10 projektów finalistami konkursu Better with Less
31 Jan 2020 10:02

Zorganizowany przez Metsä Board, międzynarodowy konkurs projektów opakowań Better with Less – Design Challenge 2019–2020 zachęcał projektantów do opracowywania przyjaznych dla środowiska wersji najczęściej używanych opakowań konsumenckich. W konkursie wzięło udział 146 uczestników z 28 krajów. Jury wybrało dziesięciu finalistów, którzy będą walczyć o zwycięstwo w konkursie i nagrody główne. Są to:

Elisabeth Wittauer, Austria – opakowanie dla e-handlu „Onlineworld”;

Jasper Chou, Chiny – opakowanie na frytki Preject FF;

Magdalena Schmitz, Niemcy – opakowanie jednorazowych maszynek do golenia;

Hamzeh Za’balawi, Niemcy – opakowanie na baterie „Reload”;

Alessandro Grossi, Włochy – rozkładane opakowanie „Twist pop and host”;

Pricila Rios Salas, Meksyk – opakowanie na kosmetyki „Cosmos”;

Silvana Ruiz, Mexico – pudełko na kredki;

Christine Gamboa, Filipiny – rozkładane, ekologiczne opakowanie na jedzenie serwowane na ulicy;

Anna Nowak, Polska – pudełko-kołyska;

Eric Smith, Stany Zjednoczone – Bruk.

W projektach zgłoszonych w tym roku szczególną rolę odgrywały zrównoważony rozwój i podwójne zastosowanie opakowań . Przedstawiono kilka inspirujących rozwiązań odzwierciedlających zmianę trendów konsumenckich, polegającą na rezygnacji z tworzyw sztucznych na rzecz bardziej zrównoważonych materiałów opakowaniowych. W kilku projektach opakowanie odgrywa podwójną rolę, stając się częścią produktu podczas jego używania, co dodatkowo zwiększa jego przydatność w gospodarce obiegowej.

Przewodniczący konkursu i członek jury, Ilkka Harju, Metsä Board Packaging Services Director, podsumował opinie jury: „Byliśmy pod wrażeniem jakości projektów i międzynarodowego składu uczestników. Łatwo było zauważyć, że w różnych zakątkach świata mamy te same obawy o środowisko naturalne – występuje realna potrzeba znalezienia rozwiązań zastępujących tworzywa sztuczne”.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w marcu 2020 r.

Dziesięciu finalistów przedstawiono w serwisie internetowym konkursu betterwithless.org, gdzie wszyscy odwiedzający mogą głosować na wybrane prace.

Źródło: Metsä Board