W dobie stale zmieniających się potrzeb klientów, a także wraz ze wzrostem zamówień na coraz mniejsze serie produkcji opakowań i różnego rodzaju ekspozytorów, dostawcy rozwiązań maszynowych skierowanych do tego segmentu stają przed nie lada zadaniem. Aby sprostać oczekiwaniom rynku, udoskonalają portfolio swoich produktów tak, by proces produkcji przebiegał jak najsprawniej oszczędzając niezwykle cenny czas.
Tegoroczna drupa dostarczyła wiele innowacji mających na celu usprawnienie wykończenia produkcji. Gamę nowości zaprezentowano również na stoisku firmy Esko. Przedstawione rozwiązania w pełni automatyzujące produkcję to jedna z wielu nowości zaprezentowanych w Düsseldorfie. Nowe serie stołów Esko Kongsberg X oraz C zostały wzbogacone przez producenta o narzędzia, dzięki którym między innymi w branży POS/POP wykończenie procesu produkcji może stać się znacznie łatwiejsze i co najważniejsze – szybsze.
Mało kto jeszcze nie wie, czym jest Esko Kongsberg; to wielofunkcyjny ploter do precyzyjnego cięcia i bigowania lub frezowania wszelkich powszechnie wykorzystywanych materiałów takich jak: tektura lita, tektura falista, karton, tektura o strukturze plastra miodu, akryl, pianka, tworzywa sztuczne, drewno, fornir, MDF, wykładziny, tkaniny czy gumy. Może on wykonać wszystkie niezbędne etapy finalnej obróbki w produkcji opakowań, oznakowań, a także ekspozytorów POS/POP.
Wyposażenie serii ploterów Kongsberg serii X oraz C to także wiele innowacyjnych rozwiązań przydatnych zarówno podczas przygotowywania wzorów, jak i biorących udział w finalnym procesie produkcji. Narzędzie CorruSpeed pozwala na pracę z pełnymi prędkościami oraz wiernie odwzorowuje cięcie tektury przy użyciu wykrojnika analogowego. Psaligraphy knife tool pozwala na wycinanie bardzo skomplikowanych kształtów w kartonach o niskich gramaturach, natomiast moduł MultiZone umożliwia realizowanie produkcji bardziej efektywnie. Rozwiązanie to przyspiesza pracę maszyny poprzez opcję przygotowywania materiału na jednej części stołu podczas pracy plotera w jego drugiej części. Moduł ten podwaja zdolność produkcyjną.
Nowe stoły wyposażono również w system sterujący pracą plotera iPC 2.0, który umożliwia kalkulację czasu produkcji oraz pozwala na raportowanie bezpośrednio do osoby nadzorującej pracę.
Co rozróżnia te serie maszyn? Otóż plotery serii X są maszynami przeznaczonymi w głównej mierze do wycinania prototypów oraz małych nakładów produkcyjnych, natomiast plotery serii C są tak zaprojektowane, aby pracować w sposób ciągły w środowisku produkcyjnym 24/7. Dzięki temu są ploterami pozwalającymi na produkcję o każdym stopniu trudności z najwyższą wydajnością i zachowaniem pełnej kontroli nad procesem.
Obie prezentowane serie stołów Esko Kongsberg mają również możliwość rozbudowania o roboty do podawania mediów automatyzujących produkcję. Dzięki nim możliwe jest podawanie oraz zdejmowanie materiału ze stołu bez udziału operatora. Robotyka to kolejny krok do usprawnienia całości procesu produkcyjnego – połączenie robotów oraz ploterów tnących zapewni użytkownikom ciągłość produkcji.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Digiprint