Firma Schreiner MediPharm wraz z Grupą Edelmann stworzyły demonstracyjną wersję inteligentnego systemu opakowań na farmaceutyki, przy którym wykorzystały cyfrowe i analogowe technologie zapewniające autoryzację produktu oraz zabezpieczające go przed nieuprawnionymi próbami manipulacji (otwarcia).
Schreiner MediPharm, niemiecki dostawca specjalistycznych rozwiązań do etykietowania leków, udostępnił swoje etykiety i zintegrowane rozwiązania producentowi opakowań Edelmann, by wspólnie stworzyć nowy inteligentny system pakowania leków wyposażony w szereg cyfrowych rozwiązań, wśród nich technologię wykrywania prób kopiowania BitSecure do szybkiej i niezawodnej weryfikacji autentyczności produktu. Opakowanie wyposażono również w zabezpieczającą plombę zintegrowaną z chipem NFC oraz w efekt „void”, który niezawodnie ujawnia próby nieuprawnionego otwarcia opakowania.
Nowy system jest potwierdzeniem sugestii, że „farmaceutyczne opakowania przyszłości” oznaczają więcej niż proste znakowanie i zabezpieczanie leków. Inteligentna konstrukcja rozciąga most między producentami, dystrybutorami i pacjentami, otwierając nową platformę do wzajemnej komunikacji.
Demonstracyjna wersja systemu opakowaniowego stworzona wspólnie przez dwóch czołowych przedstawicieli branży farmaceutycznej i opakowaniowej pokazuje producentom leków sposób, w jaki niezawodnie można sprawdzić autentyczność produktu i wykryć próby nieuprawnionej manipulacji przy opakowaniu oraz, co za tym idzie, jak zapewnić bezpieczeństwo łańcucha dostaw i zgodność z dyrektywami UE w sprawie sfałszowanych leków obowiązującymi od lutego 2019 r.
BitSecure uwierzytelnia produkty
Technologia wykrywania kopii BitSecure jest cyfrowo nadrukowanym rozwiązaniem zabezpieczającym, wykorzystującym losowy wzór o wysokiej rozdzielczości, którego skomplikowanych elementów nie sposób dostrzec gołym okiem. Próba skopiowania z pomocą druku drobniutkich, przypadkowych wzorów o wielkości zaledwie kilku milimetrów powoduje nieuniknioną utratę precyzji i szczegółów obrazu. Wzór można w prosty i szybki sposób uwierzytelnić w dowolnym miejscu z pomocą smartfona lub przenośnego czytnika, a jego analiza odbywa się z użyciem powiązanego oprogramowania. Dzięki niewielkim rozmiarom ta tania technologia uwierzytelniania może zostać zintegrowana z istniejącymi wzorami opakowań lub etykiet.
Plomba zabezpieczająca NFC chroni przed nieuprawnionym otwarciem
Plomba zabezpieczająca z efektem „void” (polega on na zastosowaniu folii, na której widać wszelkie próby manipulacji) oraz zintegrowanym czipem NFC łączy technologie analogowe i cyfrowe, oferując podwójną ochronę przed nieuprawnionym otwarciem: jeszcze zanim użytkownik po raz pierwszy otworzy opakowanie, może sczytać dane zapisane w mikroprocesorze NFC z pomocą smartfona i dedykowanej aplikacji, by przekonać się, czy produkt jest autentyczny.
W przypadku zerwania plomby pojawia się nieodwracalny efekt „void”. Z kolei jeśli użytkownik spróbuje otworzyć opakowanie bez wcześniejszego zerwania plomby, ta przerwie się wzdłuż perforacji. W takim przypadku odczyt danych zapisanych w czipie NFC spowoduje pojawienie się ostrzeżenia na wyświetlaczu smartfona, że opakowanie było wcześniej otwierane. To wszystko sprawia, że jakiekolwiek próby nieuprawnionych manipulacji przy opakowaniu są doskonale widoczne. Dodatkowo z czipem NFC można zintegrować interaktywną aplikację zawierającą informacje i wsparcie dla pacjentów.
Na podstawie informacji Schreiner Group opracował TK