Tegoroczne targi odbywające się w dniach 20-23 marca w Kolonii będą poświęcone jednemu z największych wyzwań stojących przed branżą spożywczą, jakim jest efektywne wykorzystywanie zasobów naturalnych.
Rosnące potrzeby rozwijającego się świata sprawiają, że zapotrzebowanie na produkty wzrasta. Wyzwaniem staje się zagwarantowanie odpowiedniego poziomu zaspokojenia potrzeb bez jednoczesnego zwiększenia zużycia zasobów. W trakcie targów specjaliści zaprezentują rozwiązania, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii, wody i surowców, zwiększając tym samym konkurencyjność przedsiębiorstw.
Różnorodność gwarancją jakości
Anuga FoodTec to jedyne targi na świecie, które swą tematyką obejmują wszystkie etapy produkcji żywności, począwszy od technologii przetwarzania, napełniania i pakowania, poprzez materiały opakowaniowe i dodatki spożywcze, kończąc na technologiach zwiększających bezpieczeństwo żywności. Wszystko w jednym: opakowania żywności, bezpieczeństwo żywności, przetwórstwo spożywcze, składniki żywności oraz usługi – targi Anuga FoodTec obejmują szerokie spektrum produkcji artykułów spożywczych. Jak co roku wystawcy zaprezentują rozwiązania dla rozmaitych branż przemysłu spożywczego, oferując zarówno indywidualne rozwiązania, jak i całościowe koncepcje obejmujące swoim zakresem wszystkie procesy i etapy produkcji.
Targi są przeznaczone dla przedstawicieli wszystkich branż przemysłu artykułów spożywczych i napojów, w szczególności zaś przyciągają uwagę kadry zarządzającej, kierowników produkcji i eksploatacji oraz pracowników działów: badań i rozwoju, konstrukcji, produkcji, kontroli jakości, konserwacji, zakupów, marketingu i dystrybucji, reprezentujących duże zakłady przetwórstwa spożywczego, handlu i inne podmioty z sektora gospodarki żywieniowej, a także producentów pokarmów dla zwierząt.
Oprócz dużego zróżnicowania ofert organizatorzy oczekują także najwyższej jakości prezentacji: prawie wszyscy liderzy branży potwierdzili już udział w targach; zaprezentują się między innymi: Albert Handtmann, Almac, Andritz, Alpma, Auer, Barry-Wehmiller, Beckhoff, Bizerba, BluePrint, Bosch, Bruker, Bühler, Cabinplant, CFT, Della Toffola, Ecolab, Ecolean, Exxon Mobil, Festo, Frontmatec, GEA, IMA, Ishida, JBT, KHS, Konica Minolta, Kronen, Krones, Linde, Marel, Mosca, Mayekawa, Metalbud, Mettler, Mohn, Mondini, Multivac, PHT, Reepack, RPC, Schubert, Schur, Sealpac, SEW, Siemens, SPX, Pöppelmann, Taghleef, Tavil, Tecnal, Tetra Pak, Trepko, Weber, Vemag, Youngsun.
Inspiracja na światową skalę
Na przestrzeni lat 2009-2015 liczba odwiedzających targi wzrosła o 35%, a liczba wystawców o 25%. W tym roku organizatorzy liczą na ok. 1700 wystawców, podczas gdy poprzednia edycja imprezy przyciągnęła niespełna 1500 firm. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie uczestników powierzchnia targów została rozszerzona do 140 000 m2 (wzrost o 8%), co stanowi obszar odpowiadający w przybliżeniu 20 boiskom piłkarskim. Odpowiednio duża jest również liczba krajów reprezentowanych w Kolonii – swoją ofertę będą przedstawiać przedsiębiorstwa z 50 krajów. Po raz pierwszy pojawią się wystawcy z Egiptu, Łotwy, Nowej Zelandii i Norwegii, a także stoiska grupowe z Korei Południowej, Rosji, Węgier czy Indii, co jest swoistym potwierdzeniem rosnącego międzynarodowego znaczenia targów. Najwięcej uczestników przybędzie z Włoch, Holandii i Francji, a w dalszej kolejności z USA. Szacuje się, że od 20 do 23 marca targi w Kolonii odwiedzą goście z ponad 140 krajów.
