W niniejszym artykule opisano maszyny opakowaniowe wprowadzone do obrotu w 2010 r. i prezentowane w różnych okolicznościach, przede wszystkim na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu. Maszyny zostały opisane w dwóch głównych grupach według spełnianych przez nie funkcji, a mianowicie: maszyny formujące, napełniające i zamykające opakowania oraz roboty pakujące i paletyzujące.
Linie i maszyny pakujące – do formowania, napełniania i zamykania opakowań
Pionowa maszyna systemu RNx z firmy Sigpack Systems, będącej częścią niemieckiej grupy Bosch Packaging Technology, do formowania, napełniania produktami sproszkowanymi, granulowanymi, w tabletkach i sztukowymi oraz zamykania płaskich torebek z wydajnością do 1000 opakowań/min, zintegrowana z pakowaniem torebek do pudeł z wydajnością do 120 pudeł/min. Podawanie może być opcjonalne albo za pomocą dozownika ślimakowego dla trudnosypkich produktów i granulatów, albo za pomocą dozownika przechylnego dla produktów sypkich. Zintegrowany system kontroli masy zapewnia 100% kontrolę masy produktu w opakowaniu i automatyczne odrzucanie produktów wadliwych. W module zgrzewającym przedłużone okresy zgrzewania zapewniają szczelne i niezawodne połączenia zgrzewane. Zamknięte przez zgrzewanie torebki są przez uchwyty układane w stosy i następnie pojedyncze lub podwójne stosy torebek są pakowane okresowo do pudeł z opcją wkładania od strony wieka lub boku albo są pakowane do dużych toreb formowanych z rękawa. Maszyna może być opcjonalnie wyposażona w urządzenie do wkładania ulotek reklamowych, do kodowania pudeł, do ważenia pudeł i odrzucania wadliwych. Cały system jest sterowany przez komputer z ekranem dotykowym. Maszyna była prezentowana na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu.
Maszyna typu Encaisseuse Compacte firmy szwedzkiej Norden z Kalmaru wyposażona w robot typu „Pick & Place” z napędem serwomotorowym do automatycznego pakowania tub giętkich do pudeł tekturowych z wydajnością 70-100 tub/min. Maszyna jest zsynchronizowana z nowymi urządzeniami napełniającymi tuby typu NM 702 i NM 902 i dostosowana do pakowania tub o maksymalnej średnicy 50 mm, które są aktualnie stosowane w przemyśle kosmetycznym do szamponów i kremów. Maszyna była demonstrowana na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu (fot. 1).
Maszyna typu InnoPet BloFill niemieckiej firmy KHS Corpoplast AG z Dortmundu – maszyna typu monoblok formująca przez wytłaczanie z rozdmuchiwaniem i rozciąganie (orientację), napełniająca produktami płynnymi i zamykająca butelki z PET o pojemności od 120 ml do 3 litrów, pracująca z wydajnością do 72 000 butelek/h. Maszyna może formować i napełniać butelki o rozmaitych kształtach i rozmaitej wielkości. Przy napełnianiu butelek napojami gazowanymi butelki przed napełnianiem przechodzą przez specjalny segment chłodzący, w którym zestaw, składający się z maksimum 9 dysz natryskuje mieszaninę wody i powietrza w postaci mgiełki na podstawy butelek, przy czym każda dysza natryskuje 1 litr wody/h. Nowa technologia ogrzewania preform prawie o połowę skróciła czas potrzebny uprzednio do ich nagrzewania, dzięki czemu urządzenie nagrzewające zajmuje tylko połowę potrzebnej uprzednio przestrzeni. Poza tym skrócono także czas potrzebny do startu maszyny z poprzednich 2 minut do zaledwie 15 sekund (fot. 2).
Maszyna rotacyjna karuzelowa typu Contikeg niemieckiej firmy KHS AG do automatycznego mycia i napełniania piwem kegów o pojemności od 5 do 100 litrów, pracująca z wydajnością do 1200 opakowań/h (fot. 3). Oprócz piwa maszyna może napełniać kegi także gazowanymi napojami orzeźwiającymi, wodą, winem i czystymi sokami owocowymi bez pulpy owocowej.
