Branża tworzyw sztucznych apeluje do UE
31 Mar 2023 14:25

31 stowarzyszeń reprezentujących główne sektory europejskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych wystosowało wspólne pismo wzywające Komisję Europejską i państwa członkowskie do przyjęcia w bieżącym roku zharmonizowanych unijnych zasad obliczania zawartości recyklatu z recyklingu chemicznego z wykorzystaniem modelu bilansu masy.

Pilne potwierdzenie prawne umożliwiające stosowanie modelu bilansu masy w kontroli łańcucha dostaw jest niezbędne do przyspieszenia inwestycji w infrastrukturę recyklingu chemicznego, które są kluczowe do osiągnięcia przez europejską branżę tworzyw sztucznych unijnych celów klimatycznych oraz w zakresie gospodarki cyrkularnej do 2050 roku. W związku z tym stowarzyszenia wzywają Komisję Europejską do wykorzystania podstawy prawnej aktu wykonawczego dyrektywy Single Use Plastics (SUPD) do przyjęcia w 2023 roku unijnych przepisów umożliwiających stosowanie uznanej metody bilansu masy wraz z modelem fuel-use exempt (z wyłączeniem wykorzystania na cele paliwowe) do obliczania zawartości recyklatów tworzyw sztucznych z recyklingu chemicznego.

Virginia Janssens, Dyrektor Zarządzająca Plastics Europe: Potrzebujemy wszystkich dostępnych technologii, w tym recyklingu mechanicznego i chemicznego, aby zamknąć obieg gospodarki tworzyw sztucznych. Recykling chemiczny ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ jest to jedyna metoda recyklingu dla niektórych rodzajów odpadów tworzyw sztucznych, która umożliwia osiągnięcie wysokiej jakości recyklatu niezbędnej w przypadku opakowań do kontaktu z żywnością, zastosowań medycznych i innych. Złożoność europejskiego systemu tworzyw sztucznych i związane z nią długie cykle inwestycyjne sprawiają jednak, że decyzje podejmowane dzisiaj zdecydują o tym, jak branża będzie wyglądać w 2050 roku.

Do przyspieszenia rozwoju recyklingu chemicznego inwestorzy potrzebują zaufania, jakie zapewnia pełne uznanie recyklingu chemicznego i akceptacja modelu bilansu masy przez decydentów UE. Czas na podjęcie działań szybko się kończy.

Annick Meerschman, Cefic Innovation Director: Wraz z przechodzeniem od gospodarki liniowej do gospodarki cyrkularnej niezbędne staje się szybkie rozwijanie recyklingu, w tym komplementarnych względem siebie technologii recyklingu mechanicznego i chemicznego. W publikowanym stanowisku wyrażamy nasz wspólny i zdecydowany apel w tej sprawie.

Wzywamy UE do przyjęcia podejścia opartego na bilansie masy w kontroli łańcucha dostaw jako metody obliczania zawartości recyklatu pochodzącego z recyklingu chemicznego w tworzywach sztucznych, koniecznego do osiągnięcia celów w zakresie zawartości recyklatów w 2030 roku. Wsparcie recyklingu chemicznego jako rozwiązania uzupełniającego recykling mechaniczny mogłoby jednocześnie przyciągnąć więcej inwestycji w tę technologię i pomóc UE w osiągnięciu jej celów.

Poza wezwaniem do wykorzystania podstawy prawnej SUPD do przyjęcia przepisów umożliwiających stosowanie metody bilansu masy, we wspólnym stanowisku organizacje apelują także o jasność i spójność zapisów we wszystkich aktach prawnych dotyczących zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w tworzywach sztucznych oraz w innych niż tworzywa produktach chemicznych. Pobudziłoby to rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym, wzmocniłoby strategiczną autonomię UE w zakresie surowców i przyczyniłoby się do osiągnięcia celów klimatycznych.

Opracowano na podstawie informacji PlasticsEurope