Flint Group uzupełnił portfolio produktów dla sektora etykiet IML
14 Dec 2017 13:45

Firma Flint Group wprowadziła na rynek nową farbę Novastar D 2000 IML BIO do druku na papierach metalizowanych oraz podłożach niechłonnych. Tym samym nie tylko poszerzyła zakres swej oferty dla sektora etykiet IML, ale przy okazji pomaga drukarniom niestosującym technologii druku UV, zapewniając im szansę konku-rowania w tym ekspansywnym sektorze. 

Jak przekonuje Jürgen Riedlinger, dyrektor ds. globalnego zarządzania produktem w oddziale arkuszowym Flint Group: Przez ostatnie 5-6 lat światowa produkcja etykiet typu in-mould przyrastała w tempie ok. 4% rocznie, co wynika po części z potencjału tej technologii w poprawianiu widoczności produktu oraz identyfikacji marki na rynku. Wierzymy, że technologia etykietowania wtryskiem podczas procesu formatowania opakowania będzie nadal rozwijać się w szybkim tempie, gdy tylko wydajność eksploatacyjna oraz jakość wizualna, które zapewnia, zyskają większą aprobatę. Obecnie IML stanowi mniej niż 3% wszystkich etykiet na rynku, zatem pozostaje jeszcze wiele miejsca na jej dalszy rozwój.

Novastar D 2000 IML BIO to pozbawiona olejów mineralnych, niskomigracyjna farba do druku arkuszowego, dedykowana produkcji etykiet nieprzeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Nadaje się do wykonywania prac drukowanych zgodnych z normą ISO 12647-2, w szczególności do druku na papierach metalizowanych oraz innych podłożach niechłonnych. To najnowszy produkt Flint Group z gamy zawierającej obszerne portfolio rozwiązań dla rynku offsetowego druku etykiet. 

Produkt, który gwarantuje bardzo dużą trwałość kolorów, cechują także dobra drukowność, doskonała czytelność punktów oraz szybkie schnięcie oksydacyjne. Stworzona w oparciu o surowce odnawialne i produkowana w zgodzie z Dobrymi Praktykami Produkcji (GMP) farba ma wyjątkowo dobrą przyczepność oraz odporność na zadrapania, a w dodatku doskonale zachowuje się zarówno w bardzo niskich (ujemnych), jak i wysokich temperaturach. 

Novastar D 2000 IML BIO uzupełnia rosnącą rodzinę produktów IML firmy Flint Group, do której należą również lakier Novaset 4940/40 IML oraz zestaw utwardzanych światłem UV farb UltraCura Sens, przeznaczonych do podłoży papierowych, tekturowych i plastikowych, a także UltraCura Sens Plas do materiałów niechłonnych, folii oraz podłoży IML. 

Jürgen Riedlinger wyjaśnia: Zalecamy klientom stosowanie farb i lakierów Novastar IML łącznie z buforem do druku ze zredukowanym alkoholem Varn AF 4000, obciągami dayGraphica 3610 oraz dowolnymi proszkami Varn Ani Set-Off, by zapewnić niezmiennie doskonałe rezultaty w warunkach druku konwencjonalnego. Drukarzom, którzy stosują nasze produkty utwardzane UV z serii UltraCura, oferujemy bufor Varn Ultra 4100 oraz obciągi dayGraphica 4200, które zapewniają równie wysoki poziom niezawodności i jakości.

W podsumowaniu Riedlinger przyznaje, że: o ile obecnie kontynent europejski posiada największy udział w globalnym rynku IML, to jednak główny potencjał jego rozwoju obserwuje się w Ameryce Północnej oraz – ze względu na rosnący popyt na produkty spożywcze i napojowe – na rozwijających się rynkach Chin, Indii oraz Ameryki Południowej. Dostrzegamy również możliwość dotarcia z produktem na rynki o dużej wartości, np. wiaderek na farbę czy pojemników na nutraceutyki, gdzie popularność zyskują krzykliwe, dekoracyjne i przyciągające wzrok kolory metaliczne. Po wprowadzeniu na rynek Novastar D 2000 IML BIO skompletowaliśmy dostępne globalnie portfolio produktów gotowych spełnić wszelkie potrzeby drukarzy, gdziekolwiek oni się znajdują.

Na podstawie materiałów firmy Flint Group opracował TK