Ishida usprawnia procesy naważania i kontroli jakości 
19 Nov 2019 11:04

Ishida Europe to jeden ze światowych liderów w projektowaniu, produkcji i instalacji wielogłowicowych urządzeń ważących oraz kompletnych linii urządzeń z zakresu ważenia, kontroli i pakowania. Zaawansowane systemy automatyki sprawdzają się w procesach ważenia, pakowania, etykietowania i przemieszczania produktów spożywczych i niespożywczych. Firma oferuje urządzenia ważące, kontrolne oraz pakujące, w tym m.in. pakowaczki przekąsek, systemy chwytania i przenoszenia. Rozwiązania japońskiego producenta z powodzeniem sprawdzają się także na rynku polskim. 

W 2018 roku polska firma Agram SA poszerzyła swoją linię produkcyjną o kolejne maszyny ważące i pakujące marki Ishida. Jak zapewnia producent, dzięki tej inwestycji skrócono czas pracy maszyn, zwiększono wydajność linii i jej szybkość, jednocześnie ulepszając oferowany produkt. Agram to istniejąca od 45 lat spółka specjalizująca się w przetwórstwie, mrożeniu owoców i warzyw korzeniowych. W ciągu roku przetwarza ok. 25 000 ton surowców, a jej rynkami zbytu oprócz Polski są również: Europa, USA, Kanada, Japonia, Chiny, Izrael i Rosja.

Przy tak szerokiej produkcji i zaawansowanym łańcuchu dostaw firma potrzebowała zdecydowanego zwiększenia prędkości i wydajności swoich maszyn. Agram od 8 lat dysponował już maszynami Ishida. Doceniając zalety rozwiązań japońskiej marki postanowiono poszerzyć linię produkcyjną o kolejną naważarkę i system pakujący. Wybrano m.in. systemy naważarki wielogłowicowej, dziesięciogłowicowej CCW-RV, maszyny dobrze znanej z wysokiej dokładności i wydajności.

Bogusław Demianiec, prezes firmy Agram podkreśla: Przy wyborze kierujemy się jakością i możliwościami technicznymi maszyn, a Ishida spełnia te wymogi. Urządzenia działają niezawodnie i praktycznie nie ulegają awarii przy profilaktycznie wykonywanych przeglądach i serwisie. Firma zdecydowała się zainwestować w Ishidę, aby uzyskać doskonalszy produkt.

Linię uzupełniono systemem Ishida DACS-G. Tego typu wagi kontrolne są stosowane głównie na liniach produkcyjnych, a ich funkcją jest wykrycie oraz usunięcie produktów, które nie spełniają określonych wymogów wagowych. 

Obecnie, po rozszerzeniu linii produkcyjnej, systemy Ishida działają w dwóch zmianach, przez 16-20 godzin. Przed unowocześnieniem linii zdarzało się, że naważarki pracowały całą dobę, jednak teraz, dzięki podniesieniu wydajności i prędkości, nie ma takiej potrzeby.

Prezes firmy zapytany o przewidziany termin zwrotu z inwestycji bez wahania stwierdza, że wszystko zależy od ilości pakowanych produktów w czasie. W przypadku produkcji Agram jest to dość krótki okres. Być może w ciągu 3-4 lat linia ponownie zostanie poszerzona. Co więcej, prezes wspomina, że przy obecnym zakupie Ishidy w ramach pakietu dystrybutor Fenix Systems przeprowadził wszelkie potrzebne szkolenia personelu technicznego w zakresie obsługi systemów pakujących. To duże ułatwienie i zniwelowanie ewentualnych przestojów pracy przy obsłudze nowych maszyn. Są to kwestie, które w produkcji mają duże znaczenie – dodaje Bogusław Demianiec.

OrganikAgro Foods usprawnia proces naważania i kontroli jakości

Odpowiednia technologia ważenia i kontroli produktów promieniami rentgenowskimi pomaga w zwiększeniu wydajności procesu produkcji i zyskaniu przewagi konkurencyjnej. OrganikAgro Foods to rodzinna firma, która działa od 2014 r. w Dobroniu. Wydajność zakładu produkcyjnego pozwala na przetwarzanie nawet 1400 kg zboża ekspandowanego w ciągu jednej godziny. To umożliwia firmie prowadzenie działań pod własną marką skierowanych do klientów detalicznych oraz hurtowych, a także produkcję z zakresu private label.

Firma dysponuje obecnie dwiema naważarkami wielogłowicowymi Ishida, w tym dwiema najnowszymi wiodącymi 16-głowicowymi w konfiguracji potrójnej, mogącymi obsługiwać trzy osobne produkty dozowane do jednego opakowania. Linię uzupełniają również maszyny kontrolne IX-GA-4075, które mają możliwość wykrywania bardzo drobnych zanieczyszczeń produktu i ciał obcych. Pierwsza instalacja Ishidy i pierwsza produkcja odbyły się w 2014 roku. Instalacja całej linii pakującej trwała 2 tygodnie. W miarę rozwoju firmy zarząd decydował się na zakup kolejnych maszyn poprawiających wydajność, szybkość i bezpieczeństwo produkcji.

Promienie rentgenowskie usprawniają linię produkcyjną suszonych warzyw i owoców

Producent PAULA Ingredients z Kalisza specjalizuje się w naturalnych, suszonych produktach z owoców i warzyw. Firma jest jednym z liderów wśród polskich producentów produktów naturalnych oraz składników żywności funkcjonalnej. Delikatne przekąski są kierowane do świadomych i wymagających konsumentów aktywnie dbających o zdrowie. Produkt oferowany tak szczególnej grupie odbiorców musi spełniać szereg restrykcyjnych wymagań i bezkompromisowo utrzymywać najwyższe standardy jakości. Od niedawna producent w swojej codziennej pracy stosuje detektor Ishida IX-GN-4043 wykorzystujący promienie rentgenowskie. Dziś systemy rentgenowskie Ishidy pracują u kaliskiego producenta przez całą dobę, pięć razy w tygodniu. Przy wykorzystaniu pełnej prędkości detektory sprawdzają surowce zapewniając wydajność na poziomie 300 kg na godzinę pracy, co daje 36 000 kilogramów gotowego do spakowania produktu tygodniowo. Od momentu zakupu firma odnotowała też widoczny wzrost w zakresie bezpieczeństwa produktu.

Na podstawie materiałów firmy Ishida Europe opracowała BZ