Przyszłość plastikowych torebek zależy od recyklingu
21 Mar 2018 12:40

Raport firmy analitycznej GlobalData sugeruje, że plastikowe torebki (pouch) to kolejny – po jednorazowych kubeczkach na napoje i plastikowych butelkach – rodzaj opakowań, które mogą paść ofiarą polityki redukcji odpadów, a odpowiada za to ich problematyczny recykling.

O torebkach stało się ostatnio głośno wskutek zamieszania związanego z wykorzystywaniem na nich symbolu Green Dot. Zielony Punkt na opakowaniu potwierdza, że jego producent wsparł finansowo budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. W praktyce jednak wielu użytkowników odczytuje jego obecność jako potwierdzenie, że opakowanie nadaje się do recyklingu w warunkach domowych. Ostatecznie tak utylizowane torebki kończą w spalarniach lub na wysypiskach śmieci.

Valerie Lincoln-Stubbs, dyrektor ds. badań w GlobalData, komentuje: „Rosnąca świadomość tej kwestii może odciągać konsumentów od tego typu opakowań. To założenie jest szczególnie uzasadnione w przypadku żywności dla dzieci; ten sektor rynkowy bardzo się zmienił przez ostatnie 10 lat w efekcie stosowania torebek. W 2016 r. 43% dań mięsnych dla dzieci sprzedawanych w Wielkiej Brytanii było pakowanych w torebki, a w USA – 32%. Rodzice małych dzieci przeważnie są bardziej uczuleni na kwestie ekologii od wielu innych grup konsumenckich i mogą odrzucić opakowania, które przetrwają w środowisku dłużej niż ich potomstwo”.

Należy jednak pamiętać o określonych „zielonych” zaletach torebek: ich produkcja jest mniej materiało- i procesochłonna od innych opakowań, zaś niska masa pozwala na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery podczas transportu. Co więcej plastikowe torebki nadają się do recyklingu, a systemy do ich odzysku już istnieją na rynku. Jednym z przykładów może być wspólna inicjatywa producenta żywności dla niemowląt Ella's Kitchen (spółki-córki firmy Hain Celestial) oraz specjalisty w dziedzinie recyklingu TerraCycle, polegająca na stworzeniu systemu odzysku EllaCycle. Rozwiązanie zakłada, że torebki, zbierane przez zaprzyjaźnione organizacje pożytku publicznego oraz osoby fizyczne, są przesyłane do TerraCycle i tam odzyskiwane.

Jak jednak przyznaje Lincoln-Stubbs: „Ten system wymaga pewnej dozy wysiłku i organizacji ze strony konsumentów, a to ogranicza poziom odzysku i czyni proces recyklingu droższym i mniej atrakcyjnym dla podmiotów zajmujących się recyklingiem”.

„Aby recykling opakowań typu „pouch” stał się rutyną, niezbędne są wspólne działania producentów żywności i napojów, dostawców opakowań, firm recyklingowych oraz lokalnych władz – tak jak udało się zwiększyć skalę odzysku opakowań szklanych. Bez takich działań przyszłość torebek plastikowych rysuje się ponuro” - podsumowuje przedstawiciela GlobaData.

Na podstawie informacji GlobalData opracował TK