Dwa systemy operacyjne w jednym urządzeniu
30 Aug 2017 11:29

Firma B&R wprowadza system nadzoru procesów (hiperwisor) do swojego systemu automatyzacji. To oprogramowanie sprawia, że Windows oraz Linux mogą pracować równolegle z systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego B&R w taki sposób, że te ostatnie działają niezależnie i nie wpływają na siebie wzajemnie. Dzięki temu możesz np. łączyć aplikacje sterowania i HMI na jednym urządzeniu PC lub wykorzystywać komputer przemysłowy zarówno jako sterownik czasu rzeczywistego, jak i sterownik edge, który wysyła przetworzone dane do systemów wyższego rzędu i do chmury poprzez OPC UA.

Hiperwizor zapewnia połączenie wirtualne i dzięki temu aplikacje mogą wymieniać dane pomiędzy systemami operacyjnymi. Tak jak w przypadku zwykłego interfejsu Ethernetowego, dzieje się to przy użyciu standardowych protokołów sieciowych. W miejscu połączenia znajduje się zapas pamięci, która nie jest przypisana do żadnego systemu operacyjnego.

Użytkownik konfiguruje hiperwizor i przypisuje zasoby sprzętowe w środowisku programistycznym Automation Studio. Konfiguratory są zdefiniowane oddzielnie dla każdego systemu i zapewniają maksimum elastyczności w wykorzystaniu zasobów. Podczas gdy poprzednie równoległe rozwiązanie było tworzone pod konkretną wersję Windowsa, hiperwizor firmy B&R jest zupełnie niezależny od wykorzystywanego systemu operacyjnego.

Źródło: B&R

Hiperwizor firmy B&R pozwala na równoległą pracę wielu systemów operacyjnych na jednym urządzeniu oraz ich wzajemną komunikację poprzez wirtualną sieć.