CEFLEX bada strumienie odpadów z gospodarstw domowych
17 Mar 2021 10:00

Organizacja CEFLEX (Circular Economy for Flexible Packaging), europejskie konsorcjum zrzeszające przedsiębiorstwa i organizacje reprezentujące branżę opakowań giętkich, wraz ze swymi partnerami PCEP, Petcore Europe, Styrenics Circular Solutions oraz MORE Recycling rozpoczyna serię badań, które mają pomóc w zrozumieniu realiów współczesnej zbiórki odpadów opakowaniowych z gospodarstw domowych. To kluczowy krok na drodze do osiągnięcia założeń gospodarki obiegu zamkniętego przez sektor opakowaniowy.

Okrzyknięte pierwszą w Europie pogłębioną analizą badanie ma zebrać dane, które ujawnią ilość i rodzaje pokonsumenckich opakowań z giętkich i sztywnych tworzyw sztucznych, jakie trafiają do dwóch głównych strumieni odpadów: zmieszanych i rozdzielonych. Zdaniem CEFLEX ustalenie ilości opakowań, które trafiają na rynek, to tylko połowa drogi – dodatkowo konieczna jest usprawniona analiza opakowań zużywanych przez konsumentów i zbieranych w strumieniach odpadów.

Partnerstwo ma nadzieję, że nowy projekt pomoże zdefiniować i przyspieszyć rozwój wymaganej infrastruktury, systemów i rozwiązań dla rynków końcowych – niezbędnych, by zapewnić postęp w realizacji GOZ.

Projekt dotyczy wszystkich rodzajów opakowań konsumenckich, jakie można znaleźć we współczesnych gospodarstwach domowych na kluczowych europejskich rynkach - od opakowań jednostkowych, torebek i woreczków po butelki, tacki i tubki. To ważne informacje na temat obecnego przepływu materiałów przez system – a także tego, jakie rozwiązania w zakresie zbierania, sortowania i recyklingu są niezbędne, aby stworzyć gospodarkę obiegu zamkniętego dla opakowań giętkich i innych materiałów opakowaniowych - powiedział Graham Houlder, koordynator projektu CEFLEX.

Wstępne rezultaty uzyskane z badań w jednym kraju wskazują na duże ilości materiałów nadających się do recyklingu, które trafiają do zmieszanego strumienia odpadów, co sugeruje potrzebę usprawnienia procesów zbiórki i ponownego wykorzystania tych surowców – dodaje.

CEFLEX liczy, że wyniki badań zachęcą producentów do projektowania takich opakowań giętkich dla różnych zastosowań końcowych, które będą zawierać większą ilość surowców z odzysku.

Wstępne rezultaty z rynku brytyjskiego wskazują, że 4595 kg materiałów poddano ręcznemu sortowaniu i podziałowi na dwa strumienie odpadów: do odpadów zmieszanych trafiło 3240 kg, a pozostałe 1355 kg to selektywnie zbierane surowce wtórne.

66,5% opakowań giętkich znalezionych w odpadach zmieszanych określono jako nadające się do recyklingu monomateriały – wśród nich jednorodny polietylen, polipropylen, PET, papier i aluminium.

W podsumowaniu CEFLEX stwierdza, że w próbkach opakowań zmieszanych znajduje się znaczna ilość nadających się do recyklingu opakowań giętkich, które – wedle wszelkiego prawdopodobieństwa – mają małe szanse na ponowny odzysk i przywrócenie do obiegu materiałowego.

Opracowano na podstawie informacji CEFLEX