Rozwiązanie nowej generacji w dziedzinie opakowań przyjaznych środowisku
19 Oct 2018 13:36

Firma UPM Raflatac wprowadziła na rynek europejski wyjątkowe rozwiązania produktowe RAFNXT+, będące rozwiązaniami nowej generacji dla opakowań przyjaznych środowisku. Rozwiązania te są zgodne z koncepcją Forest Positive – nowym podejściem firmy do cyklu eksploatacji.

​RAFNXT+ przyszłością etykiet

Koncepcja Forest Positive to znaczące korzyści dla środowiska naturalnego, ponieważ dzięki niej zapobiega się wylesianiu, a także promuje bioróżnorodność, podnosi jakość wody oraz zwiększa możliwości lasów w zakresie absorpcji CO2. Forest Positive firmy UPM Raflatac to przyszłość dla etykiet zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Innowacyjna seria RAFNXT+ charakteryzuje się emisjami dwutlenku węgla niższymi nawet o 20% niż przy standardowych etykietach papierowych.

Oznacza zoptymalizowane wykorzystanie surowców, osz-czędność energii i wody oraz mniejszą ilość odpadów powstających w cyklu eksploatacji w porównaniu z etykietami standardowymi. Zapewnia przewagę nad konkurencją drukarniom i właścicielom marek w zakresie zrównoważonego rozwoju i wydajności. Mniejsza częstotliwość zmian rolki to krótsze przestoje i mniejsza ilość odpadów, niższe koszty opakowań i transportu oraz zwiększona powierzchnia magazynowa na surowce i gotowe produkty.

Nowa seria obejmuje rozwiązania etykietowe do różnych zastosowań, w tym handlu detalicznego, oznaczania pakowanej żywności oraz etykiety do zastosowań transportowych i logistycznych.

Dodatni bilans węglowy

Surowce wykorzystywane w materiałach RAFNXT+ są pozyskiwane z lasów zarządzanych zgodnie z FSC™® lub PEFC™.

Dzięki serii RAFNXT+ klienci mogą wyróżnić się przez zastosowanie naszej koncepcji Forest Positive oraz etykiet, które zapewniają redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 20% w porównaniu ze standardowymi materiałami papierowymi – wyjaśnia Jon Lenck, dyrektor działu produktów VIP i Prime w regionie EMEIA, UPM Raflatac. – Ponadto seria RAFNXT+ umożliwia podniesienie produktywności dzięki zoptymalizowanemu wykorzystaniu surowców. 

Forest Positive to wyjątkowe podejście do cyklu eksploatacji lasu, które nie ogranicza się do zapobiegania wylesianiu, ale aktywnie wspiera rozwój kapitału środowiska naturalnego – dodaje Robert Taylor, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie UPM Raflatac. – Charakteryzuje się dodatnim bilansem węglowym, co oznacza, że lasy, z których pochodzą nasze surowce, są w stanie zaabsorbować nawet dwukrotność dwutlenku węgla emitowanego w trakcie procesu produkcji serii RAFNXT+. 

Same korzyści

Grupa FruitMasters, spółdzielnia skupiająca producentów owoców, która magazynuje, sortuje i sprzedaje jabłka, gruszki i inne owoce wyhodowane przez należących do spółdzielni 400 rolników (głównie z terenu Holandii), nieustannie szuka możliwości ulepszenia opakowań, tak aby były bardziej przyjazne dla środowiska. Firma postanowiła przetestować RAFNXT+, przyjazne środowisku rozwiązanie etykietowe. Testy wypadły pomyślnie. Ten typ materiału nie ma negatywnego wpływu na dotychczas używane metody produkcji etykiet i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju – mówi Jochem Kuipers, koordynator ds. zakupów opakowań w firmie Fruit-Masters. – Cieszymy się również, że wykorzystywane surowce pochodzą z certyfikowanych lasów.

Grupa poznała wiele korzyści wynikających z korzystania z etykiet RAFNXT+. Jedną z nich jest mniejsze zużycie papieru w procesie produkcji etykiet RAFNXT+, co przekłada się na mniejsze zużycie surowca. Poza tym możemy produkować 

więcej etykiet w każdej rolce bez jej powiększania, co pozwala zmniejszyć wykorzystanie maszyn, zaoszczędzić czas na zmianę rolek i ograniczyć transport – dodaje Jochem Kuipers. – Oznacza to zmniejszone emisje dwutlenku węgla z transportu. Ponadto etykiety RAFNXT+ umożliwiają ograniczenie zużycia energii.

Jochem Kuipers daje praktyczne rady firmom, które chciałyby przejść na etykiety RAFNXT+: Trzeba przetestować materiał. Przeprowadzić analizę całego łańcucha i zaangażować pracowników z produkcji. Zapytać ich, jakie mają doświadczenia w stosowaniu tego materiału.

Opracowanie: AN