczową innowacją zaproponowaną przez sektor biotworzyw jest biodegradowalność oraz kompostowalność zgodne z obowiązującymi zharmonizowanymi standardami w zakresie kompostowania przemysłowego (EN 13432), czyli konwersją materiałów plastikowych na wodę, biomasę oraz CO2 w warunkach metabolizmu mikrobiologicznego. Wykorzystywane z produktami wchodzącymi w kontakt z żywnością, takimi jak torby do gromadzenia bioodpadów oraz opakowania na żywność, procesy biodegradacji i kompostowania umożliwiają optymalizację wydzielonej zbiórki bioodpadów przeznaczonych do recyklingu organicznego, a tym samym chronią wartościowe zasoby wtórne i stanowią ważny element gospodarki obiegowej. W innych sektorach biodegradowalność może zapobiegać gromadzeniu się odpadów plastikowych, np. we współczesnym rolnictwie poprzez użycie folii do ściółkowania zgodnie ze standardem EN 17033. Dodatkowo w przyszłości możliwe jest wykorzystanie biomateriałów w środowisku morskim, gdzie część zanieczyszczeń – np. narzędzia do połowów – trafiają do wody przez przypadek.

EUBP oczekuje bliskiej współpracy z instytucjami Unii Europejskiej oraz kluczowymi organizacjami w trakcie obecnych i przyszłych dyskusji nt. tworzyw jednorazowych, a także rychłej publikacji aktualizacji Strategii Biogospodarczej UE.

Na podstawie informacji EUBP opracował TK