Jak radzić sobie z górami odpadów? Ten temat coraz bardziej interesuje ludzkość. Niezliczone tony plastikowych resztek kończą co roku w naszych oceanach. Prądy morskie formują wyspy śmieci, które rozrastają się do wymiarów Europy Środkowej; recyklingowi poddawana jest jedynie niewielka część plastikowych odpadów powstających w Niemczech. Większość z nich jest albo spalana w celu pozyskania energii, albo ląduje na wysypiskach śmieci. Rosnące zainteresowanie światowej opinii publicznej tymi kwestiami sprawia, że korzystanie z tworzyw sztucznych, a następnie radzenie sobie z ich pozostałościami znajduje się dzisiaj w centrum naszej uwagi.
Zrównoważona przyszłość z Koehler
Firma Koehler przyczynia się do walki z tym globalnym wyzwaniem. Z myślą o przyspieszeniu ekspansji ekologicznych i zrównoważonych opakowań, pracuje nad rozwojem papierów barierowych z funkcjonalnymi własnościami. Celem jest zapewnienie produktom w opakowaniach z papieru takiej ochrony barierowej, jaką obecnie zapewniają tworzywa sztuczne lub kompozyty. Równocześnie taki papier powinien nadawać się do odzysku w strumieniu standardowych odpadów papierowych, wpisując się w trend cyrkularnego recyklingu surowców (w Niemczech procesom odzysku poddawanych jest obecnie 75% odpadów z papieru).
W tym kontekście warto wspomnieć o inicjatywie Green Coating Collaboration, którą Koehler prowadzi wspólnie z Politechniką w Darmstadt. Ten nietypowy projekt badawczy pomaga firmie w opracowywaniu własności funkcjonalnych papieru, które znajdują zastosowanie w zrównoważonych opakowaniach przeznaczonych dla różnych branż. Koehler dodatkowo inwestuje ponad 300 mln euro w nową fabrykę w Kehl; te działania świadczą o innowacyjności, która rozciąga się również na inne obszary działalności firmy.
W 2012 r. Koehler utworzył spółkę-córkę Koehler Renewable Energy (KRE), która zarządza instalacjami kogeneracji biomasy oraz farmami wiatrowymi. Do 2030 r. ma ona produkować z surowców odnawialnych więcej energii niż potrzeba firmie Koehler do produkcji papieru.
Zrównoważony rozwój liczy się w całym procesie produkcyjnym
Koncepcja zrównoważonego rozwoju odgrywa ważną rolę w całym procesie produkcyjnym realizowanym w firmie Koehler. Nie tylko dlatego, że konsumenci przywiązują obecnie ogromną wagę do działań na rzecz ekologii; ten temat jest częścią firmowej strategii, podobnie jak stałe poszukiwanie ulepszeń i innowacji. Swoim papierem termicznym Blue4est – który nie tylko zdobywa nagrody w konkursach, ale był również pierwszym tego typu produktem w skali świata, który otrzymał atest do kontaktów z żywnością – światowy lider w zakresie papierów termicznych udowadnia, że przywiązanie do środowiska to nie czcze przechwałki.
Koehler ma bogatą historię tworzenia rozwiązań z tektury pochodzącej z odzysku. Papier wykonany w 100% z włókien wtórnych jest dostępny w szerokiej gamie kolorów i zastosowań. Dzięki swym unikalnym wrażeniom dotykowym nie tylko zapewnia wartość dodaną wykonanym z niego opakowaniom, ale również zaświadcza o przywiązaniu do zrównoważonego rozwoju, który staje się coraz ważniejszy dla opinii publicznej i od którego zależy nasza przyszłość.
Na podstawie materiałów firmy Koehler opracował TK