W numerze 8/2017 „Opakowania” zostały omówione dwa rodzaje nowych siatek rastrowych, które biorą czynny udział w rozwoju druku fleksograficznego. Jednak wymagania w stosunku do druku rosną; to postęp, którego nie da się już zatrzymać, dlatego drukarnie muszą stosować coraz nowsze farby i lakiery dające niezwykłe efekty. Oczywiście niebagatelną rolę odgrywa właściwy dobór aniloksa. Poniżej omówimy kilka przykładów.
Druk stałą paletą kolorów
Popyt na niskonakładowy druk opakowań z myślą o kampaniach targetowych oraz liczbie wersji produktów stale rośnie. Przetwórcy opakowań muszą radzić sobie z tymi wyzwaniami w sposób oszczędzający czas i pieniądze.
Jednym z rozwiązań pozwalających na redukcję kosztów jest druk stałą paletą kolorów. Technika ta, wykorzystująca tylko farby CMYK oraz kolory pomarańczowy, zielony i fioletowy lub czerwony, zielony i niebieski, pozwala na rezygnację ze stosowania kolorów procesowych. Wymaga ona jednak pełnej stabilności procesu drukowania, co dotyczy również wałków rastrowych.
Wałek rastrowy musi przenosić na formę drukową zwartą i jednorodną ilość farby. Dla sukcesu tej techniki niezwykle istotna jest więc poprawa wydajności transferu farb z wałka na formę drukową. Z tego powodu najlepszym wyborem dla ECG z punktu widzenia grawerowania wałków są aniloksy z siatką MaxFlo+ oraz ProFlo. Dzięki grawerowaniu zapewniającemu wysoki poziom przekazywania farby gwarantują one bardzo wydajny transfer na formę, zwiększając gęstość optyczną wydruku w pełnym zakresie tonalnym, co rozszerza dostępną gamę kolorów i zwiększa gamut kolorów drukowanych.
Optymalną metodą określenia najlepszej liniatury i pojemności dla procesu 4-7-kolorowego może być użycie testowego wałka rastrowego. W zależności od rodzaju podłoża i zastosowanych farb, w przypadku procesu 4-kolorowego zalecana liniatura aniloksa dla kolorów OGV/RGB mieści się w zakresie 900-1300 lpi, a pojemność 2,5-4,5 cm3/m2 w przypadku ProFlo oraz 800-1100 lpi i 6-4 cm3/m2 w przypadku MaxFlo+. Współpraca z dostawcami farb, form drukowych i wałków rastrowych jest kluczowa dla udanego wdrożenia ECG.
Mocno kryjąca biel
W celu osiągnięcia – lub przekroczenia – poziomów krycia, jakie oferuje sitodruk rotacyjny, niezbędna jest duża ilość farby. Ponieważ farby UV są gęste i mają niski poziom płynięcia, przeniesienie ich dużej ilości może stanowić wyzwanie – im wyższa ilość farby, tym trudniej zapewnić gładkie krycie. Wybór odpowiednio wygrawerowanych wałków rastrowych dla osiągnięcia zadruku bielą o wysokim kryciu może spowodować prawdziwą różnicę w osiąganych rezultatach.
Na rynku są dostępne różne rodzaje siatek przeznaczone do nakładania wysoce kryjącej bieli, jednak zaawansowane testy udowodniły, że stworzona siatka EasyFlo HD (rys. 4) gwarantuje zdecydowanie największą gęstość. Ten typ grawerowania zapewnia wysoki poziom przekazywania farby z komórki o kącie nachylenia 30°, z otwartą strukturą rastra liniowego. Grawerowanie siatek z kanałami w miejscach progów jest akceptowane od lat jako dowiedziony sposób na poprawę transferu farb z aniloksów, redukując nadmierne pienienie, które przyczynia się do powstawania dziurek na zadrukowanym podłożu.
W celu osiągnięcia możliwie największego pokrycia białą farbą UV o wysokim stopniu nieprzejrzystości zalecamy pojemności komórek zawierające się w przedziale 25-40 cm3/m2. Mimo to konieczne jest indywidualne określenie pojemności w oparciu o konkretne warunki druku. Dobrym punktem wyjścia może być sprawdzenie poziomu krycia osiąganego za pomocą dowolnych wysokopojemnościowych wałków rastrowych lub przeprowadzenie testu z aniloksem testowym w sytuacji, gdy rezultaty krycia nie są zbliżone do oczekiwań.