Maszyna typu MHI 2020 firmy niemieckiej Bosch Packaging Technology do napełniania płynnymi wyrobami farmaceutycznymi i zamykania fiolek. Maszyna działa w samosterującym i samokontrolującym się procesie technologicznym. Układ automatycznego sterowania ciągłego procesu technologicznego oraz stacje napełniania i zamykania zapewniają, że opakowania są precyzyjnie napełniane produktem i zamykane. Maszyna jest dostosowana do pracy w systemie izolatora do napełniania aseptycznego. Maszyna była prezentowana na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu.
Maszyna automatyczna typu TLM LOGIPACKER niemieckiej firmy Gerhard Schubert z Crailsheim do pakowania opakowań zbiorczych w postaci koszyczków tekturowych, zawierających kilka (4, 6, 8, 10 albo 12) butelek o pojemności 0,33 lub 0,50 litra płynu na automatycznie formowane tacki nowego stylu o nazwie „LOGIPACK Allrounder tray” o podstawie identycznej wymiarowo jak znormalizowane browarowe skrzynki-transporterki do butelek, dostosowane do ustawiania na standardowych paletach. Maszyna była demonstrowana na targach ‘drinktec 2009” (fot. 4). Odmiany tej maszyny to: maszyna typu HST LOGIPACKER o wydajności do 15 000 butelek/h i VARIO LOGIPACKER o wydajności do 9000 butelek/h.
Maszyna typu DACS G francuskiej firmy Ishida Europe France z Roissy CDG, będącej francuską filią japońskiej grupy przemysłowej Ishida Co. Ltd., do sortowania produktów według masy z dokładnością do ± 0,02 g, działająca w połączeniu z wagą typu CCW-RS-214/70-SS, dostosowaną do ważenia świeżych owoców i warzyw (pomarańczy, cytryn, ziemniaków, cebuli itd.) z dużymi kubełkami o pojemności 7 litrów powlekanymi silikonem. Wydajność 60 pomiarów/min dla porcji o masie 500 do 5000 g. Waga pracuje cicho i jest łatwa do czyszczenia. Maszyny były prezentowane na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu.
Roboty pakujące i paletyzujące
Robot pakujący typu Presto D2 firmy Bosch Packaging Technology do pakowania produktów spożywczych, takich jak herbatniki i wyroby piekarskie oraz farmaceutyków przez zabieranie ich z przenośnika zbiorczego i umieszczanie w różnych opakowaniach, jak np. tackach, pudełkach kartonowych lub pudłach tekturowych albo na przenośnikach i podajnikach maszyn pakujących, pracujący z wydajnością do 500 produktów/min. Robot jest łatwy do czyszczenia i zajmuje niewiele miejsca. Robot był demonstrowany na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu.
Robot pakujący typu SCARA serii XG francuskiej firmy OMRON Electronics z Rosny sous Bois, będącej filią europejską japońskiego koncernu Omron Corporation umożliwia pakowanie ładunków o masie 1-50 kg w zasięgu 120-1200 mm. Specjalne wersje są dostosowane do pracy w warunkach aseptycznych. Robot nadaje się szczególnie do pracy w trudnych warunkach otoczenia w przemyśle rolno-spożywczym i farmaceutycznym.
Robot pakujący typu PakDrive P4 Delta 3 niemieckiej firmy ELAU GmbH z Marktheidenfeld, będącej wyspecjalizowaną częścią koncernu Schneider Electric jest wykonany całkowicie ze stali nierdzewnej, co zapobiega zanieczyszczeniu cząstkami mogącymi oderwać się przez uderzenie w czasie uszkodzenia. Robot spełnia warunki pracy w pomieszczeniu sterylnym klasy 6, co zostało potwierdzone serią testów przeprowadzonych przez Instytut Fraunhofera IPA, wobec czego nadaje się do działania w trudnych warunkach w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym (fot. 5).
Robot bramowy paletyzujący typu Robot-In-A-Box duńskiej firmy Soco System do przenoszenia pudełek z serem z przenośnika taśmowego i układania ich na paletach za pomocą specjalnego wielofunkcyjnego chwytaka, pracujący z wydajnością 700 opakowań o masie 1 kg/h.
