Dzięki postępom w zakresie medycyny spersonalizowanej leczenie staje się coraz bardziej skuteczne. Warto jednak pamiętać, że gdyby nie inteligentne opakowania, taka rewolucja w branży farmaceutycznej nie mogłaby się wydarzyć.
Firmy produkujące leki prowadzą zaawansowane prace badawcze nad wysoce skomplikowanymi materiałami biologicznymi oraz innymi specjalistycznymi farmaceutykami dla medycyny spersonalizowanej. Te nowe kuracje mają sprawić, że każdy pacjent będzie mógł zyskać dostęp do pomocy skrojonej pod jego potrzeby, a jednocześnie mają podnieść skuteczność całego systemu opieki zdrowotnej. Personalizowane leki są oparte przede wszystkim na nowoczesnej diagnostyce oraz terapiach genowych. Ten trend nie mógłby jednak wyjść poza fazę testów bez dostępu do nowoczesnych procesów pakowania. Aby możliwe było napełnienie i zapakowanie personalizowanych leków, systemy pakujące muszą być w stanie niezawodnie obsługiwać nawet krótkie nakłady produktów. Im mniejsza partia towaru, tym bardziej niezbędne jest podniesienie poziomu wszechstronności całego łańcucha procesów. W tym kontekście przemysł pokłada największe nadzieje w rozwiązaniach cyfrowych oraz w automatyzacji.
Cyfryzacja jako kluczowa technologia
Wiele kuracji personalizowanych wymaga stosowania niewielkich ilości określonego leku, podawanych w postaci ściśle określonej dawki, często dopasowanych do jednego określonego pacjenta. Oprócz konieczności efektywnej produkcji leków w niskich nakładach firmy farmaceutyczne często muszą zmieniać ich wielkość. W rezultacie bezpieczeństwo i wydajność procesów ogromnie zyskują na znaczeniu. Jest to niezbędne z uwagi na ogromne zróżnicowanie produktów, które podnoszą stopień skomplikowania procesów produkcyjnych. Przykładowo każdy produkt musi być odpowiednio napełniony i zapakowany w procesie powiązanym ze zindywidualizowanymi zestawami danych.
Można to osiągnąć chociażby z pomocą inteligentnych opakowań. Potrafią one, oprócz komunikowania się z użytkownikiem, dodatkowo wymieniać informacje z maszynami pakującymi w procesach produkcyjnych, np. poprzez użycie kodu kreskowego lub kodu data matrix, by przekazać im, który produkt musi trafić do pojemnika.
Ochrona i bezpieczeństwo w produkcji i transporcie
Personalizowane leki mogłyby sprawić, by produkty trafiały bezpośrednio do pacjenta. Farmaceutyki są często dostarczane w formie strzykawek napełnionych lekiem na etapie produkcji i zaprojektowane tak, by pacjent sam je sobie aplikował. Te delikatne produkty – ze szczególnym uwzględnieniem leków biologicznie czynnych – wymagają stabilnych temperatur i wilgotności. Przewoźnicy muszą więc nieustannie kontrolować ich poziom korzystając ze specjalistycznych technologii, by zagwarantować, że nie pogorszyły one jakości produktu. Jednym z rozwiązań w zakresie monitoringu temperatur jest instalowanie mikroprocesorów RFID na opakowaniu lub w jego wnętrzu. Dodatkowo opakowania transportowe można wyposażyć w aktywną ochronę produktu przez zastosowanie rozwiązań izolujących je od otoczenia lub utrzymujących niską temperaturę w ich wnętrzu.
Kolejną ważną kwestią związaną z lekami personalizowanymi jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom pracującym w ich bezpośredniej bliskości; konieczne jest zagwarantowanie, że nie wejdą one w kontakt z wysoce aktywnymi substancjami w trakcie procesów napełniania i pakowania. Odizolowane środowisko pracy jest absolutnie niezbędne w pracy z organizmami modyfikowanymi genetycznie (GMO). Ta kwestia będzie szczegółowo omawiana na wystawie tematycznej „Opakowania dla technologii medycznych oraz branż farmaceutycznej i chemicznej”, która zostanie zaprezentowana podczas tegorocznych wrześniowych targów FachPack w Norymberdze. Personalizowane produkty stanowią skomplikowane wyzwanie w procesach produkcji i napełniania, jak również pakowania pierwotnego (w opakowania jednostkowe). Jednym z tematów, które zostaną poruszone w trakcie wystawy odbywającej się w hali 9, będą opakowania, które pomagają w odpowiednim dozowaniu leków oraz aplikacji i stosowaniu aktywnych składników.
Automatyzacja ogranicza błędy
Wspomniane wyżej wymogi stawiane przed sektorem opakowaniowym sprawiają, że na znaczeniu zyskują procesy napełniania i pakowania leków. Zautomatyzowane platformy produkcyjne ograniczają potrzebę ludzkiej interwencji oraz zwiększają niezawodność procesów i bezpieczeństwo pracy. Co więcej, gwarantują precyzyjną rejestrację oraz dokumentację wszystkich etapów produkcji: czynności absolutnie kluczowe w kontekście śledzenia i serializacji przesyłek. Te koncepcje mają również ogromny wpływ na powodzenie firmowych strategii zwiększania poziomu elastyczności.
Z tego powodu firmy farmaceutyczne poszukują linii napełniających i pakujących, które pozwoliłyby im na obsługę różnych typów opakowań, począwszy od szklanych i plastikowych strzykawek po fiolki i aplikatory. Goście targów FachPack będą mieli okazję zapoznać się z ofertą sektora opakowaniowego w tym zakresie, uczestnicząc – przykładowo – w prezentacjach technologii farmaceutycznych i medycznych w obecności przewodnika (26 września) lub korzystając w wygodnym dla siebie czasie z informacji na ich temat dostępnych na stronie internetowej targów.
Na podstawie materiałów organizatorów opracował TK