Naukowcy z Coimbry stworzyli jadalne opakowanie
27 Apr 2021 13:41

Zespół naukowców z portugalskiego Uniwersytetu w Coimbrze, we współpracy z kolegami z lokalnej Szkoły Rolniczej (ESAC), opracował metodę produkcji jadalnych opakowań uzyskanych z odpadów pochodzących z sektorów przetwórstwa produktów spożywczych i rybnych.

Jadalne opakowanie, opisane jako zrównoważona alternatywa dla plastiku, przybrało formę folii stworzonej z odpadów otrzymanych z żywności, m.in. skórki ziemniaków i pigwy, owoców nie spełniających standardowych wymagań oraz muszli skorupiaków - brzmi oświadczenie wydane przez uniwersytet. Oprócz funkcjonowaniu jako powłoka na żywności wydłużająca czas przydatności do spożycia produktów sprzedawanych w sklepach, opakowanie może być również spożywane – zdradzają autorzy projektu.

Nowe opakowanie stworzone przez Marisę Gaspar, Marę Braga i Patrícię Almeida Coimbra z Centrum Badawczego Inżynierii Procesów Chemicznych i Produktów Leśnych Wydziału Nauki i Technologii Uniwersytetu w Coimbrze (FCTUC) zostało stworzone zasadniczo w celu powlekania owoców, warzyw i serów, a z uwagi na zawartość związków bioaktywnych/nutraceutycznych, takich jak przeciwutleniacze i probiotyki, w jego strukturze, także dla potencjalnego korzystnego wpływu na zdrowie.
Dzięki opakowaniu możliwe jest na przykład gotowanie brokułów lub szparagów bez konieczności zdejmowania opakowania, ponieważ otaczająca je folia składa się z naturalnych składników odżywczych o właściwościach zdrowotnych - czytamy w oświadczeniu. Produkujemy zróżnicowane kompozycje foliowe, wykorzystując prawie w całości odpady, które zawierają związki o rozmaitych własnościach.

Skórka ziemniaka ma więcej skrobi, a skórka pigwy więcej pektyny, czyli mamy dwa strukturalne materiały polimerowe, które po połączeniu utworzą prostą folię, bez potrzeby skomplikowanej obróbki - mówią badacze.

Zanim jednak zespół uzyskał opakowania, czy to w formie folii, czy też w sprayu do zaaplikowania w formie płynnej (surowiec wysycha na żywności), musiał poradzić sobie z kilkoma etapami prac.

Największym wyzwaniem jest znalezienie optymalnych materiałów, tak aby preparaty miały pożądane właściwości - zauważają, podkreślając, że konieczne było zbadanie folii z fizycznego punktu widzenia, m.in. własności mechanicznych, tak by mogła posłużyć jako opakowanie/powłoka; zbadanie bioaktywnych własności folii i przykładowo sprawdzenie, które składniki zapewniają po spożyciu korzyści dla zdrowia; ocena reakcji po połączeniu różnych składników.
Dodatkowo konieczne było przeprowadzenie analizy mikrobiologicznej i sensorycznej wybranych folii w celu oceny kompatybilności żywności z wyprodukowanym systemem nadającym się do spożycia - cytuje trójkę badaczy wspomniany dokument.

Rozwiązanie, jak twierdzą, może być bardzo korzystne tak dla branży, jak i konsumenta.

To podejście skoncentrowane na gospodarce obiegu zamkniętego - stwierdzają. Nie tylko wydłuża trwałość produktu, ale także pozwala uniknąć odpadów, zmniejsza poziom produkcji odpadów z tworzyw sztucznych, co stanowi poważny problem środowiskowy, i generuje nowy produkt, który nadaje żywności dodatkowe wartości odżywcze.
Rozpoczęte w 2018 roku w ramach projektu MultiBiorefinery (finansowanego przez portugalski program COMPETE 2020 ze środków funduszy rozwojowych Unii Europejskiej) badania zostały niedawno nagrodzone nagrodą w wysokości 20 tys. euro przez program Seed Projects for Interdisciplinary Research - Santander UC, który jest przyznawany multidyscyplinarnym zespołom kierowanym przez młodych naukowców na Uniwersytecie w Coimbrze. Jak informuje uniwersytet, projekt otrzymał również nagrodę w konkursie nowych pomysłów LL2FRESH, którego celem jest poszukiwanie nowych rozwiązań opakowaniowych, metod przetwórstwa żywności oraz nowoczesnych domieszek do produktów spożywczych.

Opracowano na podstawie informacji portalu macaubusiness.com