Sukces wiedeńskiego Seminarium Technicznego FEFCO
17 Oct 2017 08:57

Blisko 1 tys. gości przybyło w dniach 11-13 października br. do Centrum Kongresowego Messe Wien w Wiedniu, by uczestniczyć w Seminarium Technicznym FEFCO (Europejskiej Federacji Producentów Tektury Falistej) i zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi dla tego sektora. Seminarium stanowi główną atrakcję kalendarza imprez skierowanych do producentów i dostawców tektury falistej. Edycja wiedeńska cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem, o czym świadczy 126 stoisk i 87 wystawców prezentujących swe rozwiązania (to rekord dekady).

Seminarium zatytułowane „Złożoność Procesów Tektury Falistej – Wyzwania i Rozwiązania” przyciągnęło klientów z branży oraz ich europejskich – i nie tylko - dostawców, zapewniając im możliwość dyskusji na temat innowacji w obszarach takich jak tekturnice, przenośniki, etykietowanie, kodowanie, druk cyfrowy oraz wykrawanie. Eksperci dzielili się swoimi pomysłami na temat sposobów dalszej poprawy trwałości, wszechstronności, ekologiczności, metod personalizacji, ochrony, poprawy atrakcyjności oraz opłacalności produktów z tektury falistej. Rozmawiano na temat tego, w jaki sposób produkować lżejsze, wytrzymalsze i bardziej przyjazne dla środowiska opakowania oraz w jak optymalnie wykorzystywać nowe technologie produkcji.

Jednymi z najgorętszych tematów podejmowanych w Wiedniu były: druk cyfrowy i różne metody jego wykorzystania oraz „big data” (czyli przetwarzanie i analiza dużych zbiorów danych). Nie zabrakło również czasu na dyskusje na temat innych nowych technologii, które mogą odmienić przemysł tektury falistej oraz sam produkt. Przykładowo nanomateriały są w stanie nadać podłożu (np. papierowemu) wyjątkowe własności hydrofobowe lub antybakteryjne.

Nagrody FEFCO

Miłą tradycją Seminarium Technicznego jest wręczenie nagród najbardziej innowacyjnym i interesującym postaciom sektora opakowań z tektury falistej. Tym razem odbyło się ono trzeciego dnia seminarium (13 października). Komitet FEFCO ds. Produkcji pod kierownictwem Marc'a Van Damme przyznał osiem nagród.

Najbardziej prestiżowe wyróżnienie – złota nagroda za Najlepszą Innowację - trafiło w tym roku do dwóch zwycięzców. Firma BHS (w której imieniu nagrodę odebrał Thomas Murr) została nagrodzona za sklejarkę Modul Facer MF-A; w uzasadnieniu jury stwierdziło, że to „odpowiedź na stale rosnące skomplikowanie zmian typów fal. Sklejarka MF-A umożliwia zmianę pozycji fal w elastyczny sposób, bez rezygnacji z korzyści zapewnianych przez tradycyjną sklejarkę”. Firma BOBST otrzymała złotą nagrodę za wdrożenie kontroli online odległości między pakietami pudełek; jury FEFCO podkreśliło, że BOBST „poważnie traktuje zapotrzebowanie naszego sektora na kontrolę odległości między pudełkami opuszczającymi wyrzutnik”. Nagrodę odebrał Yves Bletterie.

Brązową nagrodę w kategorii Najlepszych Innowacji otrzymała firma Fosber za Pro/Care - „uporządkowane, zdefiniowane i wszechstronne podeście do zbieranie i analizy dostępnych danych” - jak można przeczytać w uzasadnieniu jury.

Nagroda za Najlepszą Prezentację, wybraną spośród sześciu godzinnych wystąpień przygotowanych na wiedeńskie seminarium, trafiła do Leny Bördlein z firmy Göpfert, autorkę prelekcji „Göpfert. Następna Generacja”.

Nagrodą dla Najbardziej Inspirującego Nowego Członka FEFCO została uhonorowana firma Elitron znana w przeszłości jako dostawca cyfrowych stołów do cięcia włoskiej skóry, która teraz działa na globalnym rynku tektury falistej. Nagroda za Zrównoważony Rozwój trafiła do firmy Metsa Board; jej inwestycja w najnowszej generacji papiernię wytwarzającą papiery ekologiczne udowadnia, że działalność przemysłowa może wspierać cele gospodarki obiegowej dzięki ograniczaniu emisji dwutlenku węgla w produkcji papieru.

Po raz pierwszy FEFCO wręczyła Nagrody za Osiągnięcia Życiowe; otrzymały je dwie postaci, które wniosły duży wkład w rozwój sektora. Pierwsza nagroda trafiła do Renato Rossiego z BP Agnati „w uznaniu jego wieloletniego poświęcenia przy rozwoju tekturnic i ulepszania sklejarek do obsługi lekkich papierów, oraz wdrożenia 'zimniejszych' tekturnic”. Drugą otrzymał Daniel Tatti z BOBST za „wieloletnie badania i innowacje w obszarze druku oraz tworzenie rozwiązań dla przemysłu tektury falistej”.

Na podstawie informacji FEFCO opracował TK