Robot paletyzujący typu NEWTEC PAL-PACK 4700 francuskiej firmy Newtec z Rousset cedex do paletyzacji butelek wielowarstwowych z PET do mleka z systemem elektronicznego przygotowania przekładek dla zachowania odstępów między opakowaniami oraz dwa urządzenia paletyzujące tej samej firmy, wyposażone w chwytaki typu łopatowego, dostosowane do paletyzacji produktów szczególnie kruchych i wrażliwych na odkształcenia mechaniczne, do paletyzacji pudełek kartonowych z mlekiem albo sokami owocowymi połączonych w paczki zbiorcze lub ustawionych na tackach zbiorczych, każde działające z wydajnością do około 9000 opakowań o pojemności od 0,5 do 1,5 litra/h. Robot i urządzenia paletyzujące były pokazane na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu.
Robot kombinowany pakujący i paletyzujący 6-osiowy typu SD/P5 delta francuskiej firmy Cermex z Corcelles-le`s-Citeaux, będącej filią firmy Sidel, należącej do szwedzkiej Grupy Tetra Laval stanowi połączenie modułu pakującego pionowego typu SD58 z modułem paletyzującym typu P5. Zasięg działania to 1350 mm średnicy i 500 mm wysokości dla ładunków o masie do 6 kg. Dzięki 6 osiom działanie robota jest trochę zbliżone do zdolności ruchowej ręki ludzkiej, a na jeden cykl pracy może być potrzebne nawet tylko 0,3 sekundy (fot. 6). Robot był demonstrowany na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu.
Maszyna typu WRA-PAL SWING francuskiej firmy Thimon z Méry do formowania spaletyzowanych jednostek ładunkowych przez owijanie spiralne folią kurczliwą na 5 bokach za pomocą jednego zwoju folii. W maszynie stosowany jest opatentowany przez firmę system trójkątnego ramienia i ustawienia ładunku na stole obrotowym tak, że folia jest delikatnie owijana i silnie obciągana naokoło ładunku podczas jego obrotu. Folia poddawana jest wstępnemu skurczowi od 50 do 300%. Wydajność maszyny wynosi do 100 spaletyzowanych ładunków/h (fot. 7). Maszyna była demonstrowana na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu.
Oprócz tego, na Wystawie Emballage 2010 w Paryżu zaprezentowano poniższe maszyny.
Maszyna typu Compacta Easy francuskiej firmy Bag Line z St Thibault des Vignes do formowania z rękawa, napełniania produktami takimi, jak piasek, żwir, nawozy sztuczne, nasiona, granulki z tworzyw sztucznych i drewna itd. oraz zamykania przez zgrzewanie impulsyjne worków z tworzyw sztucznych. Maszyna pracuje z wydajnością do 1200 worków/h (fot. 8).
Maszyna typu PKT model FPK 46 tej samej firmy Bag Line do napełniania takimi produktami jak ziarno zbożowe, mąka, piasek, kora, sól, nasiona itd. i zamykania worków z folii z tworzyw sztucznych i folii wielowarstwowych, pracująca z wydajnością 1200 worków/h.
Maszyna typu Slim Line niemieckiej firmy Feige GmbH, Abfülltechnik z Bad Oldesloe do napełniania produktami płynnymi beczek, wiader, kanistrów oraz DPPL (dużych pojemników do przewozu luzem) o pojemności od 20 do 1000 litrów (fot. 9).
Maszyna typu Remplisseuses-Boucheuses francuskiej firmy Pack’R z Beaucouzé do bardzo dokładnego napełniania produktem i zamykania butelek, pracująca z wydajnością do 600 butelek/min. Proces napełniania jest prawie automatyczny, a przestawienie na inny rodzaj produktu wymaga tylko 10 minut.
Maszyna typu Remplisseuses-Boucheuses tej samej francuskiej firmy Pack’R do napełniania i zamykania wiader i kanistrów, pracująca z wydajnością do 120 opakowań/min. Maszyna była prezentowana na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu.
Maszyna automatyczna typu Remplisseuses-Boucheuses tej samej francuskiej firmy Pack’R do napełniania i zamykania beczek, pracująca z wydajnością do 130 opakowań/h. Maszyna była prezentowana na Wystawie „Emballage 2010” w Paryżu.
Opracowanie: mgr inż. Marian Feldman