Dzięki wykorzystaniu technologii zintegrowanych z opakowaniami – takich jak NFC, Bluetooth, LED itd. – możliwe jest rozszerzenie standardowych funkcji opakowań o dodatkowe, korzystne dla pacjentów, lekarzy i producentów leków. Na rynku pojawiają się więc kolejne „inteligentne” rozwiązania, które przypominają o terminie zażycia leku albo dozują jego dawki.
Firma August Faller zaprezentowała ostatnio prototyp opakowania o nazwie „Level Indicator”. „Wskaźnik poziomu” – bo tak można przetłumaczyć angielską nazwę produktu – to pudełko na płynne lekarstwa, które kontroluje ilość leku w butelce. Wciśnięcie przez pacjenta umieszczonego na kartoniku przycisku aktywuje wyświetlacz wykonany z papieru elektronicznego, na którym pojawia się informacja o zawartości płynu w buteleczce. Inteligentne, interaktywne opakowanie pomaga pacjentom w przestrzeganiu zapisanej kuracji oraz ułatwia korzystanie z leku zarówno im, jak i pracownikom laboratoryjnym.
Wykonanie opakowania stało się możliwe dzięki wykorzystaniu wyjątkowo cienkich podzespołów elektronicznych oraz wydajnego programatora, maleńkiej baterii i przyklejonego do pudełka wyświetlacza z e-papieru. Płaska konstrukcja podzespołów była kluczowym wymogiem pozwalającym na zintegrowanie ich z opakowaniem. Firma rozwiązała ten problem, instalując układ scalony z tyłu opakowania, zaś wyświetlacz z e-papieru został wbudowany w tekturowe opakowanie z przodu. Całość może być w prosty sposób użyta przy produkcji dowolnego opakowania na farmaceutyki, bez znaczącego zwiększenia jego wielkości. Przyciski służące do obsługi programatora są umieszczone z przodu opakowania.
Interaktywne pudełko „Level Indicator” to jeden z trzech prototypów inteligentnych opakowań opracowanych w ostatnim okresie przez firmę August Faller we współpracy z firmą MSC Technologies z Freiburga oraz uniwersytetem w Pforzheim; listę uzupełniają: „Counting Device” („Licznik”) oraz „Medical Prescription” („Recepta”).
W przypadku „Licznika” pacjent potwierdza zażycie tabletki, wciskając przycisk umieszczony na przodzie opakowania. Jeśli ilość pozostałych dawek leków osiąga krytyczny poziom, opakowanie wyświetla przypomnienie o konieczności odwiedzin u lekarza i poproszenia o nową receptę. „Recepta” to opakowanie, które nie tylko liczy tabletki i przypomina pacjentowi o ich regularnym zażywaniu, ale dodatkowo może przesłać receptę na kolejne dawki leków za pośrednictwem Bluetootha do opakowania, dzięki wykorzystaniu specjalnie opracowanej aplikacji.
Opracowano na podstawie materiałów firmy August Faller