Apple docenia proekologiczne działania Grupy Holmen
30 Oct 2017 11:07

Kiedy prezes firmy Apple, Tim Cook, chciał dowiedzieć się więcej na temat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju kryjących się za produkcją tektury Invercote, wybrał się do lasu niedaleko szwedzkiej miejscowości Iggesund. Producent tektury, Iggesund Paperboard, należy do grupy spółek z branży leśnej Holmen i przoduje w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Podczas spotkania z Timem Cookiem obecni byli prezes Grupy Holmen, Henrik Sjölund, oraz prezes spółki Iggesund Paperboard, Daniel Peltonen.

Grupa Holmen wielokrotnie znajdowała się wśród najbardziej ekologicznych firm na świecie ze względu na właściwe zarządzanie zasobami leśnymi będące podstawą tak wysokich notowań. „Wizyta w zapierających dech lasach na północy Szwecji z IggesundAB, naszymi partnerami dostarczającymi innowacyjne i ekologiczne opakowania” – tak Cook skomentował swój pobyt w Szwecji na Twitterze. Prezes Apple zasadził także samodzielnie drzewo w lasach Iggesund, poznając cały proces powstawania opakowania – od zrównoważonego zarządzania lasem aż po gotowy produkt.

„Dla Holmen rozpoczęcie działalności od ekologicznego leśnictwa to oczywistość. Uprawiamy drzewa przez 80–90 lat, a drewno wykorzystywane jest do budowy domów. Produkujemy tekturę z papierówki z drewna i wiórów z tartaku. Iggesund to dobry przykład koncernu, który korzystając z zasobów leśnych, w sposób ekologiczny produkuje bioenergię, masę papierową i tekturę. Duże inwestycje rozłożone w czasie oraz zbilansowany system to warunek zrównoważonego łańcucha wartości. Koncern Iggesund oszczędza 0,7 mln ton CO2”. To słowa prezesa Grupy Holmen, Henrika Sjölunda, wypowiedziane z okazji wizyty prezesa firmy posiadającej największy udział na rynku światowym.

Invercote, materiał stosowany m.in. w opakowaniach produktów Apple, pochodzi z fabryki w Iggesund i jej dobrze zarządzanych lasów.

„Uprawiamy szwedzkie lasy i dbamy o nie w sposób tradycyjny i zrównoważony od ponad 400 lat. Wszystko zaczyna się od długoterminowego zrównoważonego leśnictwa. Dla nas działanie w sposób przyjazny dla klimatu jest naturalne i oparte na łańcuchu wartości, gdzie każdy etap jest równie ważny” – podsumował prezes Grupy Holmen, Henrik Sjölund.

Za współpracą pomiędzy Iggesund i Apple kryje się szczególna historia. To legendarny założyciel i były prezes spółki Apple, Steve Jobs, zdecydował, że dostawcą materiału do opakowań produktów Apple będzie Iggesund. Pracownicy podróżowali po całym świecie i gromadzili najróżniejsze materiały. Kiedy ich próbki zostały później zaprezentowane w siedzibie głównej w Cupertino, Jobs wskazał na tekturę z Iggesund i powiedział: „Chcemy tę”.

Źródło: Iggesund

 

Prezes firmy Apple, Tim Cook, próbuje swych sił podczas ręcznego sadzenia drzew w towarzystwie Johana Granåsa, dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju w Iggesund Paperboard, i Henrika Sjölunda, prezesa Grupy Holmen

Johan Granås i Christian Wisén z Iggesund Paperboard przedstawiają prezesowi firmy Apple, Timowi Cookowi, wymagania jakościowe podczas jego wizyty Iggesund.