Włoski producent opakowań Toscana Ondulati, będący częścią koncernu DS Smith, zainwestował niedawno w maszynę fleksograficzną Chroma firmy Celmacch, która uzupełniła działającą od kilku miesięcy sztancę dostarczoną i zainstalowaną przez firmę BOBST.
Choć Toscana Ondulati jest częścią międzynarodowego koncernu opakowaniowego DS Smith od 1996 roku, wciąż funkcjonuje na rynku pod swoją historyczną nazwą. Posiada dwa zakłady produkcyjne, jeden w Marlia i drugi – zbudowany w 2002 roku – w Perignano. Produkcja w obu zakładach Toscana Ondulati została zintegrowana, a posiadana tekturnica produkuje 90% arkuszy w celu zaspokojenia wewnętrznych potrzeb produkcyjnych zakładu Perignano. Reszta produkowana jest dla drugiego zakładu grupy. DS Smith Perignano produkuje ponad 100 mln m2 tektury, a jej roczny obrót wynosi około 45 mln euro.
Głównym obszarem działalności jest produkcja i przetwarzanie tektury z mikrofalą dla sektora spożywczego, od pudełek na pizzę na wynos do dużych opakowań z tektury trójwarstwowej dla różnych sektorów przemysłu. Warto dodać, że zakład w Perignano był pierwszym zakładem we Włoszech, który uzyskał certyfikat BRC w celu zapewnienia standardów bezpieczeństwa żywności w całym łańcuchu dostaw.
Wszystkie maszyny są stale modernizowane i oprócz tekturnicy zakład wykorzystuje 8 kompletnych linii przetwórczych. Filozofia Toscana Ondulati zawsze polegała na zautomatyzowanej produkcji w linii ze względu na skalę działalności, co przynosi oczywiste korzyści pod względem jakości i wydajności. Jednym z ostatnich nabytków zakładu jest maszyna fleksograficzna Chroma firmy Celmacch, która uzupełniła działającą od kilku miesięcy sztancę dostarczoną i zainstalowaną przez firmę BOBST.
Nowa, 5-kolorowa maszyna fleksograficzna Celmacch Chroma EVO 1700 została zakupiona w celu zastąpienia starej maszyny drukującej z lat 80. ubiegłego wieku, która pod względem jakości i bezpieczeństwa nie spełnia już wymagań DS Smith. Jest to dla Toscana Ondulati pierwsza fleksograficzna maszyna drukująca. DS Smith Group w swoich fabrykach w Europie wykorzystuje już technologię Celmacch, więc wybór dostawcy został dokonany na podstawie referencji zebranych wewnątrz koncernu oraz ze względu na doskonałe wyniki drukowania w różnych testach i podczas wizyt w innych zakładach produkcyjnych. Faza instalacji oraz uruchomienia była niezwykle szybka, również dzięki temu, że jest to bardzo zaawansowana i wysoce zautomatyzowana technologia. Maszyna oferuje maksymalną szerokość 1700 mm i długość arkusza 1300 mm. Celmacch Chroma to wybór dla firm poszukujących maszyny fleksograficznej do konfiguracji liniowej z automatyczną wykrawarką najnowszej generacji.
Włoski producent maszyn fleksograficznych oferuje nie tylko szeroki zakres rozwiązań w zakresie druku, ale także wykrojniki rotacyjne. Wersja podstawowa maszyny flekso nazywana jest Chroma Compact; Chroma EVO to model pośredni, zaś najbardziej zaawansowanym technologicznie jest Chroma High Tech. Wybrana przez Toscana Ondulati maszyna posiada najnowszej generacji podajnik bezpośredni Siemens o wysokiej precyzji. Transport arkusza jest realizowany za pomocą technologii próżniowej z taśmami zaprojektowanymi specjalnie w celu zagwarantowania maksymalnej przyczepności i precyzji druku, z tolerancją registra ± 0,2 mm pomiędzy różnymi kolorami. Dzięki konfiguracji HBL operator korzysta z doskonałej ergonomii, wykonując wszystkie operacje zmiany pracy z maksymalną wydajnością i bezpieczeństwem. Najwyższą uwagę zwrócono na wszystkie technologie gwarantujące szybką zmianę pracy: cylinder drukujący jest wyposażony w system mocowania Matthews z pneumatycznym systemem napinania. Układ farbowy jest wyposażony w system komory raklowej z włókna węglowego, produkowany również przez Celmacch, pompę perystaltyczną do wtrysku farby oraz pneumatyczną pompę zwrotną. Maszyna wyposażona jest również w nowy system opracowany przez Celmacch do codziennego czyszczenia aniloksu: listwa wyposażona w dysze wysokociśnieniowe zapewnia okresowe i jednorodne czyszczenie aniloksu w celu poprawy i zapobiegania problemom związanym z niewłaściwą konserwacją wałków aniloks. Chroma EVO, dzięki transferowi próżniowemu, gwarantuje perfekcyjne działanie w linii z wykrojnikami dowolnych producentów, tak jak w tym przypadku z nowym wykrojnikiem BOBST Mastercut 1.7.
Andrea Spadini
Autor jest redaktorem
włoskiego magazynu „Converter”
Tłumaczenie: AN