OMET XJet ma pierwszego użytkownika
6 Apr 2018 13:27

Firma Durst, dostawca zaawansowanych technologii do produkcji cyfrowej, potwierdziła, że włoska firma Italgrafica Sistemi zostanie pierwszym użytkownikiem nowej maszyny OMET XJet. Zintegrowane hybrydowe rozwiązanie do druku szerokiej gamy etykiet i opakowań wysokiej jakości, oparte na silniku Dursta, zostanie zainstalowane wczesną wiosną 

w głównej siedzibie przedsiębiorstwa w Castelgomberto (prowincja Vicenza). 

OMET XJet to nowa hybrydowa platforma do druku łącząca moduł druku atramentowego Durst Tau 330 ze stacjami flekso i zespołami wykańczającymi OMET X6. Urządzenie zapewnia nieskończony zakres elastyczności oraz możliwość realizacji szerokiej gamy aplikacji końcowych. Italgrafica Sistemi wybrała to rozwiązanie z uwagi na możliwości jego wieloprocesowej konfiguracji w linii, która pozwala na wytwarzanie produktu w jednym przejściu. 

W skład parku maszynowego firmy wchodzi 18 maszyn drukujących; XJet – dostarczona przez Lirma Print, autoryzowanego partnera firm Durst i OMET – ma zastąpić dwie linie drukujące w technologii flekso i zaspokoić zapotrzebowanie klientów na niskonakładową, personalizowaną produkcję w jednym przejściu. Otworzy ona nowe możliwości w zakresie wykańczania folią na zimno, druku na spodniej stronie, klejenia, lakierowania i wykrawania. 

Francesco Niorettini, dyrektor generalny firmy Italgrafica Sistemi podkreśla, że kluczowe przy wyborze XJet były całkowity koszt własności (TCO) oraz korzyści dla klientów. Ta inwestycja otwiera przed nami nową gamę możliwości – przyznaje. – Pozwala nam znacznie rozszerzyć ofertę i produkować więcej rodzajów etykiet przy każdym zleceniu. Dzięki Durst Tau będziemy w stanie rozszerzyć nasze portfolio przez połączenie wszystkich technologii w jednej linii.

Niorettini wymienia również inne powody wyboru, m.in.: możliwość utrzymania identycznych nakładów produkowanych z pomocą offsetu i flekso, 50% zwiększenie prędkości druku, niskie koszty obsługi i materiałów eksploatacyjnych, a także doskonałą reputację obu producentów na rynku. Zaoszczędzimy ogrom pieniędzy i czasu. Oczekujemy 20% oszczędności w całkowitych kosztach wytwarzania oraz korzyści zapewnianych przez skrócenie czasu rozruchu, co pozwoli nam na zaoferowanie szerszej gamy produktów. Przykładowo, w przypadku pracy czterokolorowej możemy zwiększyć wydajność maszyny o 40% dzięki skróceniu czasów narządu. Dodatkowo o ok. 70% zmniejszymy ilość odpadów materiałowych dzięki digitalizacji produkcji.

Helmuth Munter, kierownik oddziału Druku Etykiet i Opakowań Durst, dodaje: Italgrafica Sistemi to przykład rosnących w siłę firm myślących o przyszłości, które dostrzegają ogromne korzyści płynące z wykorzystania najlepszych technologii wchodzących w skład kompletnego procesu druku „all-in-one”. Ta zdolność łączenia cyfrowego druku inkjetowego z drukiem konwencjonalnym oraz wykańczaniem zapewnia naszym przyszłym klientom wysoce efektywne kosztowo rozwiązanie.

Na podstawie materiałów firmy Durst opracował TK