Prezes WPO Pierre Pienaar wyznaczył cele na 3-letnią kadencję
30 Nov 2017 10:28

Podczas odbytego na początku listopada posiedzenia Rady Nadzorczej Światowej Organizacji Opakowań Australijczyk Pierre Pienaar ogłosił cele, jakie chciałby osiągnąć w trakcie swej trzyletniej kadencji w roli prezesa WPO. Pienaar został wybrany na to stanowisko w trakcie majowych targów Interpack.

„Nie możemy ignorować faktu, że niektóre kraje nadal cierpią na ogromne nierówności zarobków między fachowcami a masami, co przyczynia się do niskiego poziomu PKB. Mając to na uwadze musimy rozważyć, w jaki sposób redukować straty żywności dzięki przemysłowi opakowań. Kraje takie jak np. Brazylia i RPA posiadają infrastrukturę, pieniądze, wiedzę i z całą pewnością chęć nakarmienia mas, a mimo to miliony pozostają głodne. Same opakowania nie rozwiążą tego problemu. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad kwestiami wzornictwa opakowań, użytych materiałów, innowacyjnych rozwiązań, zaawansowanych technologii, nad opakowaniami odpowiedzialnymi, ekologicznymi, wielokrotnego użytku i przyjaznymi dla środowiska, musimy zrozumieć i docenić te przypadki, w których przemysł opakowaniowy pomaga dostarczyć żywność ludziom, którzy potrzebują jej najbardziej” - powiedział Pienaar w trakcie swej prezentacji na seminarium zorganizowanym przez lokalnego przedstawiciela WPO, Brazylijską Organizację Opakowań (ABRE).

Pierwszym krokiem na tej drodze jest parafowanie protokołu ustaleń, który zapoczątkowuje strategiczną współpracę między WPO oraz UNIDO (Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego), reprezentowaną na listopadowym posiedzeniu przez Alessandro Amadio. Umowa oznacza, że WPO z pomocą UNIDO będzie rozwijać i wdrażać specjalistyczne programy służące kształceniu i rozbudowie potencjału opakowań oraz wspomoże zakładanie narodowych centrów opakowaniowych w krajach rozwijających się, które mają dostarczać szeroki zakres usług, takich jak projektowanie opakowań czy szkolenia techniczne w zakresie etykietowania i pakowania. WPO będzie również także promować i organizować konkursy akademickie i branżowe.

„Takie działania już odbywają się w ramach WPO. Jako były wiceprezes ds. edukacji w WPO przez ostatnie 4 lata pomagałem w zorganizowaniu w ponad 13 krajach szkoleń na temat technologii opakowaniowych, w których uczestniczyło przeszło 1000 osób. W kolejnym roku tę listę uzupełnią następne kraje, takie jak Kazachstan, Maroko, Liban oraz Egipt” - podkreśla Pienaar.

Uczestnicy spotkania w Brazylii zajęli się również kwestą przyszłorocznego konkursu WorldStar Award. Reprezentanci 16 narodowych organizacji opakowań będących członkami WPO oceniło 318 projektów z 38 krajów, które biorą udział w konkursie. „Ta globalna nagroda to sposób na uznanie wiedzy i geniuszu firm i studentów. Niezwykłe, jak z roku na rok projekty opakowań pomagają ograniczać ilość odpadów spożywczych i zapewniają więcej żywności dla ludzi.”

Pierre Pienaar zobowiązał się również do dalszego wspierania projektu Save Food powstałego z inicjatywy Messe Düsseldorf (organizatora targów interpack) oraz FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). „Znowu mówimy o edukacji na polu opakowań. Dzięki członkom WPO (stowarzyszeniom i instytutom opakowaniowym) chcemy uczyć fachowców oraz całe społeczności o znaczeniu i nieocenionej wartości opakowań: dobrych, niedrogich opakowań, które przyczyniają się do tworzenia bardziej zrównoważonych społeczeństw.”

Na podstawie informacji WPO opracował TK