11 maja – Dzień Bez Śmiecenia
10 May 2018 12:47

Kampania Dzień Bez Śmiecenia jest elementem projektu „Kultura Segregacji” prowadzonego przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. w ramach publicznych kampanii edukacyjnych.

Od dwunastu lat 11 maja Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA edukuje i zwraca uwagę Polaków na potrzebę segregacji odpadów. Każdego roku porusza ten temat z nieco innej strony. Podczas poprzedniej edycji Dnia Bez Śmiecenia firma obalała mity, dwa lata temu mówiła o 10 zasadach Kultury Segregacji, zaś jeszcze wcześniej namawiała Polaków do zajrzenia do swoich pojemników i upewnienia się, że prawidłowo segregują.

W tym roku Rekopol postanowił nieco inaczej podejść do tematu, wykorzystać sprzyjającą pogodę i zaprosić zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych do udziału w prostej grze terenowej. Będzie ona poruszać temat segregacji i recyklingu odpadów oraz świadomych zakupów, a jednocześnie może być ciekawą propozycją spędzenia czasu i przekazania wartościowych treści w mniej standardowy sposób.

Czy należy wciąż namawiać Polaków do segregacji oraz informować o tym, co wrzucać do poszczególnych pojemników na odpady? Jak najbardziej. W raporcie z badania świadomości ekologicznej mieszkańców Polski pod tytułem „Gospodarka Odpadami”, przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Środowiska w 2017 roku, 53,2% ankietowanych zadeklarowało, że regularnie segreguje śmieci, 17,2% robi to sporadycznie, natomiast 26,6% wskazało, że wcale nie segreguje odpadów. Wielu z nas wciąż nie wie, do którego z pojemników powinno się wyrzucić porcelanę, papiery higieniczne oraz kartony po płynnej żywności. Blisko 70% respondentów nie wie, gdzie w ich okolicy znajduje się Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dlatego Rekopol przygotował grę terenową z zadaniami poruszającymi te i wiele innych zagadnień z zakresu segregacji odpadów.

Grę w kilku wersjach można znaleźć na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl. W pierwszej z nich, adresowanej do przedszkolaków, psotny chochlik nabałaganił i schował jedną z maskotek na terenie przedszkola. Zadaniem dzieci jest wykonanie kilku prostych zadań i odnalezienie maskotki. Druga wersja (w trzech wariantach wiekowych) adresowana jest do uczniów szkół podstawowych. Gra polega na przemieszczaniu się klasy między wyznaczonymi stacjami, wykonaniu odnalezionych tam zadań i uzyskaniu w ten sposób elementów układanki z hasłem podsumowującym zmagania. Ostatnia to propozycja gry dla starszej młodzieży i dorosłych. Uczestnicy mają za zadanie dotrzeć w 8 miejsc, wykonać ukryte tam polecenia i w ten sposób uzyskać hasła potrzebne na końcu gry. To ciekawa propozycja, którą można zorganizować zarówno wśród pracowników, jak i studentów, uczniów szkół ponadpodstawowych czy po prostu w gronie znajomych.

Pomysłodawcy zachęcają również do prowadzenia własnych działań edukacyjnych, takich jak konkursy, warsztaty, pogadanki na temat segregacji odpadów, dołączenie do nich na Facebooku oraz korzystanie z ciekawych infografik, filmików i innych materiałów na temat segregacji odpadów, które można znaleźć na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl.

Włączenie się w obchody Dnia Bez Śmiecenia jest proste i nie wymaga dużego zaangażowania. W tym celu wystarczy:

- wejść na stronę www.dzienbezsmiecenia.pl , pobrać z niej kartkę i wysłać 11 maja do jak największej grupy odbiorców;

- ściągnąć ze wspomnianej strony gotowy scenariusz gry z zadaniami i pytaniami i zorganizować ją w terminie 11 maja (Dzień bez Śmiecenia) – 5 czerwca (Światowy Dzień Ochrony Środowiska) na wybranym terenie. Rekopol przygotował scenariusze gry dla każdego. Mogą być one wykorzystane w przedszkolu, szkole, a także w biurze czy podczas integracji na świeżym powietrzu;

- pokazać sposoby świętowania Dnia Bez Śmiecenia poprzez zamieszczanie krótkich relacji na swoich stronach internetowych oraz Facebooku z hasztagiem #ChceMiSie.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „SEGREGUJ”. Partnerami kampanii są Akcjonariusze Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań S.A.

Źródło: Rekopol