Bezpieczeństwo i prostota dzięki unikalnemu podajnikowi preform firmy Sidel
11 May 2018 13:42

Sidel EasyFEED to innowacyjny, kompaktowy i bezpieczny – dzięki rezygnacji z obsługi na dużej wysokości – podajnik preform przeznaczony dla linii produkujących opakowania z PET. Oparty na standardowej architekturze Sidel Matrix system korzysta z modułowego wzornictwa. Opatentowana technologia gwarantuje bezpieczeństwo operatorom oraz ułatwia obsługę dzięki wyraźnej redukcji wymiarów i ograniczeniu wysokości. 

W tradycyjnych rolowych podajnikach preformy są podnoszone przez podnośnik kolumnowy do wysokości 5,5-6,5 metra, a następnie sortowane i transportowane na rolkach metodą grawitacyjną do wydmuchiwarki. Taka konstrukcja zmusza operatorów do zajmowania się kontrolą produkcji, narządem nowych prac i konserwacją systemu na dużych wysokościach – daleko od relatywnego bezpieczeństwa poziomu gruntu. Aby uniknąć ryzyka wypadków i narażania pracowników na niebezpieczeństwo, większość producentów ogranicza prace na wysokościach. Z myślą o lepszym wykorzystaniu powierzchni produkcyjnej starają się oni także zredukować ilość miejsca zajmowanego przez podajniki, co przekłada się przy okazji na maksymalizację ciągłości pracy oraz jakość produktu. 

Biorąc pod uwagę te dążenia, inżynierowie firmy Sidel zaprojektowali pierwszy w branży kompaktowy, naziemny podajnik stanowiący bezpieczne i przyjazne dla użytkownika rozwiązanie. Oparty na modułowym projekcie Sidel Matrix, EasyFEED jest przeznaczony do wszystkich nowych rozdmuchiwarek Sidel SBO Matrix i SBO Universal, a także rozwiązań z serii Combi oraz Super Combi (zarówno nowych, jak i już zainstalowanych). 

Opatentowana technologia bez rolek

Podróż preform wykonanych z PET rozpoczyna się w hopperze, gdzie są one wstępnie przechowywane, zanim trafią do systemu EasyFEED. Z tego miejsca do wysokości ok. 2,5 m podnosi je podnośnik kolumnowy (tylko takiej, gdyż podajnik preform Sidel jest znacznie niższy od tradycyjnych systemów). Preformy są sortowane i pionowo przesuwane do misy obrotowego orientatora, a następnie ustawiane na krawędzi stołu obrotowego i przenoszone za szyjki wzdłuż ścieżki. Nadal w pionowej pozycji i wspierane przez kołnierz na szyjce, preformy są przenoszone na szyny z pomocą filtrowanego strumienia powietrza. Zamiast tradycyjnych grawimetrycznych szyn doprowadzających wykorzystuje się do tego celu dwie zmotoryzowane, przeznaczone do kontaktu z żywnością taśmy szczotkowe (po jednej z każdej strony korpusu preformy), którymi preformy trafiają w górę do dosuwu koła nadmuchowego. 

Elastyczność i maksymalne wykorzystanie mocy produkcyjnych 

Unikalny system EasyFEED doskonale nadaje się do pracy z prędkościami wyjściowymi od 30 tys. do 82 tys. butelek/h, jednak w praktyce jest w pełni elastycznym rozwiązaniem, które zaspokaja szeroki zakres specyfikacji produkcji pod względem wzornictwa i układu preform. Rozwiązanie może obsługiwać wiele standardowych preform. Ten innowacyjny system podawania może być dopasowany indywidualnie do specyfiki produkcji każdego klienta i wyposażony w podawanie zgodne/przeciwne do ruchu wskazówek zegara, pod kątem 90° lub 45° w stosunku do osi pieca. 

Podajnik preform poprawia wydajność produkcji dzięki dostępności przekraczającej 99%. Zmiany narządu następują bardzo szybko – w czasie nie dłuższym niż 15 minut – i wymagają minimalnej liczby czynności manualnych oraz wprowadzania ustawień. Z uwagi na brak potrzeby smarowania części i wymóg rutynowej wymiany tylko trzech głównych elementów udało się dodatkowo zminimalizować proces konserwacji oraz ilość niezbędnych umiejętności operatorów. Szybki i wydajny rozruch po zmianach i konserwacji także przyczynia się do wyraźnego obniżenia opóźnień w produkcji. 

Integralność preform dzięki ostrożnej obsłudze

Delikatne obchodzenie się z preformami jest kluczowe dla jakości butelek. Dzięki EasyFEED zmniejsza się ryzyko uszkodzeń preform, za co odpowiadają skrócona do minimum ścieżka wewnątrz podajnika preform – nawet o 27% krótsza niż w systemach tradycyjnych, bardzo niski współczynnik upadków preform oraz ograniczona pętla recyklingu preform. Na całej długości – od orientatora obrotowego do podajnika – preformy są dokładnie chronione przed pyłem, gwarantując całkowicie higieniczną produkcję. Delikatny kontakt zmechanizowanych szczotek z korpusami preform także zapewnia ich nienaruszalność w trakcie produkcji. 

Bezpieczeństwo i łatwość obsługi

Sidel EasyFEED, choć zdolny do osiągania dużych prędkości produkcyjnych na liniach PET, potrzebuje wyraźnie mniej miejsca od tradycyjnych systemów podawania preform (do 62% mniej pod względem powierzchni i do 56% pod względem wysokości). Ten kompaktowy projekt pozwala zmniejszyć całkowite koszty eksploatacji (TCO) i zapewnia łatwe wdrożenie w zakładach produkcyjnych bez względu na ograniczenia przestrzeni istniejące w halach produkcyjnych. 

Praca na poziomie gruntu zapewnia również inne korzyści dla producentów. Bez użycia platform lub pomostów spada ryzyko kontuzji operatora; z kolei szybki i łatwy dostęp do EasyFEED znacznie ułatwia wprowadzanie nowych ustawień produkcji, przeprowadzenie kontroli oraz zabiegów konserwacyjnych. Doskonała widoczność wzdłuż całej ścieżki, którą podążają preformy – od hoppera do wydmuchiwarki – umożliwia operatorowi lepsze śledzenie produktu i zapewnia możliwość szybkiej interwencji – gdy jest konieczna – a tym samym krótsze przestoje i wyższą efektywność produkcji. 

Wysoka elastyczność oraz maksymalizacja czasu produkcji są osiągane również dzięki integracji systemu w interfejsie rozdmuchiwarki Sidel Matrix, zapewniającej w pełni intuicyjną nawigację, z szybkim ustawianiem punktów regulacji oraz natychmiastowym czasem reakcji.

Na podstawie materiałów firmy Sidel opracował TK