Nie zabraknie też polskiej reprezentacji. Swój udział zadeklarowało dotychczas 26 wystawców z Polski – przedstawicieli różnych gałęzi branży spożywczej. Znaczna część polskich wystawców zajmuje się produkcją maszyn dla przemysłu spożywczego, ale wśród firm, które zaprezentują swoje wyroby, znajdą się również wytwórcy surowców i dodatków spożywczych, dostawcy aparatury kontrolno-pomiarowej, jak również specjalistycznych naczep do transportu środków spożywczych. Wśród wystawców możemy spodziewać się między innymi stoisk firm: All Taste, AWE Poland, BART, Ekomex Pilśniak, Ice Group, Metalbud NOWICKI, N&N Nadratowski, RADPAK, Romex, STM, TES, Tewes-Bis czy Uni-Masz H.M.
Wydarzenia towarzyszące targom
Liczne wielkopowierzchniowe stoiska, prezentacje na żywo na pracujących taśmach produkcyjnych i różnorodność ofert to dowód na to, jak mocno targi Anuga FoodTec zorientowane są na zagadnienia praktyczne. Bogaty program wydarzeń, będący źródłem istotnych informacji i inspiracji, obejmie w tym roku konferencje z udziałem kluczowych specjalistów z branży, fora dyskusyjne, wycieczki z przewodnikiem i liczne wystawy specjalne. Wiodącym tematem całego wydarzenia będzie efektywne gospodarowanie zasobami. Na gości targów czeka specjalistyczny program związany z tym zagadnieniem, a istotny dla całego świata temat przewodni pojawi się we wszystkich inicjatywach podejmowanych w ramach imprez towarzyszących. Świadczy o tym program ramowy zorganizowany przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG – Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft); zaoferuje on wiele możliwości zapoznania się z optymalizacją procesów produkcyjnych, której celem jest zmniejszenie zużycia energii i wody oraz zredukowanie strat żywności.
W ramach inicjatyw towarzyszących targom nie zabraknie nowości – uczestnicy będą mogli skorzystać ze spacerów z przewodnikiem, zapewniających dostęp do informacji w kompaktowej i zwięzłej formie. W trakcie około godzinnych spacerów wystawcy będą przedstawiać 10-minutowe prezentacje innowacyjnych produktów i optymalnych rozwiązań.
Kolejny punkt programu towarzyszącego – fora dyskusyjne umożliwią omówienie aktualnych i międzynarodowych tematów, jakimi są na przykład automatyzacja i przetwarzanie danych, roboty w produkcji artykułów żywnościowych czy najnowsze światowe trendy w kluczowych sektorach. W programie znajdą się również: odrębne forum poświęcone tematowi przewodniemu: „Efektywne gospodarowanie surowcami”, branżowe forum dotyczące aktualnej tematyki spożywczej pod tytułem „Tematy, trendy, technologie – Co napędza branżę żywności” oraz forum poświęcone tematowi „Składniki żywności”. Prelekcje będą między innymi źródłem informacji o Clean Label (czystej etykiecie), spersonalizowanym żywieniu, projektowaniu struktury enzymów w produkcji żywności, a także stabilizowaniu składników żywności.