Warto również porozmawiać na temat dostępnych opcji w zakresie form drukowych z ich dostawcą, ponieważ może to zapewnić odczuwalną różnicę w osiąganych poziomach krycia. Połączenie EasyFlo HD z formami z niestandardowymi strukturami znacząco poprawia efektywność transferu farb oraz zwiększa krycie.
Jeśli biel jest nakładana na podłoże niepowlekane lub karton, należy rozważyć zastosowanie siatki z większymi komórkami takiej jak MaxFlo z pojemnościami w zakresie 20-30 cm3/m2.
W przypadku nakładania białych farb rozpuszczalnikowych na podłoża z tworzyw sztucznych siatka MaxFlo+ dowiodła, że przewyższa wszystkie inne dostępne typy grawerowania, uzyskując poziomy krycia typowe dla druku wklęsłego. Specyfikacja siatek rastrowych będzie zależeć od konkretnych warunków druku, jednak zakres pojemności 15-18 cm3/m2 zapewnia doskonały poziom krycia w druku opakowań giętkich.
Specjalistyczne farby i powłoki
Drukarze oraz ich klienci zawsze poszukują nowych sposobów na zwiększenie efektywności oraz stworzenie wysoce innowacyjnych i atrakcyjnych projektów opakowań, które zapewniają najlepszą prezentację produktu na półce. Drukarze fleksograficzni są szczególnie mocno zainteresowani specjalistycznymi farbami, takimi jak fluorescencyjne, fotochromowe, metaliczne oraz perłowe, dlatego jesteśmy często pytani, jaki typ wałka rastrowego najlepiej wykorzystać przy ich zastosowaniu?
W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów niezbędne jest dostarczenie dostawcy aniloksów możliwie wszechstronnej informacji na temat farb oraz sposobów ich nakładania.
Bardzo ważną informacją, którą musimy znać, jest wielkość cząsteczek. Regułą jest zapewnienie otworu kałamarzyka co najmniej dwukrotnie większego od największej cząsteczki. Po ustaleniu minimalnego otwarcia należy ocenić pojemność komórki. Tę ostatnią ustalamy w powiązaniu z minimalną ilością suchej masy rekomendowanej przez dostawcę farb dla uzyskania oczekiwanego rezultatu druku. Ważne jest zrozumienie, że duże ilości farb o wysokiej zawartości pigmentów nie sprawdzają się. Wysokie objętości wymagają głębokiego grawerowania, które trochę utrudnia wypływanie farb pigmentowych i powoduje łatwe zapychanie się komórek. Wybór otwartego grawerowania poprawi uwalnianie farby, ponieważ struktura otwartych komórek ma mniejszą głębokość, co ułatwia transfer farb. W przypadku farb specjalistycznych zawsze rekomendujemy siatkę TwinFlo (rys. 5). To grawerowanie zawiera podniesione wierzchołki pomiędzy połączonymi komórkami, które podpierają rakiel komorowy, podczas gdy podwójnie otwarta komórka zapewnia bardziej otwartą strukturę zwiększającą przepływ farb. TwinFlo okazał się wysoce efektywnym rozwiązaniem, poprawiającym pokrycie oraz wykończenie metalicznymi, perłowymi, fluorescencyjnymi i innymi specjalistycznymi farbami.
Ten typ grawerunku jest polecany także do nakładania laminatów, klejów oraz lakierów. I znowu w celu znalezienia odpowiedniego rozwiązania dostawca wałków rastrowych będzie potrzebował możliwie najwięcej informacji na temat sposobu ich wykorzystania. Głównymi kryteriami będą: oczekiwana gramatura powłoki, procentowa zawartość cząstek stałych oraz gęstość powłoki. Pamiętajmy, że ważna będzie również wiedza na temat metod nakładania powłok (wklęsłodruk lub standardowe flekso) oraz systemu raklowego. Istotny z punktu widzenia optymalnego wyboru będzie również punkt odniesienia. Bardzo przydatna będzie informacja na temat uzyskanej gramatury osiąganej przy użyciu wcześniej stosowanych aniloksów. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na końcową gramaturę, jest rodzaj podłoża. Zalecana ilość dla podłoży niepowlekanych będzie wyższa niż dla podłoży nieporowatych lub powlekanych.
Więcej informacji na stronie producenta i u autoryzowanego przedstawiciela, firmy Graw.
Sonia Arcos
Sonia Arcos jest dyrektorem technicznym ds. sprzedaży w Cheshire Anilox Technology z przeszło 12-letnim doświadczeniem w branży poligraficznej. Posiada wysokie kwalifikacje zawodowe i rozległą wiedzę techniczną w zakresie druku fleksograficznego.