Trendy wzornicze – wzrost znaczenia marek własnych i EKO
22 Feb 2019 13:57

Produkty marek własnych można znaleźć praktycznie w każdej sieci handlowej. Są one pozycjonowane w różny sposób, zazwyczaj jako oferta value for money, często naśladująca te bardziej znane produkty. Wzrost świadomości konsumentów sprawia, że wśród nich coraz częściej pojawiają się artykuły spełniające potrzeby osób poszukujących na sklepowych półkach propozycji z segmentu premium czy eko. 

To zaś wymusza pewne kryteria w przypadku projektowania opakowań, gdyż konsumenci coraz częściej przyznają, że na ich decyzje zakupowe znacząco wpływa wygląd opakowania, które ma za zadanie podkreślać wysoką jakość oraz wiarygodność ekologiczną marki. 

Studio kreatywne i strategiczne This (www.thisiscreative.eu) zajmuje się tworzeniem marek, wzornictwem przemysłowym, architekturą̨, strategią̨ komunikacji, projektowaniem graficznym oraz programowaniem stron internetowych. Jego interdyscyplinarny zespół składa się z 11 specjalistów, w tym projektantów wzornictwa, grafików, strategów oraz specjalistów programowania i zarzą̨dzania projektami. Firmę wyróżnia unikalne zaangażowanie w każdy projekt, które obejmuje zarówno procedury związane ze strategicznym podejściem do samego projektowania, jak i doświadczenie w weryfikowaniu procesów wzorniczych z wykorzystaniem badań konsumenckich i pracy z końcowym użytkownikiem. W portfolio studia THIS znajdują się takie marki jak: Van Pur, Wosana, Mago, EFFIE Awards, Ghelamco, Ronson, Profbud, Perfect Data, APA Group, 

Medisept, Posm Factory, CSK Lublin, TEDx, OPNT i wiele innych. W związku z niedawnym wejściem w nowy, 2019 rok eksperci studia THIS postanowili podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat trendów w polskim wzornictwie. 

Dbamy o siebie aktywnie

Rynek konsumencki w naszym kraju jest zależny od wiodących trendów globalnych, a te coraz silniej akcentują poszukiwanie przez konsumentów czytelnych i zrozumiałych etykiet. Jest to spowodowane coraz mocniej utrwalającymi się w społeczeństwie, krytycznymi postawami wobec jakości żywienia i produktów wysoko przetworzonych – coraz częściej czytamy etykiety w trosce o własne zdrowie. Oczekujemy naturalności i innowacji – krytykujemy niezdrowe produkty, w tym energetyki i izotoniki, dlatego poszukujemy produktów fermentowanych i niskoprzetworzonych, a także izotoników o naturalnym pochodzeniu, z mniejszą̨ ilością̨̨ cukru itp. Projektanci muszą odpowiedzieć na te wyzwania dostosowanymi do potrzeb rynku etykietami. 

Opakowania w pierwszej kolejności muszą komunikować kategorię produktu. Coraz większą rolę odgrywa więc uwydatnienie cech funkcjonalnych oraz zachowanie zgodności z trendami takimi jak clean label czy free from. Każdy z trendów określa pakiet pryncypiów wzorniczych, które pomagają wyróżnić dane produkty i już poprzez opakowanie podkreślić ich stronę jakościową, m.in. pochodzenie z czystych upraw ekologicznych, niską zawartość cukru czy brak GMO – tłumaczy Jarosław Grzesica, partner w studiu designu THIS.

Clean Label – co to oznacza?

W dosłownym tłumaczeniu zwrot ten oznacza „czystą etykietę”. Jest on odpowiedzią na rosnące wymagania konsumentów co do jasności informacji na temat żywności, którą kupują: listy składników, pochodzenia, procesu produkcji, transportu czy przechowywania. Stosuje się go w przypadku, gdy produkt zawiera wyłącznie oryginalne, powszechnie znane składniki.

Pryncypia projektowe w zgodzie z Clean Label:

– Znane składniki

– Łatwe do odczytania 

– Moż̇liwie jak najkrótsza lista składu 

– Jak najmniej przetworzona zawartość

– Transparentne opakowanie/etykieta

– Naturalność w kodzie wizualnym (papier, styl, kolor)

– Podkreślenie istotnych elementów (certyfikacja BIO)

Clean Label jest ściśle powiązany z innym zwrotem – „free from”, czyli produktem wolnym m.in. od składników syntetycznych wywołujących uczulenia i alergie, cukru, glutenu, a nierzadko również składników pochodzenia zwierzęcego.

Pryncypia projektowe w zgodzie z Free From: 

– Czytelne oznaczenie wizualno-słowne

– Non GMO – zweryfikowane powołaniem się na certyfikację

– Ograniczony cukier

– Gluten free

Etykiety projektowane dla segmentu eko są często drukowane na papierze strukturalnym. Najczęściej wykorzystywaną kolorystyką jest biel i kolory ziemi – zielenie, brązy oraz błękity. Widniejące na nich motywy są proste i nawiązują do świata roślin oraz natury. Na pierwszy plan wysuwa się minimalizm i wspomniane już wcześniej, wyraźne podkreślenie wartości odżywczych produktu.

Wiele polskich etykiet spełnia wytyczne wymienione wcześniej. Dla przykładu projekty etykiet produktów spożywczych takich jak ON LEMON wręcz można wskazywać jako przykłady referencyjne. Studio THIS kierowało się też wytycznymi Clean Label projektując linię napojów energetycznych QXE.

Studio THIS stosuje również z powodzeniem wytyczne Clean Label dla produktów kosmetycznych B2B, a także produktów konsumenckich. Jednym z przykładów może być linia produktów dezynfekcyjnych dla firmy MEDISEPT. 

Eko w środku, eko na zewnątrz 

Opakowania produktów ekologicznych nie mogą być jedynie stylizowane na naturalne. Dla wiarygodności marki istotne jest, aby stanowiły dopełnienie ich zawartości. W przeciwnym razie mogą wywołać w konsumentach obawę, że stosowane w nieekologicznych opakowaniach składniki będą przenikać do produktu, wpływając negatywnie na ich zdrowie. Surowcem, który najbardziej kojarzy się z ekologicznym opakowaniem, jest oczywiście szkło, jednak bez problemu można znaleźć coraz szerszą gamę opakowań z ekologicznego plastiku. Często możemy także zauważyć opakowania informujące, iż dany wyrób nie posiada np. oleju palmowego. W ten sposób producenci komunikują swoją troskę o kondycję środowiska naturalnego. Jest to obecnie trend równie silny, jak kiedyś deklaracja, iż produkt nie jest testowany na zwierzętach. 

O tym, jak istotne jest opakowanie produktu, nie trzeba nikogo przekonywać. My jako studio projektowe bardzo poważnie traktujemy wiodące trendy w projektowaniu. Stanowią one dla nas wytyczne i stosujemy je w naszej codziennej pracy. Należy jednak podkreślić, że kluczowy jest zawsze brief klienta, który powinien zawierać takie informacje jak grupa docelowa i jej potrzeby, charakterystyczne cechy produktu oraz informacje na temat kluczowych konkurentów. Jeżeli brief nie zawiera tego typu informacji, musimy sami znaleźć odpowiedzi na wspomniane pytania poprzez dogłębną analizę, która jest elementem całego procesu – mówi Jarosław Grzesica. Jest to istotne również pod kątem spójności opakowania z jego zawartością, gdyż nawet najbardziej innowacyjny i zgodny z trendami wzór nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będzie odzwierciedlał najważniejszych cech i zalet marki.

Opracowano na podstawie materiałów Studio This