Konferencja otwarcia
Atrakcją targów FoodTec 2018 będzie konferencja otwarcia, odbywająca się pod sztandarowym tytułem „Efektywne gospodarowanie surowcami – wyzwania i szanse”, która będzie miała miejsce 20 marca o godzinie 14.00. Międzynarodowi eksperci poruszą kwestie związane z wydajnym opracowaniem procesu tworzenia wartości poprzez wykorzystanie materiału, energii, personelu i kapitału oraz możliwie najlepsze wykorzystanie zasobów w celu zwiększenia poziomu zrównoważonego rozwoju, zmniejszenia obciążenia środowiska i uzyskania oszczędności w różnych obszarach działalności. Profesor Braungart przedstawi swoją koncepcję „Cradle to Cradle” (od kołyski do kołyski), profesor Sauer opowie o wydajnym gospodarowaniu surowcami i cyfryzacji, przekazując wnioski z najnowszych badań. Wykład prezesa World Packaging Organisation, profesora Pierre'a Pienaara będzie poświęcony tematowi „Smart Packaging – perspektywa naukowa”, natomiast profesor Ruud Huirne zaprezentuje wgląd w gospodarkę środkami żywności w przyszłości.
Rosnąca rola opakowań
Według motta „One for all – all in one” odwiedzający targi będą mieli okazję poznać zarówno indywidualne rozwiązania, jak i całościowe koncepcje, obejmujące swoim zakresem wszystkie procesy i etapy produkcji żywności oraz napojów. Będzie można zobaczyć najnowsze trendy w branży, a ten, kto pojawi się na targach, znajdzie się w centrum wydarzeń przemysłu spożywczego. Jednym z kluczowych trendów, jaki zapowiadają organizatorzy, będą opakowania.
Coraz istotniejsza rola opakowań produktów spożywczych wiąże się z trendami dotyczącymi nowych smaków i składników. Tak więc produkty zawierające białka roślinne, egzotyczne jagody czy przyprawy zaliczane są do aktualnych top trendów w segmencie przekąsek. Tylko dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii w procesie przetwórstwa producenci żywności mogą zagwarantować, że np. produkty nie będą zawierały żadnych ciał obcych, a ich trwałość zostanie przedłużona dzięki najnowszym technologiom opakowaniowym, bez konieczności bezpośredniej ingerencji w żywność.
Kolejnym przykładem obrazującym związek pomiędzy trendami panującymi wśród konsumentów produktów spożywczych i branżą opakowaniową, która tradycyjnie stanowi jeden z centralnych punktów targów, są pojedynczo pakowane produkty przeznaczone dla jednoosobowych gospodarstw. Coraz większy jest również popyt na produkty spożywane w drodze, które wymagają od dostawców specjalistycznych rozwiązań.
Warszawska zapowiedź targów
22 lutego odbyło się śniadanie prasowe pod hasłem „Targi Anuga FoodTec 2018 odpowiedzią na największe wyzwania branży technologii spożywczych”. Tematykę nadchodzących targów zaprezentowały przedstawicielki instytucji organizujących wydarzenie: Katharina C. Hamma, prezes Koelnmesse GmbH oraz Simone Schiller, dyrektor zarządzająca DLG (Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego). Podczas spotkania przybliżono nowości branżowe i informacje dotyczące tegorocznej edycji targów. Eksperci i dziennikarze w nieformalnej atmosferze mieli okazję do rozmowy oraz wymiany doświadczeń.
Praktycznie żadna inna branża nie jest tak zróżnicowana jak sektor żywności: owoce, warzywa, wyroby piekarnicze, mięso, drób i ryby, produkty mleczarskie, napoje bezalkoholowe i alkoholowe to jedynie niewielka część licznych gałęzi tego sektora. Rozwijające się pod względem jakościowym i ilościowym oferty wykazują konieczność współpracy i transferu technologii między sektorami całej branży. Całościowa koncepcja targów Anuga FoodTec, obejmująca wszystkie branże i procesy, zaspokajała i wciąż zaspokaja tę potrzebę. Dlatego również w 2018 roku po raz kolejny Anuga FoodTec będzie stanowić globalną platformę, na której jednocześnie będą wystawiane i prezentowane nowe rozwiązania technologiczne dla wszystkich istotnych branż przemysłu artykułów spożywczych i napojów. Tym samym Anuga FoodTec również w 2018 roku udzieli ważnych odpowiedzi na pytania dotyczące inwestycji i jednocześnie stanie się impulsem do dalszego postępu – podsumowała wydarzenie Katharina C. Hamma.
Blanka Zapalska