Innowacyjne zamknięcia tub
15 Apr 2011 10:25
Dzięki wprowadzaniu do obrotu nowoczesnych zamknięć, które zapewniają precyzyjną aplikację i dokładne dozowanie, wygodne otwieranie i łatwą obsługę, a także lepsze zabezpieczenie, przemysł tub wzmacnia swoją pozycję na konkurencyjnym europejskim rynku opakowaniowym. Członkowie etma (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Tub) zaprezentowali w ostatnim czasie wiele rozwiązań, które stanowią atrakcyjne połączenie tuby z innowacyjnymi zamknięciami i systemami dozowania.
Przykładem może być zamknięcie zastosowane przez CTL Packaging/Tuboplast Hispania, które składa się z podciśnieniowego dozownika przymocowanego do tuby z tworzywa sztucznego. Korpus tuby został wyposażony w specjalną głowicę, która gwarantuje doskonałe pasowanie metalizowanej pompy typu airless. Górna dysza dozownika zapewnia precyzyjne dozowanie i czystą aplikację produktu. Dozownik jest chroniony przez nasadkę z tworzywa sztucznego o metalizowanym odcieniu. Logo – w postaci napisu CD – jest aplikowane na szczycie nasadki w technologii nakładania folii na gorąco. Funkcjonalne i atrakcyjne w swej formie zamknięcie harmonizuje z elegancją metalicznego korpusu tuby, która oddziałuje na zmysł estetyczny dzięki zastosowaniu dwóch warstw farb (zewnętrzna zapewnia lustrzany połysk z efektem perłowym). Tuba Capture Total Dior jest szczególnie atrakcyjna dzięki udanemu połączeniu funkcjonalności i ekskluzywnej elegancji systemu zamknięcia i korpusu tuby.
Szwajcarski Neopac stworzył „dziecioodporną” wersję swego tradycyjnego opakowania Twist'n'Use. Jak twierdzi firma, laminowane opakowanie ma najmniejsze w swym segmencie certyfikowane zamknięcie zabezpieczające przed dostępem dzieci. Nowe zamknięcie Twist'n'Use CR (Child-Resistant, czyli dziecioodporny), umieszczone na tubie jednorazowego użytku, jest typu „tamper-proof” („antymanipulacyjne” – nie można go otworzyć bez pozostawienia wyraźnych śladów wcześniejszego użytkowania). Składa się ono z dwóch specjalnych uszczelek: zewnętrznej i wewnętrznej. Zewnętrzna obraca się luźno, jednak wystarczy docisnąć ją do dolnej i przekręcić, by ukryta w zakrętce szpilka przebiła jej szczyt i otworzyła tubę. Zawartość można aplikować z dużą dokładnością bez ryzyka zanieczyszczenia (dzięki ergonomicznej szczelinie). Przykrywka pozostaje na tubce przez cały okres użytkowania.
Niemiecki producent tubek, firma Linhardt, przedstawiła dwa innowacyjne rozwiązania. W jej aluminiowej tubie z kremem do rąk zastosowano podciśnieniowy dozownik; jego wciśnięcie uruchamia specjalny zawór, który wytwarza w dozowniku częściową próżnię, ułatwiając dozowanie ściśle określonej ilości kremu. Aluminiowy korpus tuby oferuje zatem zalety opakowania podciśnieniowego: jego zawartość nie ma kontaktu z powietrzem i nie może zostać zanieczyszczona, a to oznacza, że można użyć znacznie mniejszej ilości środka konserwującego. Dodatkową zaletą jest możliwość użycia dozownika w dowolnym położeniu, także do góry nogami.
Tuba z tworzywa firmy Linhard z aplikatorem RIBBONTIP to rezultat współpracy z Seaquist Closures. Aplikator umożliwia proste i precyzyjne nakładanie zawartości tuby. Dzięki skośnemu wierzchołkowi, który przypomina ściętą końcówkę kolorowych pisaków, produkt (w tym przypadku odżywka do paznokci) może być wygodnie nakładany na większe powierzchnie. Aplikator skutecznie zabezpiecza zawartość tuby przed zanieczyszczeniem (przez tlen lub inne gazy i substancje), zmniejszając ilość użytych do jej produkcji konserwantów.
Połączenie innowacyjnych zamknięć oraz dozowników z zaletami tub otwiera nowe rynki przed tym segmentem opakowań – mówi z przekonaniem sekretarz generalny etma, Gregor Spengler. – Europejski przemysł tub będzie w przyszłości w dalszym ciągu koncentrował się na bliskiej współpracy ze swymi partnerami w łańcuchu dostaw, by wspólnie tworzyć atrakcyjne opakowania produktów – dodaje.
Na podstawie informacji etma opracował TK